690 680 960

Mateusz Morawiecki: „Skracamy okres przebywania w kwarantannie do 7 dni. Będą darmowe testy antygenowe w każdej aptece”

Premier Mateusz Morawiecki poinformował dzisiaj o zmianach dotyczących kwarantanny oraz testowania osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Od 27 stycznia będą darmowe testy antygenowe dostępne w każdej aptece, kwarantanna zostanie skrócona do 7 dni, a także powiększona zostanie baza łóżkowa na oddziałach covidowych.

– Zaproponowaliśmy kilka zmian w walce z wirusem. Będziemy przygotowywać kolejne łóżka covidowe w szpitalach. Dziś zmniejsza się liczba zajętych łóżek, ale spodziewamy się, że za 7-10 dni to się zmieni. Zwiększamy możliwości testowania – od 27 stycznia będą darmowe testy antygenowe w każdej aptece. Musimy postawić duży akcent w obszarze ograniczenia kontaktów – stąd zalecenie pracy zdalnej tam, gdzie tylko można – powiedział w piątek Mateusz Morawiecki.

Premier przekazał również, że obecnie funkcjonuje 68 dodatkowych Zespołów Ratownictwa Medyczne a 95 dodatkowych ZRM i 130 Zespołów Transportu Sanitarnego COVID jest możliwych do uruchomienia. Jeżeli chodzi o darmowe testy będą one opłacane przez NFZ i realizowane bez skierowania.

– Najbardziej narażeni są nasi seniorzy. Dlatego dla osób powyżej 60 r.ż. wdrażamy nowy mechanizm. Każdy przetestowany pozytywnie będzie mógł w ciągu 48h być zbadany, także w domu przez lekarza pierwszego kontaktu. Skracamy okres przebywania w kwarantannie do 7 dni. 80 do 90% zgonów to osoby niezaszczepione. Szczepionki zwiększają 10-krotnie szanse na przeżycie w przypadku mutacji omikron.

Szef rządu mówił, że piąta fala zakażeń stała się faktem i mamy do czynienia z wirusem nazywanym omikron, który jest dużo bardziej zaraźliwy od wcześniejszych wersji.

– To dlatego notujemy rekordy zakażeń i to dlatego musimy zmierzyć się z sytuacją nową, sytuacją inną, której do tej pory nie było – wskazał premier.

(fot. Krystian Maj\KPRM)

35 komentarzy

 1. Nie scypię się genetycznym syfem eufemistycznie zwanym scypionką. Robią wszystko, utrudniają życie, ograniczają wolność tylko po to abyś przyjął genetyczny syf, który ze zdrowiem nie ma nic wspólnego. Jakie są prawdziwe cele geetycznego syfu poznamy wkrótce. Osobiście myślę o możliwości kontroli…

  • Po cóż testy. I tak wiadomo, że wszyscy „to” mają, mieli albo będą mieli .Zamiast inwestować w „darmowe” testy, trzeba zainwestować w leki na wirusa, żeby każdy w razie ciężkiego zachorowania mógł zastosować, zamiast leczyć się ibupromem i pogarszać swój stan.

 2. Krzywousty powiedział co wiedział. 7 dni kwarantanny, a potem droga wolna, można zarażać. Tak samo jak dzieci nie wysyłają na kwarantanne, gdy wychodzi, że miały styczność w szkole z kims chorym, a co za tym idzie rodziców też nie wysyłają.

  • Może nawet w trakcie piątej fali skrócą do 5 dni,
   Może się to tak rozwinąć że nie będzie miał kto pracować a nie wszyscy mogą zdalnie dajmy na to taki piekarz czy ekspedientka 😉

 3. Kierowca z Bombowca

  A czemu się nie chwalą że zniszczyli rehabilitację w całej Polsce obcinając punkty?

 4. Za oszustwo,czyli nazywanie darmowym,powinien bys stryczek.

Kursy walut

 • USD 3.985zł -0.15%
 • GBP 5.0509zł -0.09%
 • EUR 4.3337zł -0.36%
 • CHF 4.5678zł 0.02%

Polub nas