Lublin na weekend 31 sierpnia – 2 września

Przed nami ostatni weekend wakacji. Nie warto spędzać go w domu! Zobaczcie co będzie się działo w tym czasie w Lublinie!

KONCERTY

W ramach lubelskich obchodów Dnia Solidarności i Wolności zapraszamy na jubileuszowy koncert z okazji 40-lecia zespołu BAJM. Będzie to muzyczna podróż przez historię zespołu, opowieść o jego twórcach, o Lublinie, z którym BAJM jest nieodzownie związany, oraz o historii, której był świadkiem i komentatorem.

Niejednemu mieszkańcowi tęskno pewnie do potańcówek sprzed lat, a łza w oku się kręci na widok filmowych scen zabaw tanecznych, szaleństwa twista, zmysłowego tanga czy eleganckiego walca. Wielu zapewne znudziła się też pewnie atmosfera klubów i pląsy do rytmów proponowanych przez Didżeja. Cykl koncertów plenerowych Zatańcz z Lublinem to okazja do zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat, w wykonaniu najlepszych zespołów z Lublina, ale i z całej Polski. W sobotę na specjalnie wybudowanej scenie w Parku Bronowickim wystąpi Warszawska Orkiestra Sentymentalna!

Radio Lublin zaprasza na koncert Navarrete Sefardi Quintet. Piosenki po hebrajsku, w jidysz, w ladino, po hiszpańsku i po arabsku. Fuzja muzyczna to chyba najlepsze określenie artystów, którzy wspólnie stworzyli ten projekt: Magda Navarrete i Grzech Piotrowski. W tym koncercie w fascynujący sposób krzyżują się melodie pradawnego świata. Tam gdzie początek muzyki flamenco, tam gdzie żydowskie melodie wygnanych z Hiszpanii ludzi plotły się z arabskimi wpływami. Tak powstał język Ladino, dzisiaj już prawie nieużywany. Tak powstała muzyka Żydów Sefardyjskich.

W Filharmonii Lubelskiej odbędzie się koncert pod tytułem Europa mała ojczyzna braci Wieniawskich, któremu towarzyszą również inne ciekawe wydarzenia m.in. odsłonięcie tablicy poświęconej Józefowi Wieniawskiemu czy koncert kameralny.

Zapraszamy na koncert muzyki oratoryjnej, podczas którego połączone chóry oraz soliści wykonają m.in. Mszę G-dur Franciszka Schuberta.

Mohipisian to synteza rockowej alternatywy z nutką psychodelii a’la lata 60. Muzycy, pozostając wierni korzeniom rock’n’rolla, przefiltrowują swoją twórczość przez wszystko co wartościowe we współczesnej, szeroko rozumianej muzyce alternatywnej.

Backbeat to wybitni specjaliści od rozkręcania szalonych imprez z prawdziwym rock’n’rollem w roli głównej, którzy z grania coverów uczynili prawdziwą sztukę. Grupa ma na swoim koncie nie tylko setki koncertów w kraju i za granicą, ale również festiwalowe laury, uznanie krytyków i dziennikarzy muzycznych, a także przychylność publiczności, zachwyconej żywiołowymi występami.

SPOTKANIA

Wystawa Tadeusz Mysłowski. Studio/Pracownia odbywająca się w Muzeum Lubelskim jest próbą prezentacji działań artystycznych, które odwołują się do tradycji abstrakcji geometrycznej – wschodnioeuropejskiego konstruktywizmu oraz amerykańskiego minimal artu kontynuowanych i przetwarzanych przez artystę w indywidualny system linearno-przestrzenny.

W piątek podczas obchodów Dnia Solidarności i Wolności odbędą się uroczystości przed Pomnikiem Wdzięczności przy Drodze Męczenników Majdanka oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki, a następnie uroczysta Msza Św. w Archikatedrze Lubelskiej w intencji wszystkich żyjących i zmarłych, którzy działali w ruchu solidarnościowym oraz na rzecz wolności Ojczyzny

Giełda płyt i wydawnictw muzycznych cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Na stoiskach, udostępnionych nieodpłatnie, będzie można wybierać z ponad 5000 sztuk winyli, kaset, płyt CD oraz czasopism. Zapraszamy miłośników różnych gatunków muzyki, kolekcjonerów, entuzjastów płyt winylowych i cyfrowych w każdym wieku.

Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN zaprasza na spotkanie promujące nowe wydanie książki „Świat musi mieć sens” – ostatni wywiad z abp. Józefem Życińskim. W 70 rocznicę urodzin arcybiskupa wyjątkową postać polskiego Kościoła wspominać będą autorka książki Aleksandra Klich oraz prof. Jan Woleński i prof. Sławomir Żurek. Prowadzenie Tomasz Dostatni OP.

