690 680 960

LPEC przypomina: O sprawne kaloryfery zadbajmy już w lecie

Racjonalne korzystanie z ciepła systemowego to również odpowiednie przygotowanie grzejników i instalacji centralnego ogrzewania do następnego sezonu grzewczego.

Pamiętajmy, że maksymalne odkręcenie zaworów przy kaloryferze pozwoli uniknąć zapowietrzenia się urządzenia przy ponownym napełnianiu instalacji i uchroni głowice przed uszkodzeniem – informuje Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej.

Jak ustawić zawory?

Po zakończeniu sezonu grzewczego, zawory przy kaloryferze należy ustawić na pełne otwarcie lub w przypadku zaworu termostatycznego, ustawić głowicę termostatyczną na maksymalną nastawę (zależnie od typu głowicy „5” lub „8”).

– Dzięki tej prostej czynności, przedłużymy żywotność i bezawaryjne działanie zaworu wraz z głowicą termostatyczną na wiele lat. Wymiana uszkodzonego urządzenia może stanowić spore obciążenie dla domowego budżetu. Może się tak niestety skończyć, gdy przez cały okres wiosny i lata, kiedy już kaloryfery nie grzeją, nasze zawory będą pozakręcane – mówi Teresa Stępniak – Romanek kierownik Działu Strategii i Marketingu LPEC.

Dodatkowo, ta drobna czynność, czyli otwarcie zaworów, ułatwiają i przyspieszają prace remontowe instalacji centralnego ogrzewania w budynku lub w mieszkaniu. Dzięki temu unikniemy również zapowietrzeń grzejników podczas napełnianiu wodą instalacji centralnego ogrzewania po zakończeniu prac remontowych.

Instalacje centralnego ogrzewania z otwartymi zaworami w sezonie letnim gwarantują nam także sprawne rozpoczęcie kolejnego okresu grzewczego. Urządzenia zostaną szybciej włączone do pracy oraz nie będą wymagały indywidualnego odpowietrzania pojedynczych grzejników. Korzystanie z pełni funkcji, jakie umożliwiają głowice termostatyczne, zaczynamy już po kilku dniach od momentu rozpoczęcia ogrzewania.

Warto pamiętać, że prawidłowe przygotowanie kaloryferów do sezonu grzewczego w okresie wiosennym, zaowocuje sprawną i bezawaryjną pracą urządzeń w zimie.

Komentarze wyłączone

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Festyn Ludowy „U Cioci Pauliny”
Święto Kwitnącej Lipy
Bukowskie Jagodzianki. Gwiazdą wieczoru będą Pogwizdani
Dni Konstantynowa. Gwiazdą wieczoru będzie MiłyPan.
Święto Róż w Końskowoli