Środa, 28 lutego 202428/02/2024
690 680 960
690 680 960

Mieszkańcy Chełma płacą za odbiór śmieci najmniej w Polsce. Podwyżki nie będzie

Kiedy większość samorządów podnosi opłaty za odbiór odpadów od mieszkańców, w Chełmie od blisko trzech lat stawka jest stała. Radni nie zgodzili się na podwyżkę.

Chełmscy radni nie zgodzili się na ustalenie nowych stawek opłat za odbiór odpadów komunalnych od mieszkańców. Obecnie Chełm jest miastem, w którym za odbiór śmieci płaci się najmniej w Polsce. Jest to 10,90 zł od osoby, a stawka ta obowiązuje od lutego 2020 r. Wraz z końcem roku wygaśnie umowa z Miejskim Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej w Chełmie, zajmującym się odbiorem odpadów od mieszkańców. Spółka ma się tym zajmować również przez kolejne dwa lata, gdyż jako jedyna przystąpiła do przetargu. Usługa ta będzie kosztowała miasto blisko 35 mln zł, a więc o 9 mln zł więcej niż obecnie.

W związku z rosnącymi z roku na rok kosztami, a tym samym koniecznością dopłacania coraz wyższych kwot z budżetu miasta prezydent Jakub Banaszek zaproponował, aby opłatę podnieść do kwoty 24 zł. Podwyżka jest znacząca, gdyż wynosi 125 proc., jednak argumentowano ją nie tylko wzrostem kosztów, lecz również coraz większą ilością odpadów odbieranych od mieszkańców. Jak wskazano, obecna stawka opłaty nie odzwierciedla rzeczywistych potrzeb finansowych miasta w zakresie pokrywania kosztów systemu. Dlatego też zmiana obecnych stawek ma być konieczna, aby opłaty mogły pokryć z tym związane wydatki.

Miasto planowało, aby nowe stawki zaczęły obowiązywać od 1 stycznia przyszłego roku. Nie uzyskało to jednak aprobaty radnych, który 11 głosami przeciw odrzucili projekt uchwały. Nikt nie był za, a 6 osób wstrzymało się od głosu.

(fot. archiwum)

14 komentarzy

 1. No PiS ma kasę dopłaci za nasze

 2. Usługa drożeje, miasto i tak ją opłaca, ale od ludzi nie bierze więcej – to z czego dopłaca? Z własnych pieniędzy?
  Mieszkańcy Chełma cieszą się, że zostało im trochę w prawej kieszeni, a ręka samorządu już buszuje w lewej.

 3. A w gminie Niemce nasz pożal sie fujt, dyma mieszkańców jak tylko się da. Ma szczęście że tylko tylko do wyborów, bo już taczki szykowali, zresztą na cały urząd.

  • Taczki już szykowali, ale poczekali do wyborów. Przy wyborach poczekają na kolejną kadencję, by zobaczyć, czy coś się zmieni. A później dadzą władzę krytykującej urząd opozycji, która będzie robiła tak samo.
   Wypisz-wymaluj polscy wyborcy w mikroskali.

  • Taa bo ewentualny następcą już gruszki na wierzbie obiecuje.

 4. Bo tam spalają na miejscu w cementowni i nie trzeba transportować daleko i dlatego jest taniej.

  • Ale tam nie jest taniej. Firma podniosła ceny, samorząd płaci wyższe ceny, ale nie bierze tej nadwyżki bezpośrednio od mieszkańców w formie opłaty za śmieci. Najpewniej leci na kredycie – zapłacą ci sami mieszkańcy, tylko po wyborach i z odsetkami.

   • Na pewno jest taniej niż gdyby samorząd miał budować własną spalarnię, już nawet pomijając problemy i protesty z tego wynikające. Druga sprawa że spalarnie co do zasady są nieefektywne. Lepsze jest takie rozwiązanie jak planują w Chełmie czyli przy cementowni elektrownia na paliwo z odpadów, żeby zasilać zakład i miasto.

 5. jak zwykle „jazda” po pise! jak nie podnosi źle , jak podnosi źle! mają jeszcze mpk za free też spoko! widać że rządzący miastem chcą dobra dla obywateli a nie żeby się nachapać! tylko pieniacze lewaki, pełowcy cały czas narzekają i drą łacha ! a ciekawe co by wasz ryży dał? sezon na mirabelki i szczaw sie skończył to pewnie kazał by wam śnieg jesć! a +500, wakacyjne ,wyngiel bierzeta? no bank! hipokryci! :/

  • Jak podnosi podatki, by łatać swoje złe decyzje – to jest złe!
   Jak się zadłuża, by dziś nie pobrać opłaty od konkretnych ludzi, ale pobrać ją za rok, albo jak bierze ze wspólnej kasy – to też jest złe.
   Jak zlikwidują socjal i zmniejszą wszystkim podatki choćby o punkt procentowy – będzie dobrze. Jak będą pobierali opłaty za faktycznie wykonane usługi od faktycznych usługobiorców – też będzie dobrze, bo zapłaci realny beneficjent, a nie wszyscy.
   Teraz już pojmujesz?

  • jestes zwykłym pisowskim trollem I rozumek tez masz pisowski, aż żal

 6. Nie podnioszą oisowskie gęby bo zadłużają urząd , zobaczyta jak stracą władzę ile zostało hahaha

Z kraju

Polityka i społeczeństwo