Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Lubelskie oblegane przez fanów sportu i kultury

Okres letni to nie tylko wakacyjne plany i weekendowe wyjazdy za miasto. To również liczne imprezy, których popularność z każdym kolejnym rokiem przyciąga na Lubelszczyznę coraz większe liczby turystów, nie tylko z Polski. Koniec maja i początek czerwca w województwie lubelskim obfituje w niezwykłe wydarzenia – Mistrzostwa Świata w piłce nożnej do lat 20, Noc Kultury, czy Rajd Nadwiślański.

Ostatnie lata pokazały, jaką popularnością na Lubelszczyźnie cieszą się wydarzenia sportowe i kulturalne. Nie sposób nie wspomnieć o Młodzieżowych Mistrzostwach Europy U-21 w piłce nożnej w 2017 roku, zawodach w pływaniu, które każdego roku odbywają się w kompleksie basenów Aqua Lublin, czy Rajdzie Nadwiślańskim, którego trasa wiedzie najpiękniejszymi terenami województwa lubelskiego.

Sport jednak to nie wszystko, bo coraz większego znaczenia nabierają wydarzenia kulturalne, których w samym Lublinie, jak i okolicznych miejscowościach jest bardzo dużo. Noc Muzeów, Noc Kultury, Carnaval Sztukmistrzów, Jarmark Jagielloński, czy Europejski Festiwal Smaku to wydarzenia cieszące się największym zainteresowaniem turystów i to każdego roku.

– Bogaty program wspomnianych wydarzeń sprawia, że coraz większą popularnością cieszy się samo województwo lubelskie, co ma bezpośrednie przełożenie na rozwój turystyki i gospodarki. To nie tylko goście z Polski, ale również zagraniczni turyści, często decydują się na wybór tego regionu, by przeżyć niezapomniane emocje związane ze sportem i kulturą – komentuje Kamila Miciuła z portalu Nocowanie.pl

Lublin – jedno z miast gospodarzy Mistrzostw Świata w piłce nożnej do lat 20

Tahiti, Senegal, Honduras, Nowa Zelandia, Urugwaj, Kolumbia i Norwegia to dość egzotyczne miejsca, jednak to oni pojawią się w Lublinie, by rozegrać swoje mecze – mowa tu oczywiście o grupie A i C. Impreza rozpocznie się 23 maja mecze Tahiti – Senegal. Poza meczami grupowymi, odbędzie się tu również mecz 1/8 finału i półfinał. To będzie jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych w tym roku w Lublinie. Każdy, kto ma ochotę, by obejrzeć mecz, może to jeszcze uczynić, bo bilety w dalszym ciągu są dostępne.

Lublin jest największym i najszybciej rozwijającym się miastem po prawej stronie Wisły. Dzięki bogatej tradycji i historii oraz korzystnemu położeniu przyciąga każdego roku unikalną atmosferą, bogatą architekturą i wieloma historycznymi miejscami, które koniecznie trzeba zobaczyć.

Odnosząc się do historii, warto wspomnieć o podobnym wydarzeniu, którego gospodarzem był również Lublin. Podczas Mistrzostw Europy do lat 21 w 2017 roku stolica województwa lubelskiego gościła reprezentacje Słowacji i Szwecji. Każdy, kto wtedy był w Lublinie chyba dobrze pamięta niepowtarzalny klimat, jaki tworzyli kibice Trzech Koron na lubelskim deptaku, ulicach, jak i na samym stadionie. W ogródkach piwnych królował kolor żółto-niebieski, kibice byli bardzo przyjaźnie nastawieni do Polaków i innych narodowości, a słynny przemarsz na stadion głównymi ulicami miasta, najprawdopodobniej na zawsze przejdzie do historii.

Czy podobnie będzie w przypadku uczestników „małego mundialu” w tym roku? Czas pokaże, jednak wg statystyk związanych z pobytem turystów w Lublinie, można jasno stwierdzić, że zainteresowanie jest nieco niższe (nawet i o 50%) niż miało to miejsce 2 lata temu. Główną przeszkodę stanowi bez wątpienia odległość. Pomiędzy Polską, a państwami biorącymi udział w imprezie jest wiele tysięcy kilometrów. Jako ciekawostkę można przytoczyć fakt, że z Tahiti do Lublina podróż samolotem trwa niemal 30 godzin i trzeba się przygotować aż na 3 przesiadki. Chociaż dla wiernych kibiców, dopingujących swój kraj, nie będzie to stanowiło żadnego problemu.

W przypadku Lublina, najbardziej będzie można liczyć na kibiców z Norwegii. Stolica województwa lubelskiego posiada bezpośrednie połączenie z Oslo, co będzie bez wątpienia atutem w budowaniu kampanii promocyjnej. Szwedzi mieli podobną odległość do pokonania, w związku z tym czy Norwegowie również dopiszą pod względem frekwencji? Zobaczymy.

