Poniedziałek, 22 kwietnia 202422/04/2024
690 680 960
690 680 960

Lublin odwiedziła rekordowa liczba turystów. Było ich trzy razy więcej, niż jest mieszkańców

Po załamaniu związanym z pandemią, z roku na rok do Lublina przyjeżdża coraz więcej turystów. Tegoroczny sezon był rekordowy, gdyż po raz pierwszy zanotowano ponad milion osób odwiedzających miasto.

Podsumowany został tegoroczny sezon turystyczny w stolicy naszego regionu. Co roku dane o ruchu turystycznym są zbierane na zlecenie Lokalnej Organizacji Turystycznej Metropolia Lublin, do której należy Miasto Lublin. Wykorzystywane do tego celu są m.in. dane geolokalizacyjne urządzeń mobilnych podróżnych.

Wiadomo już, że liczba turystów i odwiedzających w 2023 roku Lublin, po raz pierwszy w historii przekroczyła milion. Oczywiście najwięcej z nich przyjechało w okresie wakacyjnym. Od lipca do września odnotowano w mieście 567 tys. podróżnych. Jest to prawie dwukrotnie więcej w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku.

Prawie połowa turystów, gdyż 434 tys. osób, pochodzi z różnych zakątków naszego kraju. Większość z nich, a dokładnie 257 tys. turystów, skorzystało z noclegów. Połowa spędziła w mieście od 2 do 4 nocy, 34 proc. jedną noc, a 15 proc. zatrzymało się na dłużej wynajmując pokoje na okres od 5 do 7 nocy. Kolejne 177 tys. osób stanowiły osoby, które przyjechały do Lublina na jeden dzień.

Jak wskazują miejscy urzędnicy, utrzymuje się trend, zgodnie z którym Lublin najchętniej odwiedzają młodzi ludzie. Prawie połowa turystów to podróżni do 30. roku życia. Dużą popularnością miasto cieszyło się także wśród osób pomiędzy 36 a 45 rokiem życia. Najczęściej odwiedzanymi miejscami są: Zamek Lubelski, Stare Miasto, Krakowskie Przedmieście, Plac Litewski z fontanną multimedialną, Archikatedra Lubelska z Wieżą Trynitarską oraz Ogród Saski.

Jeżeli chodzi o obcokrajowców, to w ostatnim kwartale przyjechało ich do Lublina około 133 tys. W tym przypadku jest to aż trzynastokrotny wzrost ogólnej liczby turystów i odwiedzających zagranicznych względem tożsamego okresu w 2022 roku. Wśród przybyłych najliczniejszą grupę stanowili goście z Niemiec, Izraela oraz Wielkiej Brytanii. Na kolejnych miejscach znaleźli się podróżni z Białorusi i Stanów Zjednoczonych. Co ważne, w zestawieniu nie uwzględniono osób z Ukrainy, których ruch najczęściej ma charakter migracyjny.

– To rekordowy wynik, na który wpłynęło wiele czynników. Nie tylko liczne wydarzenia organizowane w ramach obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023, ale również skuteczne działania promocyjne, szeroka oferta kulturalna, intensywne działania podmiotów lokalnego sektora turystyki czy coraz lepsza dostępność komunikacyjna Lublina. Bardzo cieszę się, że nasze miasto jest coraz chętniej wybieranym kierunkiem podróży i mam nadzieję, że kolejne miesiące będą przynosiły jeszcze lepsze statystyki – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Z kolei cały Lubelski Obszar Metropolitalny w sezonie turystycznym odwiedziło 800 tys. osób z kraju i zagranicy. To dwukrotny wzrost w porównaniu z tym samym okresem 2022 r.

32 komentarze

 1. To nie turyści tylko przybysze z Ukrainy.

  • „Klos” jeśli jesteś tak wielkim głąbem, że nie potrafisz przeczytać artykułu ze zrozumieniem – to poproś kogoś mądrzejszego aby ci wytłumaczył jak należy zrozumieć (…) w zestawieniu nie uwzględniono osób z Ukrainy (…)

   • Nie pisz bzdur ponad połowa to ci co uciekli przed wojną

    • „Lu” to twój wybór przyłączenia się do głąba 🙂
     Może i tobie niech ktoś mądrzejszy wytłumaczy.
     W tym artykule nie ma znaczenie z jakiego powodu ktoś przyjechał do Polski z Ukrainy.
     Po prostu liczba podanych turystów nie uwzględnia osób z tego kraju.
     Potrafisz to zrozumieć?
     Liczba podanych turystów nie uwzględnia osób z Ukrainy!
     Tak trudno to zrozumieć?

