Lublin: Park Ludowy czeka rewitalizacja. Plany są imponujące

Gotowe są już wstępne założenia zagospodarowania Parku Ludowego w Lublinie. Ma on stanowić centrum aktywności w mieście i być łącznikiem pomiędzy przyszłym zespołem dworców a centrum miasta.

Rewitalizacja tego miejsca jest niezbędna, gdyż z roku na rok park staje się coraz bardziej zaniedbany. W nowej formie ma być miejscem aktywnej i biernej rekreacji na świeżym powietrzu. Będzie w nim możliwość rozwijania indywidualnych pasji i zainteresowań, zarówno w indywidualnej formie jak też rodzinnie i grupowo. Ponieważ park zlokalizowany jest w najbliższym sąsiedztwie planowanego Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego, ma stanowić łącznik pomiędzy dworcem a centrum miasta. Przylegając do Bystrzycy sąsiaduje z innymi obiektami rekreacyjnymi: Areną Lublin, basenem olimpijskim Aqua Lublin, modernizowanym stadionem lekkoatletycznym przy Al. Zygmuntowskich oraz Targami Lublin.

Co się zmieni

Szczególnym miejscem jest oś poprzeczna w formie bieżni w osi stadionu Arena Lublin. To przy niej będzie możliwa aktywna rekreacja oraz organizowane tu będą imprezy kulturalne i sportowe m.in. Maraton Lubelski, Tour de Pologne, korowody studenckie, parada Sztukmistrzów itp. W pobliżu amfiteatru powstanie nowa kładka na Bystrzycy, którą piesi jak też rowerzyści dostaną się do parku. Obok pojawi się także przystań dla kajaków. Wybudowany zostanie również budynek usługowy, w którym zlokalizowana zostanie wypożyczalnia sprzętu jak też zaplecze gastronomiczne. Wytyczone zostaną nowe ciągi komunikacyjne na tym terenie, a część istniejących uzyska nowy przebieg.

Park

Centralną część parku zajmie otwarta przestrzeń trawiasta do wypoczynku. Wycięte zostaną drzewa tzw. samosiejki, będzie tam można organizować pikniki, grillować czy też spędzać czasu na słońcu. W zachodniej części będzie strefa wielofunkcyjnych placów do gier i boisk, m.in. do koszykówki, bike polo, siatkówki plażowej czy też piłki nożnej. Hala Targów Lublin zostanie zasłonięta nowymi drzewam. Z kolei obok amfiteatru zaplanowano plac wodny z fontannami w nawierzchni. W całym parku będą strefy wyposażone w miejsca do siedzenia o różnym kształcie i wielkości, umożliwiające odpoczynek. Do tego ławki i stoliki, oświetlenie, zdroje z wodą pitną w miejscach zatrzymań, kosze na śmieci i stojaki dla rowerów.

Place zabaw

W Parku Ludowym powstanie kilka placów zabaw, w tym takie, które dotychczas nie są spotykane w Lublinie. Jeden z nich będzie w formie naturalistycznej, jego elementy to głazowisko, pnie drzew, liny, mostki, pajęczyny, nasypy, wykopy itp. Kolejny z nich ma mieć formę edukacyjną. To
urządzeni umożliwiające wykonanie prostych doświadczeń z dźwiękiem, światłem, ruchem, obserwacją przyrody. Do tego edukacyjne ścieżki umożliwiające „tropienie” zwierząt. We wschodniej części parku zaplanowano skate park wraz z otaczającymi go ławkami do odpoczynku i obserwacji oraz widownią terenową na skarpie. W północnej części parku swoje miejsce znajdą ścianki wspinaczkowe o różnych stopniach trudności. Będzie też przestrzeń do treningu sztuk walki z odpowiednią nawierzchnią i
otoczeniem. Zaplanowano też strefę ćwiczeń fizycznych obejmującą siłownię na świeżym powietrzu, place do street workout’u, plac do ćwiczeń, fitness i ścieżkę zdrowia. Z kolei utwardzone place zapewnią miejsce do różnorodnych gier i zabaw w tym podwórkowych.

