W Lublinie powstaje zespół do walki z piratami drogowymi

Lubelska policja ma utworzyć specjalną grupę funkcjonariuszy, którzy będą się zajmowali walką z piratami drogowymi. Ich celem będzie walka z tymi, którzy stwarzają szczególne zagrożenie w ruchu drogowym.

Już niebawem w lubelskiej policji zostanie utworzony zespół do walki z piratami drogowymi. Trafią do niego najbardziej doświadczeni funkcjonariusze, którzy będą się zajmowali przede wszystkim tropieniem a następnie zatrzymywaniem kierowców, którzy za nic mają sobie przepisy ruchu drogowego, a swoją brawurową jazdą są ogromnym zagrożeniem dla innych uczestników ruchu. Szczególny nacisk będzie kładziony na te osoby, które notorycznie łamią przepisy, są zagrożeniem na drodze, a wcześniejsze postępowanie nie przyniosło zamierzonego skutku. Wobec nich mają być stosowane sankcje karne a nie jak dotychczas karanie jedynie mandatami za popełnione wykroczenia.

Grupa ma się składać z doświadczonych funkcjonariuszy ruchu drogowego, pionu kryminalnego, a także policjanta mającego dostęp do policyjnych baz danych. Będą korzystać z najnowocześniejszego sprzętu jaki jest do dyspozycji, mianowicie nieoznakowanych radiowozów z wideorejestratorami czy laserowych mierników prędkości. Dodatkowo będą mieli bezpośredni dostęp do baz danych, gdzie szybko ustalą jaka jest historia danego kierowcy, czy posiada uprawnienia a także jakie i jak często popełnia wykroczenia. Na podstawie baz danych będą również typować kierowców, którzy cały czas są notowani za wykroczenia na drodze, czy też jeżdżą pod wpływem alkoholu. Takie osoby będą pod szczególnym nadzorem, głównie po to, by swoim zachowaniem nie spowodowali wypadku w którym będą poszkodowani.

Kolejnym zadaniem specjalnej grupy będzie walka z nielegalnymi wyścigami organizowanymi na ulicach miast. W tego typu przypadkach ich uczestnicy będą karani z największa surowością, przede wszystkim utratą uprawnień a także skierowaniem wniosków do sądu. Dodatkowo jeszcze bardzie będzie wzmożona kontrola trzeźwości kierujących. Zwłaszcza że widać efekty: liczba wypadków spowodowanych przez kierowców pod wpływem alkoholu spadła o 16 proc. zaś liczba śmiertelnych wypadków o 20 proc..

Powstanie tej grupy jest decyzją Komendanta Głównego Policji wydaną po analizach bezpieczeństwa na drogach. Okazuje się, że oprócz przekraczania prędkości największym zagrożeniem jest brawurowa jazda, wyprzedzanie na trzeciego a także notoryczne łamanie przepisów przez niektórych kierowców. Jest to kolejny etap walki z piratami drogowymi. Wydane na początku roku zarządzenie o zatrzymywaniu przez funkcjonariuszy praw jazdy kierowcom popełniającym szczególnie niebezpieczne wykroczenia przyniosło efekt, jednak jest on daleki od zamierzonego. Teraz dojdzie jeszcze jeden element. Notorycznie zatrzymywani piraci drogowi będą kierowani na badania psychologiczne. Jeżeli ich nie zaliczą mogą bezwzględnie stracić prawo jazdy.

(fot. lublin112)
2014-08-08 18:53:02

Zobacz również

23 komentarze

 1. Popieram bo to co się dzieje na drogach to makabra.Pewna cześć kierowców jezdżi jak w grze „GTA”trzeba ich skutecznie utemperować.Bo niestety konsekwencje tego za często są tragiczne.

  • Lubie zap*** ale wszystko z głową. Jak juz lece pake przez miasto wtedy wyobraźnia dziala. Myslisz co drugi kierowca pieszy i inni uczestnicy zrobią. Moim zdaniem to ze jeżdżę szybko nie stwarza zagrożenia w rd

   • Popieram! Też lubię zapier…, niech się wezmą za ignorantów z komórkami przyrośniętymi do głowy, którzy koncentrują się na rozmowie, a nie prowadzeniu auta! Notorycznie łamiąc podstawowe przepisy!Przedstawiciele i gospodynie domowe..etc

 2. Oby te działania policji przyniosły efekt. Jadąc do pracy przez Lublin spotykam zawsze kilku, którzy lekceważą bezpieczeństwo swoje i innych. Prawdziwa plaga to wyprzedzanie na pasach, strach zatrzymać się żeby przepuścić pieszego. Znak STOP to również tylko sugestia, że wypadałoby się zatrzymać. Proszę zobaczyć jak znak stopu respektowany jest na Janowskiej i na rondzie pod Makro. O zatrzymywaniu się na zielonej strzałce i przekraczaniu prędkości nie ma co wspominać.