Wystawa Lublinianki 1918 – 2018 obejmuje kilkadziesiąt prac wykonanych przez dzieci i młodzież z Młodzieżowego Domu Kultury pod Akacją, które uczestniczyły w projekcie „Pola walki”. Portery – wykonane różnymi technikami m.in.: premarkerami, ołówkiem, akwarelą, z wykorzystaniem tkanin – są dziełem podopiecznych Katarzyny Niedźwiadek i Natalii Prokopiak-Latosińskiej które przez kilka miesięcy pracowały nad artystycznym ujęciem lublinianek, ale również poznaniem ich biografii oraz utrwaleniem wkładu kobiet w rozwój miasta.

Zespół Konfrontacji Teatralnych zaprasza na film Lato. To inspirowana prawdziwymi zdarzeniami, pełna pozytywnej energii opowieść o wolności i rewolucji, której ogień rozpala rock. Najnowszy film jednego z najbardziej cenionych rosyjskich reżyserów filmowych i teatralnych, Kiryła Serebrennikowa.

Masz w sobie artystę? A może chciałbyś go w sobie odkryć? Lubisz zdobywać nowe umiejętności? A może wolisz próbować lubelskie smaki? To wszystko i o wiele więcej czeka na Ciebie podczas Jarmarku Talentów na zakończenie wakacji. Zaplanowano m.in. warsztaty, pokazy, Jarmark Lubelski, występy artystyczne.

Spacerując wśród roślin w lesie, na łące, w parku, często zadajemy sobie pytanie, czy dana roślina jest jadalna. Wiele bogatych w substancje odżywcze i witaminy, a jednocześnie smacznych roślin można spotkać we własnym ogrodzie, a także pośród pospolitych chwastów i kwiatów polnych. Są rośliny, które dawniej często gościły na stołach, a obecnie mało kto o nich pamięta, oraz takie, które dopiero pojawiają się lub jeszcze nie są znane na polskim rynku. O roślinach jadalnych, nietypowych choć pospolitych, mało znanych, egzotycznych, a także o tych zapomnianych, uczetsnicy porozmawiają w niedzielę podczas cyklicznego spotkania z przewodnikiem w Ogrodzie Botanicznym UMCS.

WARSZTATY

Dom Słów zaprasza na sobotnie warsztaty przygotowane przez Marcina Redkowiaka, w trakcie których uczestnicy wspólnie ozdobią papierowe kubeczki, wykorzystując 3 niebanalne techniki plastyczne (malowanie i drapanie, malowanie z użyciem taśmy, kalkomania).

Zastanawialiście się, jak twórcy znanych nam animacji wprawiali postaci w ruch? Centralny Plac Zabaw i Centrum Kultury chce pokazać wam różne techniki animacji poklatkowej: lalkową, plastelinową, wycinankową, rysunkową, czy pikselizację. Podczas warsztatów połączycie wiedzę teoretyczną z praktyczną! A może nawet spróbujecie połączyć wszystkie technki w jedną całkiem nową? Wspólnie stworzony zostanie film, który poruszy ważny społeczny temat i pochwalimy się nim w internecie i nie tylko!

Warsztaty Kultury zapraszają na warsztaty Talbotypia – papier solny. Technika talbotypii jest pozornie prosta, wymaga jednak dużych umiejętności aby osiągnąć optymalne rezultaty. Często uważana za mało trwałą, co jest kompletnie niesłuszne, ponieważ dobrze wykonana w tej technice odbitka nie ustępuje trwałością odbitkom przygotowanym według procesów srebrowych.

DLA DZIECI

Warsztaty Historyczne na Rolkach orgaizowane są z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowały wyjątkowe warsztaty. Zorganizowana zostanie gra terenowa na rolkach, udział w niej może wziąć każdy.  Dla najaktywniejszych uczestników przewidziane są drobne nagrody. Oprócz tego odbędą się warsztaty plastyczne dla dzieci, a wszystko zakończy się poczęstunkiem.

Już w najbliższą sobotę przyjdź do Lublin Plaza i spotkaj się ze swoją ulubioną youtuberką Lenką z kanału Hejka tu Lenka. W sobotę Galerię odwiedzą także Dora, SpongeBob oraz Wojownicze Żółwie Ninja, bohaterowie akcji Odkryj Cuda Świata ze Stokrotką. Nie zabraknie też konkursów z nagrodami, upominków i niespodzianek.

Teatr im. H. Ch. Andersena zaprasza dzieci wraz z rodzicami na wspólne czytanie bajek. Pierwszy weekend września uczestnicy spędzą na foyer Sali Andersena, gdzie w rodzinnej atmosferze pożegnają wakacje.

