Czwartek, 29 lutego 202429/02/2024
690 680 960
690 680 960

Lubelski MPWiK świętuje jubileusz 120-lecia. Będą też atrakcje dla mieszkańców

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie rozpoczyna świętowanie jubileuszu 120 lat istnienia. Zaplanowano m.in. Dzień Otwarty czy też Spartakiadę Pracowników Wodociągów i Kanalizacji. Do tego wydana została książka o lubelskich wodociągach.

W tym roku lubelskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji świętuje jubileusz 120-lecia. Oficjalnie powołanie do życia Wodociągów Lubelskich nastąpiło 1 lipca 1899 roku. Wodociąg wybudowany przez inżyniera Adolf Weisblatta składał się z trzech studni artezyjskich, dwóch pomp z kotłami parowymi, budynku maszynowni, wieży ciśnień i 8,5 km sieci wodociągowej. ówczesna sieć wodociągowa obejmowała ulice w centrum miasta m.in. Krakowskie Przedmieście, Bernardyńską i Lubartowską. Wieża ciśnień stanęła na ówczesnym placu Bernardyńskim, dziś jest to plac Wolności. Wewnątrz znajdował się zbiornik, który mógł pomieścić do 150 metrów sześciennych wody tłoczonej przez dwie pompy parowe.

Obecnie lubelski MPWiK należy do najlepszych przedsiębiorstw wodociągowych w kraju. Jak podkreślał podczas środowego spotkania prezydent Lublina Krzysztof Żuk, firma ta ma wyjątkową tradycję i jest ważną kartą w historii miasta. Co ważne, spółka jest spełniona inwestycyjnie, na bardzo wysokim technologicznym poziomie. Tylko w ostatnich latach zainwestowała w Lublinie blisko 500 mln zł, a biorąc pod uwagę obecnie realizowany projekt, wkrótce nakłady osiągną poziom 800 mln zł. Znaczną część tych środków stanowią fundusze europejskie. Ambitna strategia inwestycyjna sprawiła, że Lublin jest dziś w ścisłej czołówce polskich miast pod względem infrastruktury związanej z dostarczaniem wody i odbiorem ścieków.

Prezes Zarządu MPWiK Sławomir Matyjaszczyk ogłosił jednocześnie, że spółka chce swój jubileusz świętować wspólnie z mieszkańcami Lublina. Z tej okazji w sobotę 1 czerwca odbędzie się Jubileuszowy Dzień Otwarty. W godzinach od 11.00 do 16.00 na terenie spółki przy al. J. Piłsudskiego 15 będzie można zwiedzać stację wodociągową „Centralna”, dyspozytornię pogotowania wodno-kanalizacyjnego czy też obejrzeć wystawę pojazdów specjalistycznych, jakie są na co dzień wykorzystywane w spółce. Będzie też można porozmawiać o właściwościach lubelskiej wody wodociągowej i zobaczyć, jak wygląda „od kuchni” codzienna praca w lubelskich wodociągach. Jednak to nie wszystko.

– Chciałem też uroczyście ogłosić, że w dniach 29 sierpnia – 1 września 2019 roku Lublin, po raz pierwszy w historii, stanie się areną zmagań XXIX Spartakiady Pracowników Wodociągów i Kanalizacji im. Tadeusza Jakubowskiego. Do Lublina przyjedzie ok. 1800 zawodników z 60 spółek wodociągowych z całego kraju. To będzie prawdziwe sportowe święto: 25 dyscyplin, m.in. piłka nożna, siatkówka, tenis stołowy, tenis ziemny, brydż, szachy, skok w dal, kajakarstwo, kolarstwo, biegi. Jedna z dyscyplin do końca owiana jest tajemnicą i związana jest z nasza branżą. Zawody będą prowadzone równocześnie na 6 obiektach sportowych należących do MOSiR, Targów Lublin, UMCS, Uniwersytetu Przyrodniczego i Politechniki Lubelskiej – dodaje Prezes MPWiK Sławomir Matyjaszczyk.

Dodatkowo powstała książka pt. „120 lat lubelskich wodociągów” autorstwa rektora UMCS prof. Stanisława Michałowskiego. Została ona wydana przez Wydawnictwo UMCS specjalnie na jubileusz 120-lecia MPWiK. W rozdziale pierwszym omówiono funkcjonowanie Wodociągów Lubelskich z krótkim nawiązaniem do inspirującej roli tradycji wodociągu staropolskiego oraz pokazaniem zabiegów czynionych przez lublinian w II połowie XIX wieku na rzecz wybudowania wodociągów. Szeroko został przedstawiony okres działalności Wodociągów Lubelskich, gdy znajdowały się one w zarządzie przymusowym, a następnie podlegały dozorcy sądowemu. Rozdział drugi pracy poświęcony został budowie nowoczesnych, miejskich urządzeń wodociągowo- kanalizacyjnych przez amerykańską firmę Ulen and Company w latach 1925-1929. W rozdziale trzecim pracy omówiono kilka podstawowych aspektów funkcjonowania Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie jako przedsiębiorstwa komunalnego, które zostało utworzone na bazie przejętych od Weisblata Wodociągów Lubelskich oraz wybudowanych urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych przez firmę Ulen and Company.

Funkcjonowanie przedsiębiorstwa w bardzo trudnym, zwłaszcza dla pracowników, okresie II wojny światowej zostało omówione w rozdziale czwartym monografii. Niełatwemu okresowi działalności przedsiębiorstwa w pierwszych latach po zakończeniu wojny, ze względu na jej skutki, trudności eksploatacyjne oraz ciężką sytuację materialną pracowników, jest poświęcony rozdział piąty. Najdłuższy i chyba najtrudniejszy okres w działalności firmy jako upaństwowionego Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji został ukazany w rozdziale szóstym pracy. W rozdziale siódmym omówiono okres radykalnych przekształceń i zmian zarówno w aspekcie własnościowym, technicznym, pracowniczym, ale też i spadającego gwałtowanie zapotrzebowania na wodę. Rozdział ósmy zatytułowany został „Lubelskie wodociągi w XXI” i obejmuje ostatnie 20 lat z życia Spółki.

(fot. nadesłane)

5 komentarzy

  1. … z tej też okazji pewnie będą sowite premie dla zarządu !!!

  2. Premie będą tłuste jak świnie u Sołtysa 😀

  3. Najlepszym prezentem dla mieszkańców będzie podwyżka cen wody i ścieków

  4. W ramach atrakcji, brak wody w kranie.

  5. I kolejne podwyżki w ramach atrakcji

Z kraju

Polityka i społeczeństwo