  • A po co ten stop przy makro na rondzie ??
   Gdyby w godzinach szczyty wszyscy co skręcają w Krańcową zatrzymywali się do 0 km/h i ruszali jak to przepisy przewidują to korki byłyby do samej Łęczyńskiej.
   Bez głupiego STOP trzeba odstać dobre 10-20 minut żeby skręcić w prawo.

   Niestety ale nasze drogi są pełne absurdalnych oznaczeń, znaków i ograniczeń.
   Uważam, że właśnie dlatego tak wielu kierowców ignoruje niektóre znaki.

   Powinno się powołać jakiś organ do ściągania niepotrzebnych i bezsensownych znaków.
   Na pewno mieliby ręce pełne pracy, bo jest co zdejmować.

 3. A jak ktoś ma immunitet to co ?

 4. Proponuję zacząć od tych, którzy przejeżdżają skrzyżowania na czerwonym świetle. Przejazd na żółtym to tak realnie żadne zagrożenie, ale pełno jest takich asów, którzy dopiero jak się zapali czerwone, to redukcja i ogień – czasami jeden za drugim tak pojedzie.
  Jest mnóstwo takich skrzyżowań w Lublinie, a żeby naszym asom z komendy nie było daleko, to polecam choćby Lubartowska-Unicka-Sp.Pracy-Obywatelska. Tam nie sposób oprzeć się wrażeniu, że niektórzy kierujący traktują sygnalizację świetlną jako ozdobę.

 5. >>> Boryś puknij się w głowę, gdyby na zielonej strzałce każdy jełop się zatrzymywał to nie wiem ile miast by zupełnie stanęło, widać ze masz prawko od miesiąca bo jeszcze nie wiesz co mówisz, Zagrożeniem są także zawalidrogi jadące 30 na godzinę tam gdzie wolno 50 lub więcej, wszystkie te żółwie tamujące ruch powinny doczekać się zabrania prawa jazdy równie szybko co brawurowa gówniarzeria, brak zdolności psychomotorycznych, nieumięjetność podejmowania decyzji na skrzyżowaniach, połowie ludzi powinno się zabrać dokumenty bo nie nauczą się nigdy jeździć i za dużo jest takich ludzi na drodze.

  • polać mu.
   Dobrze gada.
   Zawalidrogi są zmorą naszych dróg.
   Jedzie powoli przy samej osi jezdni lub lewym pasem na jezdni kilkupasmowej i nie zjedzie bo on jedzie przepisowe 50 czy 70 km/h.

   Taka mała anegdota z życia wzięta.

   Jadę kilka lat temu motocyklem do Świdnika ( skręt do Hamburga był jeszcze na światłach ).
   Na wysokości felina dojeżdżam na lewym pasie do osobowego suzuki swifta.
   Widzę, że facet mnie widzi w lusterku.
   Grzecznie mrugam mu drogowymi, ale on z premedytacją trzyma się lewego pasa.
   Widzę przez szybę tylną jak go pasażerka siedząca z przodu po prawej ( zapewne żona ) opieprza, żeby zjechał i mnie przepuścił.

   przy skręcie do Świdnika podjeżdżam do lewej szyby suzuki i pytam się grzecznie :
   – dlaczego mnie nie przepuści tylko jedzie jak przysłowiowy pies ogrodnika. Sam nie przyspieszy i komuś nie da pojechać.
   Na co owy kierowca do mnie –
   że on skręca do Świdnika w lewo i nie będzie zjeżdżał na prawy pas.

  • To jest właśnie typowo polskie myślenie. Ja jadę jak chcę, mam dobry refleks wyćwiczony na konsoli, inni to snuje, zawalidrogi. Przepisy stosuje wybiórczo, tylko te które akurat mi pasują. Tak właśnie wygląda cwaniactwo drogowe. Niestety muszę cię zmartwić, trafisz w końcu na policjanta i przy wypisywaniu mandatu będziesz mógł wygłosić swoje argumenty.

   • gdyby to była policja zapewniam Cię, że zjechaliby na prawy pas dwupasmówki i pozwolili mi bez jakiś wariacji ale te 20-30km/h szybciej od przepisowego 70 odjechać.

    Nie raz na motocyklu mijam policję troszkę szybciej niż mówią przepisy i co nie którym wydaje się dziwne policjanci też ludzie.
    Dlatego nie reagują jak jadę 90 na 70 czy 70-80 na 50.
    Każdy wie że to żadna brawura na współczesnym ponad 100 konnym motocyklu.

    I nie chodzi o wybiórcze stosowanie przepisów tylko w zwykła KULTURĘ na drodze.
    Owa KULTURA wymaga nie blokować i nie zajeżdżać drogi innym kierowcom bez względy na przepisy.

