Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

Muzeum w Kozłówce ze Złotą Pinezką od Google (zdjęcia)

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce znalazło się wśród szesnastu zamków i pałaców wyróżnionych w kolejnej edycji Złotych Pinezek. Statuetka trafia do miejsc najbardziej docenianym przez użytkowników i użytkowniczki Map Google – po jednym z każdego województwa. Wśród laureatów znalazły się dwa zamki królewskie – ten na Wawelu i ten w Warszawie – ale także m.in. Muzeum Zamek w Gołuchowie, Pałac Branickich, Zamek w Malborku czy Zamek Książ. Ciekawostki o wszystkich laureatach oraz podróżnicze porady można znaleźć w bezpłatnym e-booku „Szlakiem zamków i pałaców”, który dostępny jest do pobrania na stronie www.zlotepinezki.pl.

To już trzecia odsłona Złotych Pinezek, wyróżnienia, które otrzymują najbardziej doceniane przez użytkowników i użytkowniczki Map Google miejsca w całej Polsce. W 2020 roku nagrodzonych zostało 16 atrakcji turystycznych, z kolei z zeszłym roku statuetki trafiły do 15 parków i rezerwatów przyrody. W tym sezonie letnim Google prezentuje listę zamków i pałaców – te najbardziej wyjątkowe w każdym z województw, otrzymają statuetkę Złotej Pinezki.

Muzeum w Kozłówce ze Złotą Pinezką od Google (zdjęcia)

fot. mat. prasowe MK

– Tegoroczne Złote Pinezki trafiają do wyjątkowych miejsc, które opowiadają polską historię, prezentują bogactwo stylów architektonicznych i przypominają o wielu ważnych postaciach. Zamki i pałace, bo o nich mowa, są często odwiedzane i wysoko oceniane przez użytkowników i użytkowniczki Map Google – to ich pozostawione opinie wpływają na to, które miejsca nagradzamy. Serdecznie gratulujemy wszystkim pracownikom i pracowniczkom, opiekującym się Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Cieszymy się, że ich codzienna praca została doceniona, a o tym przepięknym, tchnącym historią miejscu, dowie się jeszcze więcej osób. Mamy nadzieję, że lista laureatów Złotych Pinezek 2023 stanie się dla wielu turystów szlakiem wakacyjnych podróży, nie tylko w lecie – komentuje Elżbieta Różalska z Google Polska.

Muzeum w Kozłówce ze Złotą Pinezką od Google (zdjęcia)

fot. mat. prasowe MK

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce z drugą Złotą Pinezką

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce z drugą Złotą Pinezką Użytkownicy i użytkowniczki Map Google najwyżej w województwie lubelskim ocenili Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, które uzyskało ocenę 4,7 i zgromadziło ponad 6 tysięcy opinii. To już drugie wyróżnienie dla Pałacu zespołu pałacowego-parkowego, pierwszą Złotą Pinezkę zabytek otrzymał w 2020 roku, kiedy to wyłoniono laureatów w kategorii: atrakcje turystyczne. Muzeum mieści się w późnobarokowym pałacu, który jest jedną z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich w Polsce. Zaprojektowany prawdopodobnie przez włoskiego architekta Józefa II Fontanę był siedzibą arystokratycznych rodów Bielińskich i Zamoyskich. W 1946 r. na terenie rezydencji powstało Państwowe Muzeum Narodowe w Kozłówce – pierwsze polskie muzeum na ziemiach wyzwolonych spod okupacji niemieckiej. Budowla szczęśliwie przetrwała wojnę i zachowała wystrój z przełomu XIX i XX wieku, dzięki czemu turyści mogą podziwiać autentyczne wnętrza.

