690 680 960

W lubelskim skansenie odbędą się tradycyjne sianokosy

Tradycyjne sianokosy odbędą się w najbliższą niedzielę w lubelskim skansenie. Podziwiać będzie można, jakich narzędzi używali sto lat temu rolnicy.

W niedzielę 3 czerwca łąki nad rzeką Czechówką przepływającą przez lubelski skansen staną się miejscem malowniczych, tradycyjnych i już rzadko spotykanych na wsiach sianokosów. Tego dnia w godzinach 12:00-15:00 w Muzeum Wsi Lubelskiej odbędą się Sianokosy. Kosiarze, w wybielonych słońcem lnianych koszulach, wyruszą na łąki by rozpocząć pierwsze sianokosy i zaprezentować tradycyjne sposoby i narzędzia do koszenia trawy. Wydarzenie będzie również okazją, aby dowiedzieć się m.in. jak bardzo przed 100 laty sianokosy i żniwa na Lubelszczyźnie uzależnione były od austriackich kuźnic, skąd kupcy sprowadzali wszelkie kosy trawne i żniwne. Ponadto dla dzieci będzie zorganizowany łąkowy plac zabaw z niewidzialnym derkaczem i innymi grami zręcznościowymi. Wstęp do skansenu kosztuje 12 zł – bilet normalny i 6 zł – bilet ulgowy.

61

(fot. K. Wasilczyk)
2018-05-29 22:34:23

3 komentarze

  1. A ci jak zwykle w niedzielę jakby nie było innego dnia… Wszyscy dawni mieszkańcy tych chat że skansenu to się w grobach przewracają na te jak nie wykopki to sianokosy czy żniwa niedzielne… Wstyd!!!

    • „Wstyd”-to jest biznes a pieniądze nie znają co to 7 dzień wolny od pracy.Tego goscia z fot. znam z widzenia i wiem gdzie mieszka on tylko tym się trudni że narabia w skansenie.

  2. Sto lat temu? Komuś się nie chciało historii kosy przeczytać. W Polsce, pierwsza fabryka kos powstała ok 1780r. w miejscowości Sobienie Jeziory a znana była od czasów starożytnych.

Kursy walut

  • USD 4.2928zł 0.29%
  • GBP 5.2571zł -0.51%
  • EUR 4.692zł -0.34%
  • CHF 4.7023zł -0.26%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)