    • Guzik prawda sam wiesz że jak chcesz skręcić w lewo to już na przedostatnich światłach musisz się ustawić na lewym skrajnym bo u nas jest taka KULTURA że Cię nikt nie wpuści , nie istotne czy jesteś z Hamburka czy Laswegas.

    • Racja! Kultury na drodze u nas nie ma..ignorancja i zawiść..gdyby mógł to by Cie zepchnął z drogi:)

  • Dokładnie. Polewamy

 6. LUDZIE???!!! JAK CALKOWICIE BEDZIE TOR ZAMKNIETY TO DOPIERO BEDZIE UPALANIE PO LBN

  • Tor jest czynny, a i tak ludzie upalają na mieście, więc nie gadaj bzdur, że zamknięcie toru przyczyni się do nielegalnych wyścigów.
   Reply

 7. Niech na Rondo Berbeckiego przyjadą tak po 23-24 tu się dzieje i pod prąd i na przejściach zawracają czy w zimie czy w lecie ruch wzmożony

 8. Tak, odbierajcie prawa jazdy! Już odbieracie prawa jazdy pijanym i co? I g…! Pijani nadal jeżdżą, tyle, że bez prawa jazdy. Nie jestem piratem drogowym, ale zapewniam was, jak mi odbierzecie prawo jazdy to i tak będę jeździł dalej. Bez prawka. To, że zabierzecie mi kawałek papieru nie oznacza, że nagle zapomnę jak się jeździ autem. Głupota! Proponuję w pierwszej kolejności zająć się kierowcami MPK, którzy notorycznie olewają czerwone światło na skrzyżowaniach i narażają pasażerów na niebezpieczeństwo!

 9. Witam, zgadzam sie z takimi dzialaniami policji, jest to potrzebne jak najbardziej. Tylko znowu wszystko zaczyna sie od dupy strony. Wszystko powinno miec swoj poczatek na papierze gdzie zostana stworzone definicje tAakie jak „nielegalne wyscigi”, czy wyporzedzajac auto na dwupasmowce z wieksza predkoscia niz powinienem bede oskarzony o udzial w nielegalnym wyscigu???? W Polsce wiele przepisow jest naginanych nie w ta strone co trzeba. Jestem za tym zeby karac takie osoby ale z glowa, i do kazdej sprawy podchodzic indywidualnie. KOlejna kwestia jest zapewnienie ludziom miejsca do nazwijmy to wyszalenia sie. w Lublinie jak i reszcze kraju brak czegos takiego. Za pieniadze jakie wplywaja do WORDU powinny byc organizowane szkolenia bezpieczenej jazdy zarowno dla wzorowych jak i tych zlych kierowcow nagminnie lamiacych przepisy. MOzna by tu poruszyc jeszcze wiele kwestii, ale w naszym kraju i tak nikt nic z tym nie zrobi bo najwazniejsza jest kasa wplywajaca do budzetu miasta gminy, a pozniej do prywatnych kieszeni.

 10. Ja pier… dopiera teraz taki zespół powstaje?? My naprawdę jesteśmy 100 lat za murzynami. Piraci drogowi są od zawsze, jeżeli chodzi o wyścigi uliczne, to przynajmniej od 12-15 lat są obecne w lublinie a oni dopiera teraz powołują zespół do walki z piratami. Brak słów. Ale zawsze lepiej teraz niż później.

 11. @Kris. tak się łatwo pisze 20-30 kilo więcej a co was motocyklistów przepisy nie obowiązują ? Dlaczego jak ja jadę 60 ( wolno 50 ) muszę patrzeć czy jakiś pirat nie zap… 100 tką i aby wizg , a potem się pisze że osobówka zajechała motorkowi drogę bo skręcała w prawo albo w lewo a motorek akurat ją mijał ?( bo wam wolno wcinać się na trzeciego pomiędzy osobówki ).Właśnie dla takich debili są potrzebne patrole aby jak sałaciarz zawraca na drodze nie musiał się bać że motorek wbije się w bok pojazdu.Podobnie jak z tym Frogiem po warszawce jego się przypierniczają wszyscy a o motorkach ani słowa .Lubię motorki bo każdy motorek to mniejszy korek ale bez jaj te 20-30 a czasem 50 kilo więcej to nie tylko Twoje życie ale i tego łosia z osobówki i pieszego na pasach.Przepraszam rozpisałem się.

 12. A gdzie w Lublinie można bez przypału i przeszkadzania innym i bezpiecznie zgodnie z prawem uczyć się jeździć na gumie?

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7367zł 0.01%
  • GBP 4.9904zł 0.22%
  • EUR 4.4769zł -0.02%
  • CHF 4.1226zł -0.33%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach