Sobota, 13 kwietnia 202413/04/2024
690 680 960
690 680 960

Mieszkańcy powiatu lubartowskiego bawią się na dożynkach w Firleju (zdjęcia)

Rolnicy z powiatu lubartowskiego dziękują dzisiaj za plony. Impreza dożynkowa odbywa się nad Jeziorem Firlej. Zabawa ma potrwać do późnego wieczora.

Na terenie Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji nad Jeziorem Firlej trwają dożynki powiatu lubartowskiego oraz gminy Firlej pod hasłem Zakończenie Lata. Święto plonów rozpoczęła zbiórka delegacji z wieńcami dożynkowym przed kościołem pw Przemienienia Pańskiego w Firleju, następnie odprawiona została msza święta w intencji rolników. Po nabożeństwie korowód dożynkowy wyruszył nad jezioro, gdzie nastąpiła ceremonia uroczystości dożynkowych oraz konkurs wieńców.

-Niech ten dzień dożynek będzie ukoronowaniem całego roku waszej pracy i pracy waszych rodzin. Niech przyniesie prawdziwą radość i spokój, a dobry Bóg da nam wszystkim siłę i wiarę na kolejne lata pracy, oraz błogosławieństwo, które przyniesie jeszcze obfitszy plon. Zgodnie ze słowami Zygmunta Glogera, świętujmy, bo kiedyż rolnik ma się weselić i bogu pokłonić i ziemi błogosławić i ludziom za pomoc podziękować jeżeli nie wtedy, gdy pod dach swój zgromadzi owoce pracy mozolnej i zabiegów pracy całorocznej. Szczęść Boże polskiej wsi i polskiemu rolnikowi – mówiła Ewa Zybała, starosta lubartowski.

Senator Stanisław Gogacz podkreślał, że teraz należy podziękować rolnikom za ich pracę, która przynosi ogromne korzyści dla kraju i społeczeństwa.

-Dzisiaj tu w Firleju możemy to głośno powiedzieć i ukłonić się przed rolnikami. Podziękować rolnikom za tą ciężką i trudną pracę, która przyczynia się do rozwoju państwa polskiego, do rozwoju społeczeństwa polskiego, do rozwoju nas wszystkich. Dzisiaj dziękujemy państwu rolnikom za to, że zebraliście plony, a tym samym że państwo rolnicy zapewniacie nam bezpieczeństwo żywnościowe. Zapewniacie bezpieczeństwo żywnościowe Polsce, społeczeństwu polskiemu, narodowi polskiemu, rodzinie polskiej i każdemu z nas indywidualnie. Bezpieczeństwo żywnościowe to ten stół polski i nie tylko. Bezpieczeństwo żywnościowe to również to, że nie musimy z zagranicy sprowadzać żywności – mówił Stanisław Gogacz.

Organizatorzy wydarzenia zadbali o szereg atrakcji dla mieszkańców. Są stoiska poszczególnych gmin i Kół Gospodyń Wiejskich, wystawa płodów rolnych i prezentacja sprzętu rolniczego, stoiska wystawiennicze handlowe lokalnych firm oraz sponsorów, kiermasz rękodzieła i twórczości ludowej, stoiska z małą gastronomią pokaz sprzętu strażackiego w wykonaniu jednostki OSP Firlej. Do tego konkursy, w tym m.in. rzut snopkiem.

Rozstrzygnięto również konkurs wieńców dożynkowych. Z wieńców współczesnych pierwsze miejsce zajął wieniec gminy Firlej, drugie z gminy Serniki, zaś trzecie, wieniec wykonany w gminie Uścimów. Jeżeli chodzi o wieńce tradycyjne, czyli wykonane w całości z tegorocznych płodów rolnych zebranych z okolicznych pól, komisja konkursowa uznała, że na pierwszym miejscu podium stanie gmina Kamionka, drugie miejsce przypadło gminie Niedźwiada, trzecie gminie Lubartów.

Święto plonów powiatu lubartowskiego potrwa do późnego wieczora. Obecnie trwa część artystyczna, o godzinie 18:30 wystąpi Colombo, o 19:30 zespół NEWS, a o 20:30 gwiazda wieczoru Andrzej Piaseczny. Dla osób, którym wciąż będzie mało, przygotowano dyskotekę pod gwiazdami.

(fot. lublin112)

Jeden komentarz

  1. Taaaa i rozsiewają coxvid 19 !! Jak tak.mozna gdzie chrzescinajsywo ???

Z kraju