– Jesteśmy niezmiernie dumni, że już po raz drugi Muzeum Zamoyskich w Kozłowce zostaje wyróżnione Złotą Pinezką Google. To potwierdza, że zespół pałacowo-parkowy w Kozłówce jest wyjątkowym miejscem na mapie turystycznej zarówno Lubelszczyzny, jak i całej Polski. Liczymy na to, że każdy kto odwiedzi Kozłówkę zachwyci się tym miejscem, a niedawno otwarte, nowe przestrzenie dla turystów w budynkach oficyn, stajni i teatralni pozwolą spędzić tu wiele więcej wolnego czasu i doświadczyć wspaniałych doznań – mówi Jerzy Dębski, dyrektor Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

Muzeum w Kozłówce ze Złotą Pinezką od Google (zdjęcia)

fot. mat. prasowe MK

Lista pozostałych laureatów Złotych Pinezek 2023
(alfabetycznie według województw):

Zamek Książ to trzeci co do wielkości zamek w Polsce. Budowla posiada pięć pięter i ponad 400 pomieszczeń, a także wiele tarasów i piękne ogrody. Zamek  zbudowano za panowania Bolka I Surowego, a jego historia jest bardzo burzliwa – przez lata przechodził z rąk do rąk, należał do różnych państw i był niszczony podczas licznych wojen. Dziś to ,,perła Śląska”, która  została uznana jednym z 7 cudów Polski z okazji 100-lecia Niepodległości. Gości turystów z całego świata i jak na historyczny zamek przystało, ma swoje legendy. Mawia się, że Książ nawiedza księżna Daisy – żona Hansa Heinricha XV, która w 1940 r. została zmuszona do opuszczenia posiadłości. Druga z legend głosi, że w znajdujących się pod zamkiem podziemnych tunelach został ukryty złoty pociąg. Wciąż jednak nie został on odnaleziony.

Zamek w Radzyniu Chełmińskim w latach swojej świetności był uważany za jedną z najpiękniejszych krzyżackich budowli w Polsce. Na początku była to drewniana fortyfikacja, którą  w latach 1270–1285 zastąpiono murowaną konstrukcją. Dziś turyści mogą zwiedzać ruiny, które wciąż robią ogromne wrażenie. Częściowo zachowało się między innymi skrzydło południowe z kaplicą, fasada w prawie pełnej wysokości, dwie narożne wieżyczki, czy piwnice. To właśnie w podziemiach znajdują się wystawy m.in. makiet budowli średniowiecznych i narzędzi tortur. To wyjątkowe miejsce było również planem filmowym – kręcono tu sceny do filmu Pan Samochodzik i templariusze.

Barokowy dwór w Zatoniu został  wybudowany w 1689 r. przez szlachcica Balthazara von Unruh. W pierwszej połowie XIX wieku za sprawą księżnej Doroty Talleyrand-Perigord przebudowano rezydencję, która stała się klasycystycznym pałacem. Obok powstała między innymi oranżeria i przypałacowy park. Niestety w 1945 r. wojska radzieckie spaliły pałac i nie został on ponownie odbudowany. Od kilku lat zabezpieczone ruiny mogą odwiedzać turyści.

Zamek w Oporowie został wybudowany w 1440 r. na sztucznie usypanej wyspie, która otoczona jest głęboką fosą. Zamek był wielokrotnie grabiony przez szwedzkie wojska, które również podpaliły budowlę. Wielki pożar spowodował dużo szkód, w tym uszkodzenie dachu i fragmentów konstrukcyjnych. Od 1949 r. w zamku mieści się muzeum, gdzie oglądać można liczne dzieła sztuki i ręczne rzemiosło gromadzone od XVI wieku. Wokół zamku rozpościera się piękny park, bogaty w wiele rzadkich gatunków drzew i roślin, a wyjątkową scenerię tego miejsca można zobaczyć w filmach takich jak Horsztyński, a także Przypadki starościca Wolskiego.

