Poniedziałek, 26 lutego 202426/02/2024
690 680 960
690 680 960

Miasto Lublin pomoże poszkodowanym, którym trąba powietrzna uszkodziła budynki

Lubelscy radni jednogłośnie opowiedzieli się za udzieleniem pomocy finansowej dla gminy Wojciechów, która ucierpiała w wyniku przejście trąby powietrznej. Na ten cel przeznaczono 150 tys. złotych.

Gmina Wojciechów, na terenie której kilkadziesiąt budynków zostało uszkodzonych w wyniku przejścia trąby powietrznej, otrzyma kolejną pomoc finansową. Tym razem swoje wsparcie zaoferowały władze Lublina, przeznaczając 150 tys. zł na usuwanie skutków żywiołu oraz udzielenie pomocy poszkodowanym mieszkańcom. Rada miasta była w tej kwestii jednogłośna i podjęła stosowną uchwałę.

Jak już informowaliśmy, straty spowodowane przejściem trąby powietrznej, która w ubiegłym tygodniu siała spustoszenie na teren gminy Wojciechów, zostały wycenione na kwotę czterech milionów złotych. Są to głównie uszkodzenia blisko stu budynków w miejscowościach Stasin, Palikije, Halinówka, Cyganówka, Romanówka oraz Tomaszówka. Da kolejne pół miliona złotych wyceniono naprawę zniszczonej infrastruktury drogowej.

Wcześniej wsparcie zapewnił Lubelski Urząd Wojewódzki przeznaczając kwotę 192 tys. zł. Sejmik województwa zadeklarował pomoc w kwocie 150 tys. złotych, jednak podczas posiedzenia Komisji Budżetowej zdecydowano, aby zwiększyć ją do 200 tys. złotych. Mieszkańcy, którzy byli ubezpieczeni w PZU w ciągu doby od zgłoszenia otrzymywali już pierwsze odszkodowania. Pomoc oferują też niektóre gminy z naszego regionu, m.in. radni Końskowoli zadecydowali o przeznaczeniu na ten cel 30 tys. złotych.

(fot. lublin112)

3 komentarze

  1. 150 tyś . śmieszne pieniądze …

  2. … ile pomogła premier „broszka” ? Już chyba pakuje się do Brukseli.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo