Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Mateusz Morawiecki: „To przestępstwo jest rzeczą absolutnie naganną, którą napiętnujemy i będziemy ścigać”

W sobotę rano odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego, z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, dotyczące sytuacji na rzece Odra. Po posiedzeniu szef rządu spotkał się z dziennikarzami.

– Spotkaliśmy się rano tutaj po to, aby odebrać raporty od odpowiednich służb. To jest coś, co robimy od kilku dni i to poleciłem MSWiA, aby codziennie przeprowadzać odpowiednie działania monitorujące. Codziennie odbieram raporty na temat obecnej sytuacji. Ten dramat ekologiczny, który się dzieje, jest bardzo poważny. Jest ogromnym wyzwaniem dla całego państwa – powiedział Mateusz Morawiecki.

Szef rządu przekazał, że zadania zostały rozdysponowane. Wszystkie służby działają. Podkreślił jednocześnie, że doszło do zbyt wolnej reakcji niektórych służb.

– Gdy tylko otrzymałem tę informację, zarządziłem codzienne raportowanie, a z tych opieszałości wyciągnąłem konsekwencje kadrowe. Dla mnie najważniejsze jest to, żeby jak najszybciej uporać się z tym nieszczęściem ekologicznym. Ponieważ przyroda jest naszym wspólnym dziedzictwem, zrobimy wszystko, żeby minimalizować negatywne skutki. Zaangażowanie sił i środków jest naszym priorytetem – wyjaśnił premier.

Mateusz Morawiecki powiedział, że służby chcą znaleźć winnych tego przestępstwa wobec środowiska naturalnego. Prawdopodobnie doszło do zrzutu szkodliwej substancji. W związku z tym przeznaczona została specjalna nagroda, po to żeby szybko ustalić, kto jest sprawcą tego zdarzenia. O jej wysokości powiadomił Komendant Główny Polskiej Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk.

– Komendant Główny Polskiej Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk wyznaczył nagrodę w wysokości 1 mln zł (1000000 zł) za wskazanie osoby odpowiedzialnej za zanieczyszczenie rzeki Odra lub posiadającej istotne informacje mogące doprowadzić do ustalenia sprawców – czytamy w opublikowanym policyjnym komunikacie.

– To przestępstwo jest rzeczą absolutnie naganną, którą napiętnujemy i będziemy ścigać. Polska piękna przyroda jest naszym wspólnym dziedzictwem, dlatego będziemy robili wszystko co w naszej mocy, aby przywrócić jej pierwotny stan. Jedna rzecz bardzo ważna: jestem w stałym kontakcie ze służbami weterynaryjnymi, sanepidem czy GIOŚ. Wyznaczyłem minister Anną Moskwę jako koordynatora wszystkich działań – dodał premier podczas konferencji.

Mateusz Morawiecki zaapelował do wszystkich sił politycznych, „aby to nasze wspólne dobro, jakim jest środowisko naturalne, nie było wykorzystywane do celów politycznych”.

– Chcemy w ponadpolitycznym trybie przystąpić do eliminowania skutków tej klęski ekologicznej. Dymisja kierownictwa Wody Polskie i GIOŚ jest tym pierwszym bardzo konkretnym działaniem kadrowym, a po nim, jeśli będzie trzeba, przyjdzie czas na kolejne – mówił premier.

Usuwanie śniętych ryb jest bardzo ważnym zadaniem, w które zaangażowana jest PSP. Kąpieliska są patrolowane przez policję. Codziennie badane są wszystkie ujęcia wody w okolicach Odry przez sanepid i odpowiednie służby.

– Moje zobowiązanie, to nie tylko znaleźć i ukarać sprawców, ale także w jak najkrótszym czasie zminimalizować straty i przywrócić pierwotny stan Odry. Wierzę, że uda się to osiągnąć jak najszybciej – dodał szef rządu.

(fot. KPRM)

22 komentarze

  1. Tak samo ryby padały jak czaskowski wylewał szambo do Wisły winnych brak.

  2. Mimo wszystko PiS.

  3. Bajki o rtęci tylko szwab mógł wymyśleć.

  4. Jakoś buraki nic się nie rozpisywaliście jak czajke wylało Jesteście obłudnicy

  5. Kłamca i przekrętas wreszcie sie obudził ale prawdopodobnie dlatego że jego działki mogą przylegać do Odry i poniesie stratę, bo rzekę i ludzi tam mieszkających ma w d…e, tak postępuje demonstrujący katolik pisowiec.

  6. będziesz tak samo ścigać jak ciebie ścigają

  7. Tęcxowa młodzież się w odrze wykąpała

Z kraju