W Lublinie powstaje zespół do walki z piratami drogowymi

Lubelska policja ma utworzyć specjalną grupę funkcjonariuszy, którzy będą się zajmowali walką z piratami drogowymi. Ich celem będzie walka z tymi, którzy stwarzają szczególne zagrożenie w ruchu drogowym.

Już niebawem w lubelskiej policji zostanie utworzony zespół do walki z piratami drogowymi. Trafią do niego najbardziej doświadczeni funkcjonariusze, którzy będą się zajmowali przede wszystkim tropieniem a następnie zatrzymywaniem kierowców, którzy za nic mają sobie przepisy ruchu drogowego, a swoją brawurową jazdą są ogromnym zagrożeniem dla innych uczestników ruchu. Szczególny nacisk będzie kładziony na te osoby, które notorycznie łamią przepisy, są zagrożeniem na drodze, a wcześniejsze postępowanie nie przyniosło zamierzonego skutku. Wobec nich mają być stosowane sankcje karne a nie jak dotychczas karanie jedynie mandatami za popełnione wykroczenia.

Grupa ma się składać z doświadczonych funkcjonariuszy ruchu drogowego, pionu kryminalnego, a także policjanta mającego dostęp do policyjnych baz danych. Będą korzystać z najnowocześniejszego sprzętu jaki jest do dyspozycji, mianowicie nieoznakowanych radiowozów z wideorejestratorami czy laserowych mierników prędkości. Dodatkowo będą mieli bezpośredni dostęp do baz danych, gdzie szybko ustalą jaka jest historia danego kierowcy, czy posiada uprawnienia a także jakie i jak często popełnia wykroczenia. Na podstawie baz danych będą również typować kierowców, którzy cały czas są notowani za wykroczenia na drodze, czy też jeżdżą pod wpływem alkoholu. Takie osoby będą pod szczególnym nadzorem, głównie po to, by swoim zachowaniem nie spowodowali wypadku w którym będą poszkodowani.

Kolejnym zadaniem specjalnej grupy będzie walka z nielegalnymi wyścigami organizowanymi na ulicach miast. W tego typu przypadkach ich uczestnicy będą karani z największa surowością, przede wszystkim utratą uprawnień a także skierowaniem wniosków do sądu. Dodatkowo jeszcze bardzie będzie wzmożona kontrola trzeźwości kierujących. Zwłaszcza że widać efekty: liczba wypadków spowodowanych przez kierowców pod wpływem alkoholu spadła o 16 proc. zaś liczba śmiertelnych wypadków o 20 proc..

Powstanie tej grupy jest decyzją Komendanta Głównego Policji wydaną po analizach bezpieczeństwa na drogach. Okazuje się, że oprócz przekraczania prędkości największym zagrożeniem jest brawurowa jazda, wyprzedzanie na trzeciego a także notoryczne łamanie przepisów przez niektórych kierowców. Jest to kolejny etap walki z piratami drogowymi. Wydane na początku roku zarządzenie o zatrzymywaniu przez funkcjonariuszy praw jazdy kierowcom popełniającym szczególnie niebezpieczne wykroczenia przyniosło efekt, jednak jest on daleki od zamierzonego. Teraz dojdzie jeszcze jeden element. Notorycznie zatrzymywani piraci drogowi będą kierowani na badania psychologiczne. Jeżeli ich nie zaliczą mogą bezwzględnie stracić prawo jazdy.

(fot. lublin112)
2014-08-08 18:53:02

23 komentarze

 1. @Kris. tak się łatwo pisze 20-30 kilo więcej a co was motocyklistów przepisy nie obowiązują ? Dlaczego jak ja jadę 60 ( wolno 50 ) muszę patrzeć czy jakiś pirat nie zap… 100 tką i aby wizg , a potem się pisze że osobówka zajechała motorkowi drogę bo skręcała w prawo albo w lewo a motorek akurat ją mijał ?( bo wam wolno wcinać się na trzeciego pomiędzy osobówki ).Właśnie dla takich debili są potrzebne patrole aby jak sałaciarz zawraca na drodze nie musiał się bać że motorek wbije się w bok pojazdu.Podobnie jak z tym Frogiem po warszawce jego się przypierniczają wszyscy a o motorkach ani słowa .Lubię motorki bo każdy motorek to mniejszy korek ale bez jaj te 20-30 a czasem 50 kilo więcej to nie tylko Twoje życie ale i tego łosia z osobówki i pieszego na pasach.Przepraszam rozpisałem się.

 2. A gdzie w Lublinie można bez przypału i przeszkadzania innym i bezpiecznie zgodnie z prawem uczyć się jeździć na gumie?

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7509zł -0.68%
  • GBP 5.245zł 0.16%
  • EUR 4.5393zł 0.11%
  • CHF 4.0981zł -0.34%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Dzisiaj zaczynają się Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS
  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja
  Fabryka Piosenki dla zakochanych
  Przez świat. Spotkania z podróżą znów na żywo w Chatce Żaka!