LPEC przypomina: O sprawne kaloryfery zadbajmy już w lecie

Racjonalne korzystanie z ciepła systemowego to również odpowiednie przygotowanie grzejników i instalacji centralnego ogrzewania do następnego sezonu grzewczego.

Pamiętajmy, że maksymalne odkręcenie zaworów przy kaloryferze pozwoli uniknąć zapowietrzenia się urządzenia przy ponownym napełnianiu instalacji i uchroni głowice przed uszkodzeniem – informuje Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej.

Jak ustawić zawory?

Po zakończeniu sezonu grzewczego, zawory przy kaloryferze należy ustawić na pełne otwarcie lub w przypadku zaworu termostatycznego, ustawić głowicę termostatyczną na maksymalną nastawę (zależnie od typu głowicy „5” lub „8”).

– Dzięki tej prostej czynności, przedłużymy żywotność i bezawaryjne działanie zaworu wraz z głowicą termostatyczną na wiele lat. Wymiana uszkodzonego urządzenia może stanowić spore obciążenie dla domowego budżetu. Może się tak niestety skończyć, gdy przez cały okres wiosny i lata, kiedy już kaloryfery nie grzeją, nasze zawory będą pozakręcane – mówi Teresa Stępniak – Romanek kierownik Działu Strategii i Marketingu LPEC.

Dodatkowo, ta drobna czynność, czyli otwarcie zaworów, ułatwiają i przyspieszają prace remontowe instalacji centralnego ogrzewania w budynku lub w mieszkaniu. Dzięki temu unikniemy również zapowietrzeń grzejników podczas napełnianiu wodą instalacji centralnego ogrzewania po zakończeniu prac remontowych.

Instalacje centralnego ogrzewania z otwartymi zaworami w sezonie letnim gwarantują nam także sprawne rozpoczęcie kolejnego okresu grzewczego. Urządzenia zostaną szybciej włączone do pracy oraz nie będą wymagały indywidualnego odpowietrzania pojedynczych grzejników. Korzystanie z pełni funkcji, jakie umożliwiają głowice termostatyczne, zaczynamy już po kilku dniach od momentu rozpoczęcia ogrzewania.

Warto pamiętać, że prawidłowe przygotowanie kaloryferów do sezonu grzewczego w okresie wiosennym, zaowocuje sprawną i bezawaryjną pracą urządzeń w zimie.

Zobacz również

Komentarze wyłączone

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dożynki w mieście, czyli Dożynkowe Jarmarki Lubelskie
Startuje Lubelski Festiwal Nauki. Będzie specjalny pokaz na placu Litewskim oraz Piknik Naukowy
Na zamku lubelskim i zamkowych błoniach odbędzie się weekend z archeologią
Jarmark Firlejowski, czyli dawne dworskie i rycerskie tradycje z czasów świetności magnackiego rodu
Malownicza Wąwolnica: Gwiazdą wydarzenia będzie Izabela Trojanowska