Atrakcje

Jedną z głównych atrakcji mają być kładki w koronach drzew. Umożliwią one wyjście wysoko w korony drzew, obserwację przyrody a także panoramy miasta ponad drzewami. Zaplanowano je w północnej, gęsto
zadrzewionej części parku. Mają one być wyposażone w urządzenia edukacyjne m.in. lornetki. W północnej części parku zaplanowano zaś labirynt roślinny. Właściciele czworonogów docenią wybiegi dla psów, wyposażone m.in. w urządzenia do ćwiczeń, psie toalety i pojemnikami na odchody. Pojawią się one w pobliżu trzech wejść do parku.

Dostępność

Według koncepcji, by park funkcjonował prawidłowo a jego potencjał był w pełni wykorzystany, zaplanowano szereg ciągów komunikacyjnych prowadzących w to miejsce. M.in. odnowione zostanie połączenie z Mostem Kultury i terenem Wielkiego Stawu Królewskiego poprzez bulwar po zachodniej stronie Bystrzycy. Kolejne bulwary wzdłuż Bystrzycy połączą z Parkiem Rury, Parkiem Jana Pawła II i Zalewem. Przejście przez ogródki działkowe i Park Rusałka zapewni dostępność z centrum miasta. Nowa kładka przy stadionie i ulica Wesoła pozwoli na łączność z kortami tenisowymi, Miasteczkiem Ruchu Drogowego i zespołem basenów. Dodatkowo powstanie nowe przejście dla pieszych pomiędzy Stadionami Startu i Motoru oraz powiązanie z Parkiem Politechniki, terenami wąwozu i stoku narciarskiego na Globusie przez ul. Wapienną.

Finansowanie

Projekt rewitalizacji Parku Ludowego został zgłoszony do realizacji w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych nowej perspektywy finansowej UE.

(fot. UM Lublin)
2015-09-22 18:47:28

17 komentarzy

 1. Ciekawe tylko po co większe targi…

  • nie wiesz? zainteresuj się kto jest właścicielem Targów. Jak już się dowiesz to łatwo domyślisz się dlaczego tak szybko wybudowano wiadukt na parking pod arenę i targi i po cholerę aż taka inwestycja w ten park, gdzie obok stary dworzec PKS wygląda jak kilka dni po wojnie.

 2. Brzmi ciekawie tylko nic nie ma kiedy.

 3. Jak przyjadą ciapaci ,to akurat.
  Bedą mieli gdzie spedzać wolny czas .

 4. Zbyszek Kieliszek Żukofski

  Co jest, internetowe pisowskie trolle? Nikt jeszcze nie wiesza psów na Prezydencie Żuku? Dziwne…

 5. Pewnie zamontują kamery jak w Saskim i już wódeczki w plenerze się nie wypije 🙁

 6. No piękne! Cuda, cudeńka! Tylko jakoś tak to kiełbasą wyborczą śmierdzi… A jeśli już to nie zagospodarowanie Parku Ludowego tylko Pozostałości po Parku Ludowym.
  P.S. Redakcjo – korekta ma wolne? Czy może nikt nie czyta tego przed publikacją, a klawiaturę przejął jakiś oderwany od ławki gimnazjalista?

 7. Motorowcy będą mieli nowe miejsce do zabawy…

 8. Brzmi świetnie na chwilę obecną, a jak będzie – przekonamy się w przyszłości.

 9. A ja chcę stary samolot i już. Walczą o tor ? A ja o samolot. Lubelacy lat 60-70 wiedzą o co biega 🙂

 10. a co z Placem Litewskim?

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7349zł 0.44%
  • GBP 5.2617zł 0.47%
  • EUR 4.5306zł 0.62%
  • CHF 4.1601zł 0.58%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Przestrzenie Teatru na scenie Muszli Koncertowej i w Wirydarzu Centrum Kultury
  Małe Inne Brzmienia już za dwa tygodnie
  Jarmark Lubelski zaprasza na starcie serów polskich i włoskich
  Spotkanie pokoleń upamiętniające 77 rocznicę pobytu i walk 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK w ramach akcji „Burza” na Lubelszczyźnie
  Food trucki przyjadą do Świdnika