Zamek Królewski na Wawelu to jeden z najsłynniejszych zabytków europejskich i jeden z najważniejszych i największych zamków w Polsce. Przez wieki stanowił siedzibę polskich królów i był symbolem państwowości. Można w nim podziwiać nie tylko bogate kolekcje obrazów, rzeźb, tkanin, wyrobów złotniczych, militariów, porcelany czy mebli, ale także wybrać się na krótką podróż w czasie i zobaczyć jak wyglądały królewskie komnaty w okresie renesansu i baroku. Spacerując bulwarami nad Wisłą, u stóp Wzgórza Wawelskiego można spotkać ziejącego ogniem Smoka Wawelskiego, który według legendy zamieszkiwał  Smoczą Jamę i przysparzał zmartwień mieszkańcom grodu Kraka. Dziś opowieści o smoku, trzech duchach nawiedzających zamek oraz o dzwonie Zygmuncie dodają kolorytu i magii temu wyjątkowemu miejscu.

Zamek Królewski to dawna siedziba władców Polski. Miejsce zachwyca królewskimi apartamentami oraz Salą Tronową. To tutaj, w Sali Senatorskiej w 1791 r. uchwalono Konstytucję 3 Maja. Turyści odwiedzający to wyjątkowe miejsce mogą podziwiać obrazy Rembrandta oraz płótna Bernarda Bellotta, zwanego Canalettem, które zostały wykorzystane podczas odbudowy Warszawy zniszczonej po wojnie. Na tyłach budowli mieszczą się zaś ogrody – górny na zamkowym zboczu oraz dolny u jego stóp w miejscu – gdzie do XVII wieku płynęła rzeka. Wiernie odtworzone w stylu lat 20. i 30. XX wieku stanowią nie tylko dopełnienie rezydencji, ale też wymarzoną przestrzeń do wypoczynku. 

Zamek Piastów Śląskich w Brzegu powstał w XIII wieku i był ich rezydencją aż do śmierci ostatniego potomka dynastii. W  1952 r., gdy zamek został siedzibą Muzeum Piastów Śląskich, rozpoczęto jego rekonstrukcję na wzór stanu z XVI wieku. Odnowiono bramę wjazdową, krużganki oraz kilka sal zamkowych. Dziś turyści mogą zwiedzać zamek, a w nim zgromadzone dzieła związane z historią miasta, ziemi brzeskiej oraz śląskiej dynastii.

Zamek Lubomirskich i Potockich to dawna rezydencja magnacka oraz siedziba Muzeum – Zamku w Łańcucie. Miejsce słynie z pięknych wnętrz oraz niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych. Zespół pałacowy otacza stary malowniczy park w stylu angielskim, w którym wznoszą się liczne pawilony i zabudowania gospodarcze, niegdyś ściśle związane z codziennym życiem łańcuckiej rezydencji. Na miłośników kwiatów czeka Storczykarnia, prezentująca różne gatunki tych roślin.

Pałac Branickich to jedna z najlepiej zachowanych rezydencji epoki saskiej w Polsce. Na miejscu można podziwiać nie tylko jej eleganckie komnaty, ale także niezwykle zadbane ogrody pałacowe, które stanowią integralną część terenów zielonych Białegostoku. Obecnie we wnętrzach ,,Wersalu Podlasia”, jak zwykło się go nazywać, siedzibę swoją mają Uniwersytet Medyczny w Białymstoku oraz Muzeum Historii Medycyny i Farmacji.

Zamek w Malborku to najwspanialszy zamek średniowiecznej Europy, wyróżniony na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest największym gotyckim zespołem zamkowym na świecie, o powierzchni około 21 hektarów, oraz arcydziełem architektury obronnej i rezydencjonalnej późnego średniowiecza. Budowę zamku rozpoczęli Krzyżacy w XIII wieku. Trzyczęściowa twierdza obronna w stylu gotyckim składa się z Zamku Niskiego, Zamku Średniego i Zamku Wysokiego. Najpiękniejszy widok na zamek jest od strony rzeki – Nogatu, a z zamkowej wieży rozpościera się wyjątkowo malownicza panorama okolicy.

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu został zbudowany za czasów króla Kazimierza Wielkiego na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. To największy i najbardziej znany obiekt zamkowy na Śląsku, a także najpopularniejszy ze wszystkich zamków na Szlaku Orlich Gniazd. Stanowi przykład kunsztu dawnych budowniczych, którzy przez stulecia uczynili z Ogrodzieńca imponującą magnacką rezydencję.

