Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Można zgłaszać przestępstwa o charakterze środowiskowym za pośrednictwem formularza online

Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba podczas dzisiejszej konferencji prasowej, poinformował o pierwszych zgłoszeniach podejrzeń przestępstw o charakterze środowiskowym. Może je zgłaszać każdy, za pośrednictwem specjalnego formularza na stronie www.gios.gov.pl.

Na konferencji prasowej wiceminister przytoczył dwa przykłady, zgłoszonych w ciągu pierwszych dni funkcjonowanie formularza, przestępstw.

– Zaledwie kilkanaście dni temu na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska uruchomiliśmy formularz, poprzez który można anonimowo poinformować o podejrzeniu popełnienia przestępstwa środowiskowego. W ciągu zaledwie dwóch tygodni przyjęliśmy 134 takie zgłoszenia. Jeden z przykładów to woj. śląskie – dzięki zgłoszeniu udało się na gorącym uczynku przyłapać podejrzanego, który chciał nielegalnie zdeponować 47 200-litrowych beczek niebezpiecznych odpadów. Kolejna sprawa – zaledwie dzień po opublikowaniu w mediach informacji o pojawieniu się formularza, zgłoszono nam informację o nielegalnym zmagazynowaniu 26 pojemników typu mauser. Pokazuje to ogromną skalę tego zjawiska – powiedział wiceminister Ozdoba.

Jak wyjaśnił wiceminister klimatu i środowiska, po anonimowym zgłoszeniu przez formularz na stronie www.gios.gov.pl Departament ds. Zwalczania Przestępczości koordynuje taką sprawę z policją, samorządami i wojewódzkimi inspektorami ochrony środowiska.

– W ciągu zaledwie dwóch tygodni widzimy konkretne efekty tych działań, wciąż spływają do nas kolejne zgłoszenia. Dlatego chciałbym szczególnie podziękować mediom, dzięki którym możliwe było nagłośnienie pojawienia się nowego narzędzia w walce z przestępstwami środowiskowymi. Porzucanie odpadów, szczególnie tych niebezpiecznych, stanowi duży problem dla środowiska i samorządów. Chcemy karać tych, którzy przez nieuczciwe działania, doprowadzają do degradacji środowiska i w dalszym ciągu liczymy tu na Państwa pomoc w popularyzowaniu tej kwestii – dodał wiceminister.

GIOŚ zachęca do zgłaszania przestępstw środowiskowych

Widzisz wysypisko śmieci w pobliskim lesie, a może nagły wzrost ilości transportów ciężarowych jakie zaczęły przyjeżdżać na teren nieruchomości położonych z dala od gęstej zabudowy mieszkalnej, w okolicy lasów, miejsc rzadko uczęszczanych i nieużytkowanych terenów przemysłowych oraz pojawienie się na ich ternie różnego rodzaju beczek i pojemników zgłoś to Inspekcji Ochrony Środowiska.

Bezpośredni link do formularza 

(fot. MKiŚ)

20 komentarzy

 1. Niech dalej kombinują z wywozem śmieci będzie na pewno ich mniej po lasach a sąsiad sąsiada nie wsypie bo sam to robi.

 2. W Lublinie za przyzwoleniem „władz” nielegalnie składuje się odpady w okolicy wylotu z Lublina z budowy obwodnicy (las Konopnica, nazywane kopcem stasin), drogi ekspresowej Lublina. Wielka nielegalna masa odpadów z wykopów. W Starym Gaju w rezerwacie stasin zmieniane są rzędne terenu poprzez wykonywanie wyskoczni rowerowych. Z Racławickich przesadzone zostały drzewa które się nie przyjeły. Brawo patodeweloperka, o której już nie wspomnę. I co da to zgłoszenie? Nic. Sprawdzone.

 3. „anonimowe” zgłoszenia, buahahaha 😀 😀 😀

 4. A prywatne spalarnie odpadów też? Bo ostatnio policja nie chciała do takich jeździć bo musiała pilnować ludzi na kwarantannach.

 5. Program Donos PLUS

  • Sporo nielegalnych działań mają władze piastujące w danym mieście. I im nic się nie zrobi.

  • Jeśli donos ma służyć poprawie i ochronie środowiska to jest to najwyższy cel społeczny.

   • tylko pis przewodnią siłą narodu

    W ormo byś zrobił niezłą karierę.

    • jak twoj dziadek

    • Tylko że ormo było wymierzone przeciw społeczeństwu, a działania pro ekologiczne będą dobre dla ludzi. ty ttego nie zrozumiesz bo pewnie ze wsi jesteś gdzie wszystko wywalasz na gnojownik, odpadów nie segregujesz. Potem umieracie na raka i kowida i płacz w rodzinie. I taki młody był i odszedł…jak nie dbasz o środowisko to tak masz. Kumasz?

 6. A hałas środowiskowy?

 7. Póki bedą takie śmieszne kary ,to mozecie sobie ich karać .I tak się im opłaci .Zwykle nie ma winnych i nie ma kogo karać

 8. A mafia deweloperska

  • kryta jest przez chrabąszcza. ich przepisy nie dotyczą. moga składować odpady (wielkie masy ziemne) nielegalnie i nic im nie zrobisz.

 9. Ja widzę na ulicach coraz więcej gatunków inwazyjnych, którzy zmieniają środowisko na gorsze. Gdzie to zgłaszać? Takie czarne albo po jakiemuś innemu mówią, a wyglądają jak my.

 10. a kiedy referendum będzie można 😀

Z kraju