    • @Lu. Jaką wojną? Ty tam byłeś?

    • ta, i kupowali bilety na Zamek Lubelski…

 2. miasto ktore tak naprawde sie wyludnia,wiadomo studenci zawyzaja liczbe mieszkancow,ale po studiach wyjezdzaja,jeszcze kilka lat i bedzie mozna kupic mieszkania w Lublinie za grosze,juz teraz sie nie sprzedaja te nowo wybudowane,co bylo wczesniej nie do pojecia,jesli czytaja to Deweloperzy to wiedza dobrze o co chodzi i o ktore inwestycje mi chodzi,mysle ze duzy wplyw na to ma wojna u naszych sasiadow

  • ’czesiek’ a ciebie języka polskiego gdzie uczyli?
   W Moskwie?

  • Cześku, bądź łaskaw i napisz, które to mieszkania się nie sprzedają w Lublinie. Przynajmniej napisz lokalizacje, może chociaż dzielnice…. Hmm?

   • Nie sprzedają się te które mają zaporowe ceny za metr kwadratowy.

    • podam ulice,np Wieniawska kazdy kto sie orientuje w tym temacie to widze ze lada moment budynek bedzie oddany jeden z drugim a wiekszosc mieszkan nie sprzedana,drugi przyklad na Botaniku,bardzo dobry Deweloper na naszym rynku lubelskim a ma bardzo duzo mieszkac wolnych ktorych panowane oddanie do uzytyku juz na pocatku roku

  • Czesiek twoi rodzice powinni być z ciebie dumni!
   Jesteś mądrzejszy od głupich deweloperów, którzy (według ciebie) nie mogą sprzedać mieszkań a jednak ciągle budują i chcą budować nowe 🙂
   Nawet rząd (ten stary jak i ten nowy) też coś tam obiecuje (od lat), że będzie chciał budować (lub ułatwiać budowę) kolejnych mieszkań.
   Ale ty Cześku jesteś „the best” 🙂
   Brawo Czesiek! 🙂

  • Mieszkania się sprzedają i sprzedawać będą, ludzie lokują w nich kapitał, jedni je kupują inni w nich mieszkają, na ogół ludzie do Lublina przybywają aby pracować, i mieszkanie wynajmować, bądź studenci. Wyludniać tak w bardzo szybkim tempie to idzie, już w 2050 roku Lublin będzie miał poniżej 200 tys. Mieszkańców według prognoz, ale to dlatego że społeczeństwo się starzeje, a młodzi ludzie się bogacą i już nie ma tak że musisz mieszkać blisko fabryki w której pracujesz, dlatego ludzie wolą wybudować duży ładny dom, niż mieszkać w bloku co jest zrozumiałe raczej dla każdego. Ale to bardzo dużo miast się wyludnia

   • mieszkania sie sprzedaja i beda dobrze sprzedawac,ale nie w LUBLINIE

    • Wszędzie dosłownie wszędzie nieruchomości się dobrze sprzedają, zarówno w Lublinie jak i we Włodawie czy Wrocławiu. W Radzyniu Podlaskim ile teraz ładnych nowych osiedli powstaje, i po co skoro się nie sprzedają ?

  • Wyludnia sie i dobrze. To miasto dla prawilnych lubelaków a nie przyjezdnych.

 3. Po zamknięciu Krakowskiego Przedmieścia dla ruchu pojazdów to miejsce faktycznie wymarło.

 4. Wole stary Lublin

 5. Muzeum wsi i ogrod botaniczny tez warto zobaczyc

 6. Przyjeżdżają z całego Świata żeby zobaczyc jak bida wygląda i posłuchać jak piszczy. I mówią swoim dzieciom pokazując to wszystko, nie wiesz dziecko kochane jaki cud cię spotkał że urodziłeś się gdzie indziej

  • Trochę racji niestety masz, ale ja nie rozumiem dlaczego tak ludzie uporczywie z Lublina uciekają, nie jest tak źle tu

 7. Brud smród dziurawe drogi i śmieci to niespotykane w innych miastach.

 8. tak bez kagańców dobrze że wisielski nie widzi xD

Dodaj komentarz

Z kraju