Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Most w ciągu ul. Żeglarskiej od dzisiaj otwarty dla ruchu (zdjęcia)

Nowa przeprawa nad rzeką Bystrzycą właśnie została otwarta. Mostem w ciągu ul. Żeglarskiej mogą od teraz już jeździć kierowcy, rowerzyści oraz poruszać się po nim piesi. Udostępnienie obiektu umożliwiła uzyskana decyzja o pozwoleniu na użytkowanie, wydana przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego.

– Od dzisiaj mieszkańcy mogą już korzystać z nowego mostu. Zakończone formalności w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego umożliwiły wprowadzenie tam ruchu kołowego i pieszego. Zakończona inwestycja umożliwia bezpieczniejsze poruszanie się wszystkim użytkownikom ruchu, jak również dopełnia funkcjonalnie istniejący w tej części miasta węzeł przesiadkowy przy ul. Żeglarskiej – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Dzisiaj po południu nowym obiektem pojadą również pojazdy komunikacji miejskiej wraz z pasażerami. Szczegóły w tym zakresie przekazuje poniżej ZTM w Lublinie.

Most w ciągu ul. Żeglarskiej od dzisiaj otwarty dla ruchu (zdjęcia)

Nowy most jest większy od dotychczas istniejącego – jego długość to ponad 50 m a szerokość 19,4 m, zaś szerokość jezdni 8 m. Powstał obiekt jednoprzęsłowy ze wzmocnieniem w formie podwieszenia. Połączenie obiektu z nasypem drogowym zaprojektowano za pomocą przyczółków żelbetowych. Wszystkie elementy wyposażenia z betonu wykonano w kolorystyce materiału naturalnego, zaś deski gzymsowe i balustrady w kolorze zielonym. Do budowy mostu drogowcy zużyli 160 ton stali zbrojeniowej.

Oprócz robót branży mostowej inwestycja zakładała przebudowę odcinka ul. Żeglarskiej – od nowo powstałego węzła do skrzyżowania z ul. Bryńskiego i Słomkowskiego wraz z budową kanalizacji deszczowej, kanału technologicznego, oświetlenia, chodnika, drogi rowerowej oraz dwóch zatok autobusowych z wiatami przystankowymi. Zakres inwestycji objął również korektę przebiegu ścieżki rowerowej zlokalizowanej pod mostem oraz regulację koryta rzeki, a także nasadzenia drzew i krzewów.

Generalnym wykonawcą robót była spółka Primost Południe z siedzibą w Będzinie. Wartość zadania wynosi ok. 37 mln zł. Inwestycja to komponent projektu unijnego pn. „Budowa, modernizacja przystanków i węzłów przesiadkowych zintegrowanych z innymi rodzajami transportu dla potrzeb LOF”, dzięki czemu 31,5 mln zł stanowią środki europejskie.

Most w ciągu ul. Żeglarskiej ma już też swojego patrona. Przeprawa będzie nosić imię Prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego. Decyzja w tej sprawie zapadła jednomyślnie na kwietniowej sesji Rady Miasta.

Most w ciągu ul. Żeglarskiej od dzisiaj otwarty dla ruchu (zdjęcia)

Funkcjonowanie komunikacji miejskiej po otwarciu mostu przy ul. Żeglarskiej

W związku z otwarciem dla ruchu nowego mostu w ciągu ul. Żeglarskiej od dnia 25 maja 2023 r.  (czwartek) od godzin popołudniowych, autobusy linii: 1, 15, 21, 37, 40 i N1 będą kursować do pętli Żeglarska.

Jednocześnie przy ul. Żeglarskiej, przed mostem im. Prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego, w kierunku pętli, będzie funkcjonował nowy
przystanek Most im. Kaczorowskiego. Linia 25 powróci na swoją podstawową trasę od dnia 26 maja 2023 r. (piątek).

(fot. UM Lublin\źródło UM Lublin)

41 komentarzy

  1. Szkoda tylko że znaków nie zabrali. Na skrzyżowaniu krężnicka żeglarska nadal stoi znak: droga ślepa – dojazd tylko 330 m.

  2. To kiedy zamknięcie żeby vateusz mógł otworzyć?

Dodaj komentarz

Z kraju