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe został wzniesiony w typie palazzo in fortezza, czyli rezydencji łączącej wygodę mieszkańców z funkcją obronną. Zamek miał 365 okien, 52 komnaty, 12 sal i 4 baszty, co odpowiednio przekłada się na liczbę dni, tygodni, miesięcy i pór roku.  Była to największa budowla pałacowa w Europie przed powstaniem Wersalu, a od 2018 r. ma status pomnika historii. Dziś można zwiedzać zapierające dech w piersiach ruiny zamku (zachowało się 90% murów), które rozbudzają wyobraźnię i pozwalają przenieść się do czasów świetności tego miejsca.

Zamek w Lidzbarku Warmińskim nazywany jest „Malowanym zamkiem” i „Wawelem Północy”. Wzniesiony w drugiej połowie XIV wieku, jeden z najcenniejszych zabytków architektury gotyckiej w Polsce, znakomicie zachowany, w ogromnej części autentyczny. Usytuowany w widłach dwóch rzek, czworoboczny, z potężną wieżą w narożu, dziedzińcem z arkadowymi krużgankami. Wnętrza przesklepione są gotyckimi sklepieniami, a ściany reprezentacyjnego piętra pokryte malowidłami. Jednym z cenniejszych pomieszczeń jest rokokowa kaplica zamkowa, z połowy XVIII wieku. Zamek był główną siedzibą biskupów warmińskich do 1795 roku. Wśród mieszkających tu wybitnych postaci był Ignacy Krasicki – książę poetów polskich, a także – pełniący funkcję lekarza biskupów – Mikołaj Kopernik. Obecnie mieści się tu muzeum; do obejrzenia w zamku jest kilkanaście wystaw; od archeologii, przez rzeźbę gotycką, rzemiosło artystyczne, dawną broń po malarstwo dawne i współczesne.

Zamek w Gołuchowie to wczesnorenesansowa budowla, która została wzniesiona w 1560 r. przez Rafała Leszczyńskiego, wojewodę brzeskokujawskiego. W XIX wieku, dzięki Izabelli z Czartoryskich Działyńskiej zamek przeszedł gruntowną przebudowę. Dziś znajduje się tu oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, w którym można podziwiać np. Ostatnią wieczerzę Fransa Florisa, XVII-wieczną sypialnię z meblami hiszpańskimi, XIX-wieczny kasetonowy sufit, gobeliny czy kolekcję rzemiosła artystycznego. Obok zamku znajduje się ogromny park z egzotyczną roślinnością zaprojektowany przez Adama Kubaszewskiego. Zamek Gołuchów możemy zobaczyć również na dużym ekranie – w serialu Królowa Bona czy w Akademii Pana Kleksa.

Początki tego wyjątkowego zamku sięgają jeszcze XIII wieku. Niestety budowla została zniszczona w 1944 r. podczas nalotów alianckiego lotnictwa. W latach 1958–1980 Zamek Książąt Pomorskich został jednak odbudowany. Dziś dawna rezydencja książęca to pięcioskrzydłowy zespół budynków zaplanowanych wokół dwóch dziedzińców zwanych głównym i menniczym. Dziedziniec główny otoczony jest urokliwymi krużgankami.

Więcej ciekawostek na temat zamków i pałaców nagrodzonych Złotymi Pinezkami oraz praktyczne porady i wskazówki, jak wykorzystać rozwiązania Google podczas podróży można znaleźć w e-booku Szlakiem zamków i pałaców”, który jest do pobrania na stronie www.zlotepinezki.pl.

Muzeum w Kozłówce ze Złotą Pinezką od Google (zdjęcia)

fot. mat. prasowe MK

3 komentarze

  1. … pineSką !

  2. Złotem trzeba płacić za bilety wstępu to i złota pineZka też jest.

Dodaj komentarz

Z kraju