Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Miasto zaprasza na spacer ścieżką przyrodniczą „Nietoperze doliny Bystrzycy” (zdjęcia)

Miasto Lublin zachęca mieszkańców miasta do spacerów niedawno powstałą ścieżką przyrodniczą „Nietoperze doliny Bystrzycy”. Jest ona zlokalizowana w przebiegu istniejącej ścieżki rowerowej wzdłuż rzeki Bystrzycy. Jej początek znajduje się w Parku Ludowym, zaś koniec nad Zalewem Zemborzyckim.

– Ścieżka przyrodnicza „Nietoperze doliny Bystrzycy” powstała, aby uświadomić mieszkańcom Lublina, jak ważną rolę nietoperze odgrywają w środowisku. Razem z jerzykami są one bowiem naturalną bronią w walce z komarami i innymi szkodliwymi owadami. Mamy również nadzieję, że dzięki tej inicjatywie Lublinianie będą mieli okazję lepiej poznać te niewielkie zwierzęta i przestaną one budzić negatywne skojarzenia – mówi Blanka Rdest-Dudak, Dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej.

Ścieżka przyrodnicza powstała w ramach „Projektu Czynnej Ochrony Nietoperzy w Dolinie Bystrzycy” realizowanego przez Fundację Dla Przyrody oraz Miasto Lublin. W przebiegu ścieżki zamontowano 90 budek i 14 schronów dla nietoperzy oraz 5 tablic informacyjno-edukacyjnych. Tablice, budki i schrony zostały rozmieszczone w okolicy ścieżki rowerowej na wysokości Parku Ludowego, za mostem na al. Piłsudskiego; na rozwidleniu ścieżki rowerowej przy moście na ul. Krochmalnej; przy kładce nad rzeką Bystrzycą na osiedlu Nałkowskich oraz przy zaporze nad Zalewem Zemborzyckim.

Na tablicach informacyjno-edukacyjnych znalazły się informacje prezentujące sylwetki tych drobnych, licznie występujących na terenie naszego miasta ssaków. Mieszkańcy dowiedzą się z nich m.in. o biologii nietoperzy, występujących w mieście gatunkach, zagrożeniach na jakie są narażone oraz potrzebie ich ochrony.

Miasto włączyło się w przedsięwzięcie w ramach zadania realizowanego z VII edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Lublin „Stop Komarom! Witajcie jerzyki! Zakup i montaż 1000 budek dla jerzyków na terenie miasta Lublin”. Na projekt zagłosowało 2003 osoby.

Miasto zaprasza na spacer ścieżką przyrodniczą „Nietoperze doliny Bystrzycy” (zdjęcia)

Miasto zaprasza na spacer ścieżką przyrodniczą „Nietoperze doliny Bystrzycy” (zdjęcia)

(fot. UM Lublin)

11 komentarzy

  1. Do czego zachęcają? Tam się nie da spacerować bo w każdej chwili może cię rozjechać rower.

  2. A już Cię rozjechali ?

  3. Swietna inicjatywa .
    Realnie , nie przetrwa dlugo , holota szybko wszystko zdewastuje . ??

  4. A co mają więcej zaoferować. U nas to na takie właśnie kampanie wywalają kasę a tam nic nie ma do oglądania. A jak prywaciarz chce zrobić jakąś atrakcję to nie bo przepisy nie pozwalają… Takie informacje na tablicy to są na wikipedi za darmo…

  5. Ani jednego nietoperza nie widziałem w tej budce.

  6. Nietoperze ostatnio nie mają dobrej prasy…

Z kraju