Minister zdrowia: „Sytuacja epidemiczna w Polsce ustabilizowała się. Przechodzimy do dalszego luzowania obostrzeń”

W środę rano minister zdrowia poinformował, że sytuacja epidemiczna w kraju ustabilizowała się. Możliwe jest więc dalsze luzowanie obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa.

– Sytuacja epidemiczna w Polsce ustabilizowała się. Odnotowujemy dalsze spadki dziennej liczby zakażeń i zajętości łóżek, mimo rosnącej mobilności Polaków. Dlatego przechodzimy do dalszego luzowania obostrzeń – poinformował w środę rano minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minionej doby zarejestrowano 664 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (87), śląskiego (85), wielkopolskiego (75), dolnośląskiego (65), łódzkiego (61), lubelskiego (49), małopolskiego (49), zachodniopomorskiego (38), kujawsko-pomorskiego (27), pomorskiego (27), podlaskiego (26), opolskiego (25), warmińsko-mazurskiego (14), świętokrzyskiego (12), podkarpackiego (11), lubuskiego (3). 10 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

– W tej chwili głównym zagrożeniem są nowe mutacje wirusa. W porównaniu do innych krajów w Europie, takich jak Francja czy Włochy mamy stosunkowo liberalne obostrzenia. Dalsze luzowanie obostrzeń nastąpi kolejno w dwóch etapach od 6 do 25 czerwca i od 26 czerwca do 31 sierpnia – przekazał minister zdrowia.

Imprezy i zgromadzenia publiczne od 6 czerwca będą mogły odbywać ze zwiększonym limitem do 150 osób. W tym są również wesela. Więcej osób będzie też mogło podróżować w transporcie zbiorowym. Od 6 czerwca limit będzie zwiększony do 75 proc. dostępnych miejsc w konkretnym środku transportu. Oprócz tego przywrócona zostaje możliwość prowadzenia targów, konferencji oraz wystaw z odpowiednim limitem osób.

W ramach każdego limitu nie będą wliczane osoby zaszczepione.

– Z jednej strony oparte jest to na badaniach, które wykazują, że szczepienie zabezpiecza przed rozprzestrzenianiem się zakażenia. Chcemy też w ten sposób zachęcać do szczepień – powiedział Niedzielski.

(fot. MZ)

Zobacz również

17 komentarzy

 1. *** ***, a nie minister!

  • Na wszelki wypadek z „spontaniczne zebrania” są nadal nielegalne – strajkować nie można nawet w parku
   ***** ***
   Ale na basenie w reżimie sanitarnym i z zachowaniem odstępu można – widocznie chlor zabija zarazę 😉

  • Dosyć skubania ludzi

   Ludzie przecież to już dziecko powie ze ciepło jest grypy ni ma chyba ze ktoś jezdzi po nocy w kabriolecie lub na motocyklach przewieje ziomka lub pracuje na przewiewach gdzie są pootwierane okna i zlapie jakąś infekcje a o koronawirusach mam książkę z lat 70tych były są i będą

 2. Zluzujta se majty

 3. „Sytuacja epidemiczna w Polsce ustabilizowała się” dzisiaj 664 infekcji. Szczepienia nieskuteczne. We wrześniu 4 fala. Jak dzieci mogą się szczepić? Kogo mają infekować jak wszyscy dorośli zaszczepieni? A dzieci przechodzą bezobjawowo. Ze szczepionką jest jak z suplementami. Lekarze nie zalecają przyjmować suplementów, np multiwitamin. Trzeba zbadać niedobór pierwiastka i wtedy go suplementować. A jak jest ze szczepionką? Wszyscy mają przyjąć, niezależnie od ilości przeciwciał. To raz, dwa, że nie bada się ilości przeciwciał po szczepieniach. Może się okazać, że osoba niezaszczepiona ma więcej przeciwciał jak osoba zaszczepiona. A osoby niezaszczepione są dyskryminowane i szykanowane.

 4. ciemny lud kowidowy

  „Z jednej strony oparte jest to na badaniach, które wykazują, że szczepienie zabezpiecza przed rozprzestrzenianiem się zakażenia. ” KŁAMSTWO. To już wirusy OSÓB ZASZCZEPIONYCH nie są na ich dłoniach, odzieży etc ? I my płacimy z naszych podatków grube pieniądze na takie „badania” i na „ekspertów”.

 5. A to mogę już iść do lasu? I to bez maseczki? Dzięki o panie. Dobrze, że doradcy i eksperci opłacani z naszych podatków dostają pokaźne wynagrodzenia i takie piękne kwiatki myślowe wprowadzają w życie szarego człowieka.

 6. Huraa, taki wspaniały ten reżim (sanitarny), że grypę istniejącą od milionów lat zlikwidował!

  • Polska w sukcesie. Same plusy. Najlepszy kraj co radzi sobie z plandemią. Najłagodniejsze zakazy w Europie. Łykajcie to kowidianie, łykajcie.

 7. Kolejny wybawca narodu, Wal Się!

 8. Szczepionki jednak skuteczne, chyba nie będę miał gdzie pracować😉
  ***** ***

 9. Stefanek no miałeś w służbie zdrowia pracować na oddziale kowidowym i co nie przyjęli cię?

 10. Nie wiem gdzie złożyć podanie, ale się nie bałem, jeden z niewielu chciałem pracować 😉
  ***** ***

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dzień Ziemi na UMCS
Rekrutacje do drużyny futbolu amerykańskiego Tytani Lublin
WeFilm – Lubelskie Dni Filmu
Wielki finał piłkarskiego Turnieju Wolności w województwie lubelskim
„Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej