690 680 960

Lublin ma mieć kolejne miasto partnerskie z Ukrainy. Pomysł pochodzi od prezydenta

Od kilku lat znajduje się na liście miast zaprzyjaźnionym Lublina, teraz prezydent zaproponował, aby Charków stał się miastem partnerskim. Decyzja w rękach radnych.

Na najbliższej sesji Rady Miasta Lublin radni zajmą się propozycją prezydenta Krzysztofa Żuka dotyczącą podjęcia partnerstwa z kolejnym miastem z Ukrainy. Chodzi o Charków, z którym Lublin od 2017 roku utrzymuje przyjacielskie stosunki.

Jak podkreśla Krzysztof Żuk, władze Charkowa mocno popierały naszą kandydaturę do tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. Obecnie to jedno z największych miast na Ukrainie znajduje się na liście miast zaprzyjaźnionym Lublina.

-Teraz jego mieszkańcy cierpią, na miasto spadają bomby i rakiety rosyjskich najeźdźców. W symbolicznym geście wsparcia chcemy podnieść status naszej współpracy do partnerstwa miast – wyjaśnia prezydent Lublina.

Projekt uchwały w tej sprawie jest już przygotowywany. Jeżeli radni opowiedzą się za jej wprowadzeniem, to Charków stanie się ósmym ukraińskim miastem partnerskim Lublina.

Charków jest jednym z dziesięciu największych miast Ukrainy pod względem powierzchni oraz jednym z największych ośrodków przemysłowych i kulturalno-naukowych w tym kraju.

Miasto to jest jednym z nielicznych, które w ostatnim czasie uzyskały honorowy tytuł miasta-bohatera. Od początku rozpoczęcia przez Rosjan zbrojnej inwazji na Ukrainę, Charków jest ostrzeliwany każdego dnia. Pomimo tego najeźdźcy nie udało się zdobyć tych terenów.

(fot. GSV/Ukraine Open)

17 komentarzy

  1. Studętkom jezdem, to se tak myślem, że;

    Pan prezydent twierdzi, że Charków jest jednym z dziesięciu największych miast Ukrainy pod względem powierzchni oraz jednym z największych ośrodków przemysłowych i kulturalno-naukowych w tym kraju – Panie prezydencie, ja użyłabym tu raczej czasu przeszłego

  2. ta pseudoprzyjaźń polsko-ukraińska to wyjdzie nam bokiem

Kursy walut

  • USD 4.5111zł 0.02%
  • GBP 5.4497zł -0.08%
  • EUR 4.6884zł -0.23%
  • CHF 4.7729zł -0.17%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Walka o drugie z rzędu zwycięstwo na własnym parkiecie, konkurs „Rzuty za buty” i bezpłatny popcorn, czyli kolejny mecz koszykarskiej Lublinianki już w niedzielę
Zbiórka na rzecz psychiatrii dziecięcej
Zbiórka darów dla potrzebujących w Ukrainie
CITY TRAIL nad Zalewem Zemborzyckim po raz drugi
FILM „SUPERHEROES”. Wolontariuszom oraz osobom zaangażowanym w pomoc Ukrainie…