Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Mgła radiacyjna i lokalne przymrozki znów pojawią się w województwie lubelskim

Ponownie w woj. lubelskim pojawi się mgła radiacyjna, która miejscami ograniczy widzialność do 100 metrów. Należy również spodziewać się lokalnie przymrozków.

Znajdujemy się w zasięgu cyrkulacji strefowej, która charakteryzuje się przemieszczaniem układowych niżowych z zachodu na wschód Europy. Z cyklonami atlantyckimi związane są zatoki i mało aktywne fronty atmosferyczne wędrujące przez nasz kraj. Okresami przegradzane są wędrownymi wyżami przemieszczającymi się z zachodu na wschód Starego Kontynentu, stabilizując na krótki okres czasu warunki pogodowe w naszej części Europy.

W niedzielę od zachodu postępuje wyraźna poprawa pogody. Najdłużej chmury niższego piętra utrzymają się na wschodzie kraju, ale i tu z biegiem godzin przybywać będzie rozpogodzeń. Zmienił się względem wczorajszego dnia kierunek wiatru, gdy dominował sektor południowo-zachodni. Dziś wieje na ogół z zachodu, północnego-zachodu do 30-40 km/h w porywach. Znajdujemy się pod wpływem mobilnego wyżu wędrującego z zachodu na wschód. Na termometrach dziś zaledwie 12 st.C do 14 st.C. Nadchodząca noc będzie bardzo zimna. Lokalnie mogą pojawić się przygruntowe przymrozki. Na standardowej wysokości pomiarowej, czyli 2 m nad poziomem gruntu zanotujemy od 1°C do 5°C. Cieplej będzie w mieście, chłodniej poza aglomeracjami miejskimi.

Dziś znajdujemy się pod wpływem wyżu o imieniu Vangielis. Centrum wyżu obecne będzie dziś nad województwem dolnośląskim i migrować ma na wschód z biegiem godzin. Do naszej części Europy docierać ma znacznie chłodniejsza względem wczorajszego dnia masa pochodzenia polarnomorskiego. W nocy z niedzieli na poniedziałek, w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń będą korzystne warunki do radiacyjnego wypromieniowania ciepła przy słabym wietrze, co ma mieć związek z niewielką różnicą ciśnienia w naszej części Europy. Lokalnie w drugiej części nocy i nad ranem w poniedziałek powstaną gęste mgły radiacyjne, które ograniczą widzialność do 100-300 metrów. W mieście mgły na ogół będą słabsze, natomiast w obniżeniach terenu, w pobliżu rzek i zbiorników wodnych poza aglomeracjami miejskimi znacznie intensywniejsze. Po wschodzie słońca wraz ze wzrostem promieniowania słonecznego i temperatury oraz nasileniem się wiatru, mgły oraz niskie chmury stratus zaczną zanikać.

W poniedziałek pozostaniemy jeszcze pod wpływem słabnącego wyżu z centrum nad środkową Ukrainą. Wiać ma na ogół słaby, okresowo umiarkowany wiatr z sektora południowo-wschodniego, który w porywach sięgnie 36 km/h. Temperatura wyniesie od 14°C do 17°C. Ciśnienie atmosferyczne zacznie jednak spadać w drugiej części dnia, gdyż nasuwać się od północnego-zachodu kolejna zatoka związana z niżem znad Morza Norweskiego.

We wtorek nastąpi chwilowe pogorszenie pogody związane z przechodzeniem zatoki i chłodnego frontu atmosferycznego z niewielkimi i lokalnymi opadami deszczu. Wiatr ponownie zmieni kierunek na zachodni, północno-zachodni do 36 km/h. Zachmurzenie będzie na ogół duże i całkowite. Pojawią się lokalne przejaśnienia i rozpogodzenia. Szczególnie w drugiej części dnia.

Kolejne dni mogą przynieść wartości na termometrach w przedziale od 13°C do 16°C. Noce będą na ogół chłodne z temperaturą na poziomie do 2°C/5°C. Mogą pojawiać się okresami niskie chmury podinwersyjne oraz lokalne mgły w godzinach nocnych i porannych, rozpraszające się z biegiem dnia pod wpływem promieniowania słonecznego i wzrostem prędkości wiatru. Do końca przyszłego tygodnia nie widać silnego ochłodzenia. Wartości na termometrach pozostaną na umiarkowanym poziomie jak na październik.

Najnowsze informacje pogodowe
Zachmurzenie i lokalne opady online

(fot. fanipogody.pl)

6 komentarzy

  1. Dajcie już spokój z tymi mgłami radiacyjnymi bo co bardziej obsrani nałykają się tego jodku potasu myśląc że to promieniowanie radiacyjne …

  2. Znowu pojawią się barany co będą włączać przeciwmgłowe, kiedy widoczność jest na 500m

Z kraju