Objazdowe Zabawy Podwórkowe to autorski projekt Fundacji Dwa Ognie, który zakłada cykl bezpłatnych animacji dla dzieci. Mobilni animatorzy przyjadą na osiedlowe place zabaw i boiska, by wciągnąć zarówno dzieci, jak i dorosłych do wspólnych zabaw, takich jak: berek, „1,2,3 Baba Jaga patrzy” czy chowany oraz wielu innych z użyciem kredy, skakanek, gumy do skakania, kapsli itp. Zabawy będą skoncentrowane w Dzielnicy Rury.

Ostatnie wakacyjne Ognisko z Perseidami i Nocowaniem to wydarzenie odbywające się na ul. Dolne Panny Marii. Koniec Wakacji to czas na ostatnie emocje spania poza domem w okresie letnim, zapach ogniska, obserwowanie nieba. Niezbędny ekwipunek to śpiwór, prowiant, namiot i opiekun.

SPORT

Wielkie odliczanie do pierwszego meczu w nowym sezonie dobiega końca! W sobotę wraca na parkiety PGNiG Superligi Kobiet, inaugurując rozgrywki 2018/2019. Na początek podejmiemy w hali Globus zagra GTPR Gdynia, mistrza Polski sprzed dwóch lat. W sobotę odbędzie się ponowne otwarcie Bike Park Lublin. Główną atrakcją będą pokazy jazdy na rowerze typu BMX Racing. Ponadto w programie warsztaty BMX Racing, strefa animacji dla dzieci, dmuchańców i trampolin oraz grill.

2018-08-31 07:22:40
(fot. UM Lublin, info UM Lublin)

2 komentarze

 1. Dlaczego nie napiszcie ze w Parku Bronowice mają wystąpić Rokiczanki?? Takie utalentowane dziewczyny, taki klimat! Polecam

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9408zł 0.53%
  • GBP 4.7654zł 0.26%
  • EUR 4.3656zł 0.31%
  • CHF 4.0227zł 0.39%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019
   Jutro premiera nowego pokazu na fontannie multimedialnej. Zobacz zwiastun (wideo)
   Jechał ciężarówką całą szerokością drogi, miał blisko 6 promili. Zobacz nagranie (wideo)
   x

   Szanowny Czytelniku!

   Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych, dzięki czemu otrzymujesz:

   Lepszą jakość strony. Możemy dostosowywać treści pasujące do poszczególnych grup odbiorców.

   Reklam jest mniej i są bardziej dopasowane do Twoich potrzeb. Dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój, dzięki czemu nasz serwis nie wymaga opłat

   Twoje dane są u nas bezpieczne.Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

   Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie* przez ITLU sp z o.o. oraz naszych Partnerów, Twoich danych danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Serwisach przez ITLU sp. z o.o. i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

   Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

   Informujemy także, że poprzez korzystanie z tego Serwisu bez zmiany ustawień Twojego oprogramowania/przeglądarki wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych w celach dopasowania treści i reklam. Więcej przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

   Kto jest administratorem danych osobowych?

   Administratorem Twoich danych osobowych będziemy my, tj. spółka ITLU Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie oraz nasi Partnerzy (reklamodawcy).

   Szczegółowe informacje na temat celów przetwarzania

   Twoje dane uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii będziemy przetwarzać, w tym profilować:

   • w naszych celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych, w celach dokonywania analiz i badania ruchu na stronach, w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszych usług, w celu dochodzenia praw i roszczeń (podstawa: nasz prawnie uzasadniony interes),
   • w celach marketingowych naszych partnerów-reklamodawców, polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych (podstawa: Twoja zgoda).

   Jeśli wyrazisz na to zgodę nasi Partnerzy będą przetwarzali, w tym też profilowali Twoje dane osobowe uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii w celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie a także badań analitycznych w tych celach.

   Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.

   Twoje prawa

   Jeśli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych możesz ją zawsze cofnąć.

   Przysługuje Ci też prawo dostępu do Twoich danych, prawo do ich sprostowania, usuwania, prawo do przenoszenia danych, wyrażenia sprzeciwu, prawo do ograniczenia przetwarzania. Przysługuje Ci także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym będzie Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień przeczytasz tutaj.

   * Do przetwarzania wykorzystywane będą następujące dane: Twój adres IP, adres URL żądania, nazwa domeny, identyfikator urządzenia, typ przeglądarki, język przeglądarki, liczba kliknięć, ilość czasu spędzonego na poszczególnych stronach, data i godzina korzystania z Serwisu, typ i wersja systemu operacyjnego, rozdzielczość ekranu, dane zbierane w dziennikach serwera a także inne podobne informacje.