Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Menopauza – najważniejsze pytania i odpowiedzi

Pomimo bycia zupełnie naturalnym i w gruncie rzeczy niegroźnym dla organizmu zjawiskiem, menopauza to dla wielu kobiet powód do niepokoju. Zmiany, które zachodzą wówczas w ciele, często idą w parze z różnymi dolegliwościami, które nierzadko stają się przyczyną zmartwień. Nawet posiadając ogólną wiedzę na temat klimakterium, nie zawsze możemy znać odpowiedzi na pojawiające się w tym czasie pytania. Jakie są objawy menopauzy? Kiedy one następują? Co dokładnie się wtedy dzieje? Dzięki poniższemu artykułowi poznasz najważniejsze informacje na temat przekwitania.

W jakim wieku mamy do czynienia z menopauzą?

To, kiedy dokładnie wystąpi menopauza, jest trudne do określenia – każda z pań przechodzi przez ten proces nieco inaczej. Duży wpływ na moment pojawienia się klimakterium mają z pewnością uwarunkowania genetyczne, dlatego warto podpytać mamy bądź babci, kiedy u nich doszło do przekwitania.

 

W Polsce średni wiek, na który przypada menopauza, wynosi 51 lat. Ogólny zarys grupy wiekowej dotyczy przede wszystkim kobiet między 45. a 55. rokiem życia. Wraz z upływem lat aktywność żeńskich hormonów płciowych, estrogenów, stopniowo spada, aż dochodzi do całkowitego wygaśnięcia funkcji jajników i tym samym zaniku płodności. Zjawisko menopauzy jest zatem niezwykle złożone i nie sposób przewidzieć, w jakim okresie dojdzie do ostatniego krwawienia miesiączkowego.

 

Czy menopauzę da się jakoś opóźnić?

Choć z całą pewnością menopauzy nie da się zatrzymać, jako że jest naturalnym etapem w życiu każdej kobiety, to jednak możemy mieć wpływ na to, kiedy ona wystąpi. Zmieniając swój tryb życia na zdrowszy, czyli dbając o odpowiednią ilość ruchu oraz o dobrą jakość pożywienia, utrzymujemy ciało w doskonałej kondycji. Dodatkowo część pań decyduje się na zastępczą terapię hormonalną, która umożliwia uzupełnienie poziomu estrogenów. Wówczas przekwitanie rzeczywiście może nieco się opóźnić. Takie rozwiązanie jest szczególnie często spotykane wśród kobiet, które pragną zajść w ciążę.

 

Jakie są kluczowe objawy menopauzy?

Objawy menopauzy bywają bardzo różnorodne i zazwyczaj obejmują nie tylko sferę fizyczną, ale także emocjonalną. Co szczególnie istotne, symptomy pojawiają się na długo przed ostatnią miesiączką – możemy je odczuć nawet 10 lat wcześniej. Stopień nasilenia dolegliwości ponownie jest uzależniony od indywidualnych czynników.

Do najczęstszych objawów menopauzy z pewnością możemy zaliczyć:

  • uderzenia gorąca, zimne poty;
  • przesuszoną skórę, która traci jędrność i elastyczność;
  • spadek libido;
  • suchość pochwy;
  • problemy z trzymaniem moczu;
  • bóle głowy, mięśni i stawów;
  • zmęczenie;
  • zaburzenia snu;
  • huśtawki nastrojów i ogólne obniżenie samopoczucia.

 

Czy menopauza wymaga leczenia?

Niezupełnie. Jak już zostało wspomniane, jest to proces fizjologiczny, który dotyczy każdej kobiety. Okres przekwitania to po prostu jedna z faz naszego życia, podobnie jak chociażby ciąża czy rozpoczęcie miesiączkowania. Nie sposób zatem traktować klimakterium jako chorobę, w związku z czym nie potrzebujemy leczenia.

Może się jednak zdarzyć, że objawy menopauzy będą na tyle uporczywe, że będą nam utrudniać codzienne życie. Wówczas zdecydowanie warto wybrać się do ginekologa, wykonać niezbędne badania i przede wszystkim podpytać specjalistę, co możemy zrobić, by symptomy stały się mniej odczuwalne. Trzeba jednak podkreślić, że z dolegliwościami możemy walczyć też na własną rękę – istnieje sporo domowych sposobów, za pośrednictwem których jesteśmy w stanie znacząco złagodzić objawy.

Jeśli spadek nastroju podczas przekwitania jest odczuwalny do tego stopnia, że zaczyna przypominać stany depresyjne, konieczna jest wizyta u psychologa.

Co może wpłynąć na nasilenie objawów klimakterium?

Chcąc przejść przez menopauzę możliwie jak najspokojniej, zdecydowanie warto wyeliminować następujące czynniki:

  • spożywanie niezdrowej żywności (wysoko przetworzone produkty, cukry proste, duża ilość tłuszczów);
  • brak aktywności fizycznej;
  • nadmierny stres;
  • nadmierne picie alkoholu oraz palenie papierosów;
  • stosowanie niewłaściwej pielęgnacji cery lub też całkowity jej brak.