– Zauważalny jest natomiast wzrost zainteresowania obecnym miesiącem w porównaniu do poprzedniego roku i to o blisko 50%. Czyli jak widać, ważne wydarzenie sportowe i kulturalne pozytywnie wpływają na turystykę i rozwój naszego regionu – zaznacza Kamila Miciuła Specjalista ds. marketingu i PR portalu Nocowanie.pl

Na uwagę zasługuje jednak fakt, że dużym zainteresowaniem impreza piłkarska cieszy się wśród mieszkańców regionu, którzy chcą na żywo zobaczyć przyszłe gwiazdy piłki nożnej.

Rajd Nadwiślański, czyli rajdowe szaleństwo po najpiękniejszych zakątkach województwa

To drugie ważne wydarzenie sportowe, jednak o zupełnie innym charakterze. W pierwszy weekend czerwca w województwie lubelskim odbędzie się Rajd Nadwiślański, będący eliminacją Mistrzostw Polski. Trasa przebiega przez Puławy, Urzędów, Józefów, Wilków. Jest to rajd o nawierzchni asfaltowej. Trasa całego wyścigu liczy 390 km.

Dla pasjonatów motoryzacji będzie to niezapomniane przeżycie. Kto by nie chciał zobaczyć w akcji najlepszych kierowców w Polsce na trasach w swojej miejscowości. Adrenalina, tony kurzu i zapach palonej gumy robią wrażenie na każdym pasjonacie sportów motorowych. Emocje gwarantowane.

– Odnosząc się do statystyk związanych z Puławami i najbliższą okolicą, warto wspomnieć, że największa liczba zapytań o nocleg przypada właśnie na czas trwania rajdu, czyli od 31 maja do 2 czerwca. Znalezienie wolnego miejsca noclegowego jest bardzo trudne. Zostaje jedynie Nałęczów i Kazimierz Dolny, które mają do dyspozycji jeszcze trochę wolnych pokoi. Poziom zapytań i rezerwacji utrzymuje się na podobnym poziomie, gdyż w poprzednim roku wydarzenie to miało miejsce w podobnym okresie – mówi Kamila Miciuła.

Nie da się jednak ukryć, że wśród kibiców rajdu dominują głównie mieszkańcy. Turyści odwiedzający miasto i region stanowią jedynie cząstkę całości frekwencji, jaka spodziewana jest na rajdzie.

Noc Kultury w Lublinie – czyli to, co najpiękniejsze w lubelskiej kulturze

Każdego roku w Lublinie odbywa się niezwykłe wydarzenie, jakim jest Noc Kultury. To prawie 30 propozycji, a wśród nich spacery po mieście, projekcje filmowe, spektakle oraz najrozmaitsze warsztaty. To tylko część z wielu możliwości spędzenia czasu, jakie oferuje mieszkańców i turystom to wydarzenie. Rok 2019 jest szczególnym, z tego względu, że obchodzone jest 450. lecie zawarcia Unii Lubelskiej, w związku z czym wiele elementów z tamtych czasów będzie miało swoje odzwierciedlenie w wydarzeniach tegorocznej Nocy Kultury. To nic innego, jak spotkanie artystów, animatorów, różnych środowisk kulturalnych i tych, którzy chcą ten wieczór spędzić razem.

O wyjątkowości tego wydarzenia świadczy bez wątpienia fakt, że w miejscach, gdzie odbywają się pokazy i prezentacje każdego roku można spotkać tłumy mieszkańców miasta oraz turystów z całej Polski. W tym roku Noc Kultury odbywa się podczas trwających w mieście Mistrzostw Świata w piłce nożnej do lat 20, co może spowodować, że uczestników będzie jeszcze więcej.

– To tylko jedna noc, kilkaset atrakcji, czas ograniczony, a uczestników tłumy. Ma to również swoje przełożenie w zapytaniach o nocleg w Lublinie. W porównaniu z rokiem poprzednim, poziom zapytań o wolny pokój w Lublinie kształtuje się na porównywalnym poziomie. To dobitnie pokazuje, że to wydarzenie jest niezwykle popularne i chętnie przyciąga turystów, którzy chcą obcować z kulturą w tym wydaniu. Największym zainteresowaniem w Lublinie cieszą się daty od końca maja do początku czerwca – mówi Kamila Miciuła Specjalista ds. marketingu i PR portalu Nocowanie.pl

Lubelskie to region obowiązkowy na przełomie maja i czerwca. Jeśli uwielbiasz wydarzenia sportowe, a i kultura jest dla Ciebie czymś szczególnym, to koniecznie skorzystaj z propozycji, o których wspomnieliśmy. To dzięki Wam region się rozwija turystycznie, przyciąga gości z Polski i nie tylko i gwarantuje udany pobyt, bogaty w wydarzenia sportowo-kulturalne.

(fot. lublin112.pl, Tekst opracował Karol Wiak)

Komentarze wyłączone

Z kraju