Wtorek, 16 kwietnia 202416/04/2024
690 680 960
690 680 960

Lublin zaświeci się dla dzieci. Najpierw na czerwono, potem na niebiesko

Listopad to miesiąc, kiedy uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. Z tej okazji podświetlony na czerwono Plac Litewski zwieńczy w niedzielny wieczór (19 listopada) „Kampanię 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”. Dzień później, w poniedziałek (20 listopada) z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka iluminacje zmienią kolor na niebieski. Topola czarna tzw. Baobab, kasztanowce i fontanny będą kolorowo podświetlone od godz. 16.00.

W listopadzie obchodzone są dwa święta poświęcone dzieciom i ich prawom. Co roku przez 19 pierwszych dni listopada trwa światowa kampania przeciwko przemocy, której finałem jest obchodzony 19 listopada Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci.

–To bardzo ważna dla nas inicjatywa, zwłaszcza w roku, kiedy Lublin jest Europejską Stolicą Młodzieży. Troska o dzieci i młodzież oraz o ich bezpieczeństwo powinny przyświecać wszystkim naszym działaniom – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, Pełnomocniczka Prezydenta ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży.

W Lublinie tegoroczne obchody zainicjowała Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę przy współpracy z Fundacją Sempre a Frente, która od 13 lat pomaga dzieciom w dorastaniu, a od 2022 roku prowadzi w Lublinie Centrum Pomocy Dzieciom, dzięki czemu wspiera ochronę młodych ludzi przed przemocą i wykorzystaniem seksualnym. Przez ten czas przyjęła 326 zgłoszenia przypadków krzywdzenia dzieci i młodzieży oraz zapewniła im niemal 2 tys. godzin indywidualnego wsparcia psychologicznego. 19 listopada włącza się w akcję „Dzieciństwo bez przemocy”, której celem jest zwiększenie społecznej gotowości do reagowania w sytuacjach gdy dziecko doświadcza przemocy.

Z kolei 20 listopada obchodzony jest zarówno Międzynarodowy jak i Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. W tym dniu okolicznościowe iluminacje w Lublinie pojawią się z inicjatywy UNICEF. Data upamiętnia podpisanie najważniejszego dokumentu gwarantującego prawa wszystkim dzieciom – Konwencji o prawach dziecka.

(źródło: UM Lublin)

2 komentarze

  1. Światełka czerwone, niebieskie, jeszcze włączcie sygnały „iiiooo iiiooo”. Będzie fajnie…

  2. Komuchy pragną czerwonego

Dodaj komentarz

Z kraju