Miejscowość z naszego regionu chce być miastem. Prawa miejskie odebrano jej 150 lat temu

W przyszłym miesiącu okaże się, co mieszkańcy Goraja sądzą o przywróceniu miejscowości praw miejskich. Jeżeli większość osób opowie się „za”, wtedy gminni urzędnicy wystąpią o to do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

W Goraju w powiecie biłgorajskim trwają konsultacje społeczne w sprawie przywrócenia miejscowości praw miejskich. W tym roku mija bowiem 150 lat, od czasu kiedy w wyniku represji carskich po powstaniu styczniowym w 1869 roku Goraj podobnie jak 336 innych miast w całym kraju, został zdegradowany do statusu osady. W kwietniu b.r. do wójta wpłynęło pismo od Stowarzyszenia „Goraj 1377”, w którym w imieniu wielu mieszkańców, radnych, sołtysa, członków innych stowarzyszeń, pracowników Gminnego Ośrodka Kultury oraz księdza zaapelowano o podjęcie działań zmierzających do odzyskania praw miejskich.

Temat ten był już poruszany w ostatnich latach kilkukrotnie, jednak dopiero w tym roku odbyło się to formalnie. Jak podkreślano, Goraj był miastem przez 470 lat i sam nie zrzekł się praw miejskich, lecz mu je odebrano. O miejskiej historii świadczy m.in. charakterystyczna zabudowa. Przywrócenie miejscowości do statusu miasta, za czym przemawiają walory historyczno-kulturowe oraz obecna struktura społeczno-gospodarcza, ma pomóc w oczekiwanym dalszym rozwoju miejscowości. W wyniku tego pod koniec maja radni podjęli uchwałę w tym kierunku.

Zanim jednak ruszą dalsze formalności w tej sprawie zapadła decyzja, aby w pierwszej kolejności przeprowadzić konsultacje społeczne w tej sprawie. Mieszkańców, a jest ich obecnie 960, odwiedzają pełnomocnicy, którzy zbierają ich opinie na temat przywrócenia praw miejskich. Każda osoba posiadająca prawo wyborcze ma wybrać jedną z trzech odpowiedzi: „TAK, jestem za nadaniem statusu miasta miejscowości Goraj”, „Nie, jestem przeciwny” lub też” Wstrzymuję się od głosu”. Jeżeli większość będzie „za”, wówczas do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji skierowany zostanie wniosek o nadanie Gorajowi statusu miasta. Wyniki konsultacji znane będą po 20 września.

(fot. UG Goraj)

3 komentarze

 1. Chłop ze wsi wyjdzie… ale… wiadomo jak będzie.

 2. miasto 960 mieszkanców no metropolia normalnie

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7456zł -0.15%
  • GBP 5.2969zł -0.15%
  • EUR 4.5453zł -0.38%
  • CHF 4.1413zł -0.43%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Noc Muzeów w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
  Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Lublinie
  Noc Muzeów w Ogrodzie Botanicznym UMCS
  Noc Muzeów w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Pokrzywowy Jarmark Lubelski: Królować będą produkty z pokrzywą