690 680 960

Lublinianin Michał Szyba bohaterem meczu z Hiszpanią –Dla takich chwil trenowałem całe życie

Gdy Polska reprezentacja ruszała na Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej mało kto wierzył, że nasi szczypiorniści osiągną tak wielki sukces. Teraz większość dodaje, że gdyby nie miliony dolarów, jakie arabscy szejkowie przeznaczyli na swój zespół, Polacy by grali w finale.

W składzie Polskiej reprezentacji było czterech zawodników z naszego regionu. Wszyscy z nich są związani z Azotami Puławy, jest to dwóch byłych i dwóch obecnych zawodników tej drużyny: Przemysław Krajewski, Piotr Masłowski, Piotr Wyszomirski oraz Michał Szyba. Jednak to ten ostatni, stał się bohaterem meczu z Hiszpanią. Zdobył w nim osiem bramek lecz najważniejsza była ta, którą zdobył w ostatniej sekundzie regulaminowego czasu gry. Doprowadziła ona do remisu a następnie do dogrywki, dzięki której Polska ekipa zdobyła brązowy medal. Jak słusznie przyznają sportowi komentatorzy, Michał rozegrał mecz życia a tym samym został ogłoszony najlepszym graczem zawodów.

Jak wyjaśniał po meczu Michał Szyba, do tej pory nie wierzy w to co się wydarzyło. – To wszystko dla mnie i dla naszego zespołu jest jak sen. Był to mój najlepszy mecz w reprezentacji. Wierzyliśmy w sukces od pierwszej do ostatniej minuty i dokonaliśmy tego- tłumaczył. Michał Szyba urodził się 18 marca 1988 r. w Lublinie, tutaj też się wychował i rozpoczynał sportową karierę. Zgodnie z rodzinną tradycją postanowił swoje życie poświęcić dla sportu, z pewnością duży wpływ mieli na to jego rodzice, którzy są nauczycielami wychowania fizycznego. Początki jego przygody z piłką ręczną to klub Unia Lublin, gdzie trenował do 16 roku życia. Wtedy został zauważony przez trenera Azotów Puławy i dalsze lata rozwijał swoje umiejętności właśnie w tym klubie.

Przez 10 lat spędzonych w Puławach piał się coraz wyżej w swojej karierze i w 2007 roku trafił do juniorskiej reprezentacji Polski. Zdobył z nią 6. miejsce na Mistrzostwach Świata Juniorów. Później było też 12 miejsce na młodzieżowych mistrzostwach Europy w Rumunii. Grał także mecze wraz z reprezentacją Polski B. Powoływano go również do meczów reprezentacji kraju, zadebiutował w niej 4 czerwca 2013 roku w meczu ze Szwecją. Pomimo dziesięciu lat spędzonych w Azotach, nie zdołał jednak zdobyć większego sukcesu, gdyż klub choć kilka razy miał szansę na podium, to jednak zawsze przegrywał w meczu o trzecie miejsce.

W 2014 roku Michał dostał kolejną propozycję i rozpoczął swoją przygodę ze słoweńskim klubem – RK Gorenje Velenje. Gra tam na pozycji rozgrywającego. Jednak to właśnie obecne Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej, gdzie 26-latek osiągnął tak wielki sukces, były pierwszym tak poważnym meczem w jego karierze. Jest również pierwszym w historii lublinianinem, któremu udało się stanąć na podium tak ważnej imprezy w piłce ręcznej. –Dla takich chwil trenowałem całe życie- dodał po meczu.

(fot. MS Qatar 2015)
2015-02-01 21:55:17

5 komentarzy

 1. Gratulacje dla Michała i całej reprezentacji 🙂

 2. GRATULACJE ! ! ! 🙂

 3. BRAWO CHŁOPAKI !!!

 4. WIELKIE DZIĘKI !!!!!!!!!!!!!!

  MICHAŁ SZYBA—– bez twojego rzutu , w ostatnich sekundach . Oglądalibyśmy medal przez szybę . Ty zrobiłeś coś takiego że to Hiszpanie oglądali za. Bo gdyby nie ty , nie byłoby dogrywki i trzeciego miejsca . Wielkie dzięki za emocję , nie zawiodłeś mnie i naszego miasta.Czytałem na innych portalach o tobie , wiele było przychylnych recenzji, tak trzymaj. W 2016 r będą mistrzostwa Europy w Polsce , Q atar dostał dziką kartę , będziecie mieli okazję pokazać , gdzie ich miejsce .Już nie mogę się doczekać , rozgrywek z twoim udziałem. Życzę sukcesów .

 5. Michał Szyba polski torreador 2015

Kursy walut

 • USD 4.3254zł -0.52%
 • GBP 5.3279zł -0.59%
 • EUR 4.708zł -0.02%
 • CHF 4.7222zł 0.65%

Polub nas