Środa, 29 maja 202429/05/2024
690 680 960
690 680 960

Lublin na nowej monecie NBP

W środę Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu okolicznościową monetę 2 zł z wizerunkiem okrętu transportowo-minowego „Lublin”.

Moneta wykonana jest ze stopu Nordic Gold i jest już siódmą z serii „Polskie Okręty”. Na jej rewersie znajduje się wizerunek ORP „Lublin” na tle morza, natomiast awers, tak jak we wszystkich monetach znajdujących się w obiegu zdobi godło RP oraz oznaczenie nominału i roku emisji. Autorami projektu nowej dwuzłotówki są Grzegorz Pfeifer i Ewa Tyc-Karpińska. Łącznie na zlecenie NBP, Mennica Polska wyprodukowała 800 tys. kolekcjonerskich monet z wizerunkiem „Lublina”.

Okręt ORP „Lublin” powstał pod koniec lat 80-tych w gdańskiej Stoczni Północnej. Został zwodowany w październiku 1989 r. i wtedy to na okręcie po raz pierwszy podniesiono banderę wojenną. Obecnie „Lublin” służy w 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Jego wyporność wynosi 1745 ton, może rozwinąć prędkość do 16,5 węzła. Zasięg tego okrętu wynosi 1500 mil morskich. Przed „Lublinem” na dwuzłotówkach ukazały się także  ORP „Błyskawica”, ORP „Orzeł”, ORP „Dragon”, ORP „Piorun”, ORP „Gdynia” oraz ORP „Warszawa”. Ostatnią z serii będzie Fregata „Gen. K. Pułaski”, która premierę będzie miała jeszcze w tym roku.

Uroczysta promocja monety odbędzie się już w najbliższą sobotę w Porcie Jachtowym w Świnoujściu, podczas odbywających się tam Dni Morza. Tego dnia będzie można zwiedzić ujęty na monecie okręt, a także wymienić tradycyjne dwójki na te z wizerunkiem okrętu. Dodatkowo na początek lipca planowana jest promocja w Lublinie. Odbędzie się ona w centrum miasta i będzie nawiązywać do morza i wakacji.

Kolekcjonerską monetę można nabyć po cenie nominalnej w każdym oddziale Narodowego Banku Polskiego.

 
null
(fot. NBP)

Komentarze wyłączone

Wiadomości z info112