690 680 960

Ministerstwo apeluje o częstsze kontrole w sklepach otwartych w niedziele. Nie podobają się „kluby czytelnika” czy „poczekalnie dworcowe”

Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg zwróciła się do Głównego Inspektora Pracy o szczególny nadzór i wzmożone kontrole przestrzegania ograniczenia handlu w niedziele i święta.

Nowelizacja ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni weszła w życie 1 lutego. Jej głównym celem było doprecyzowanie wyłączeń, które zezwalają na wykonywanie pracy w placówkach handlowych. W szczególności miała wyeliminować praktyki, polegające na zawieraniu umów z operatorami pocztowymi lub agentami pocztowymi o świadczenie usługi pocztowej wyłącznie w celu umożliwienia prowadzenia handlu również w niedziele i święta.

Okazało się jednak, że przedsiębiorcy podejmują kolejne próby działania wbrew istocie wprowadzonego zakazu. Już po pierwszej niedzieli, objętej obowiązywaniem nowego stanu prawnego, pojawiły się informacje o prowadzeniu handlu w tym dniu w placówkach handlowych przekształconych w kluby czytelnika czy poczekalnie dworcowe.

– Mając na uwadze powyższe, zwracam się z uprzejmą prośbą o objęcie sprawy szczególnym nadzorem i przeprowadzenie w najbliższym czasie wzmożonych kontroli przestrzegania przepisów ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni – napisała minister Marlena Maląg w liście do Głównego Inspektora Pracy Katarzyny Łażewskiej-Hryćko.

(fot. pixabay.com, źródło MRiPS)

49 komentarzy

 1. W uni europejskiej sklepy w niedziele zamknięte dlaczego w Polsce mają być otwarte.

 2. Świadczy to tylko o tym, że przedsiębiorcy chcą handlować w niedziele, a ludzie chcą robić zakupy w niedzielę. Zakute PiSowskie łby jednak tego nie potrafą pojąć, bo gdyby potrafili to rozwiązali by ten problem w sposób satysfakcjonujący obie strony.

  • Nikt wcześniej nie zrobił tyle dobrego dla Polski i ludzi co PiS.

  • To idz sobie de#$ilu i siedź za kasa w niedziele, normalni ludzie ten czas wola spędzić w domu z rodziną, a nie użerać się z trudnym elementem spolecznym który woli niedzielne spacerki po markecie czy innymi co pod sklepem żłopać tanie wino lubią

   • To samo można powiedzieć o policji, lekarzach, pracownikach energetyki, itd. – oni też by woleli siedzieć w domu. Dlaczego TYLKO handel? -Ano, dlatego że orlenowska Żabka może być otwarta w niedzielę jako jedyny podmiot. Za dawnych czasów mówiono na to „monopol”, teraz to normalne pisowskie zwyczaje…

   • Normalni? Czyli jacy? Według psychiatrów nie ma normalnych, są tylko niezdiagnozowani. Jak sądzę, po Twojej wypowiedzi, Ty zaliczasz się do tej drugiej grupy. Bo czy jakiś nienormalny przyzna że jest nienormalny? Podobnie jak w więzieniach, tam siedzą sami niewinni. Nadążasz?..

 3. Nigdy wcześnie nie żyło się ludziom tak dobrze jak za rządów PiS.

 4. To niech piszą proste i nie dające sie omijać przepisy ,a nie „zamknięte w niedzielę za wyjątkiem” …..a potem wielce zdziwieni .W niedziele nie powinno być czynne nic prócz apteki dyżurnej stacji paliw ale tylko z paliwem i kropka

 5. „Mamy dobry sejm wybitnych fachowców a ludziom się żyje coraz lepiej”… xD

 6. Pożeracz natury

  Niedziela taki sam dzień jak każdy inny.
  Na szczęście zawsze będę robił zakupy w niedzielę, kiedy tylko będę miał taką potrzebę bo żaden rząd tego nie zmieni póki są ludzie, którzy chcą w ten dzień zarówno kupować jak i handlować.

 7. Pracownik w sklepie nie może pracować ale kontroler tak od mondrosc parti pana premiera

 8. A mnie się nie podoba zakaz handlu w niedzielę
  ***** ***

 9. Zakaz będzie i bardzo dobrze brawo PiS jedyna słuszna partia.

 10. W niedzielę ma być otwarty tylko kościół i ORLEN
  Nic więcej 😉

Kursy walut

 • USD 4.4415zł -0.17%
 • GBP 5.4558zł -0.1%
 • EUR 4.6898zł 0.1%
 • CHF 4.7542zł -0.07%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Koncerty, wystawy, spektakle… – zapraszamy na projekty stypendystów!
UMCS zaprasza na Akademicki Jarmark Świąteczny
32 Mikołajki Folkowe w Lubelskiej Chatce Żaka 8-11.12.2022 [PROGRAM]
Mikołajkowe szkolenie dla kierowców w ODTJ
Mikołajki z myślą o seniorach i osobach z niepełnosprawnościami