Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

Łęczna: Archeologiczne odkrycia pod remontowanym rynkiem

Trwająca rewitalizacja Rynku w Łęcznej co chwila odkrywa nowe artefakty sprzed wieków. W miejscu robót natrafiono na cmentarzysko oraz fragmenty drewnianego traktu.

Byliśmy dzisiaj w Łęcznej aby zobaczyć pozostałości po przodkach mieszkańców tego miasta. Odkryto tu m.in. ludzkie szczątki na cmentarzysku, którego początki sięgają XV wieku. Pochówki układają się w sześciu warstwach i są dosyć nieregularne. Jedne nachodzą na drugie. Według wstępnych badań ustalono, że chowano tutaj ludzi do XVIII w. Wszystkie pochówki są bez trumien. Jedynymi śladami na pochowanych szkieletach są fragmenty tkaniny.

– Wstępnie mogę powiedzieć, że mamy do czynienia z cmentarzyskiem typu rzędowego z grobami ziemnymi z pochówkami bez trumien z okresu od XV do XVIII wieku. Można przypuszczać, że funkcjonował tu cmentarz przez kilkaset lat. Do tej pory odkryto 2 szkielety, a na terenie odkrywki zlokalizowano 12 wkopów grobowych (grobów) – mówi archeolog Jacek Tkaczyk z pracowni ARCHEE Badania i nadzory archeologiczne.

Cmentarzysko jest typu rzędowego z grobami ziemnymi bardzo ubogo wyposażonymi. Nie znaleziono w nich znaczących przedmiotów. Podkówka od buta, klamra, paciorki, fragmenty ceramiki, ołowiana plomba, oto niektóre artefakty z grobów. Urząd konserwatorski w Lublinie zalecił badania wykopaliskowe w tym miejscu. Trwają one już niemal dwa tygodnie. Wkrótce szkieletami zajmie się antropolog określając wzrost,  płeć i wiek pochowanych osób.

Archeolodzy mówią, że żadne źródła historyczne nie mówią o cmentarzu w tym miejscu. Można jedynie snuć domysły skąd wzięły się tutaj pochówki. Ubogie wyposażenie może świadczyć, że jest to miejsce gdzie chowano biedotę lub zmarłych z lazaretu. Na razie to tylko przypuszczenia.

W trakcie prac ziemnych natrafiono również na fragment drewnianego traktu

Na jednej z ulic biegnących wzdłuż Rynku odkryto drewniane elementy starej drogi. Biegnie ona pod odcinkiem drogi pl. Kościuszki. Jak mówią archeolodzy, to niezwykła rzadkość, jak na tego typu dukty. Wstępne szacowanie mówi o XIX wiecznym pochodzeniu obiektu. Jednak jest on wielowarstwowy i nie wiadomo na jakiej głębokości i jak stare są pierwsze warstwy drogi. W tej chwili wykonywana jest  jego dokumentacja fotograficzna oraz inwentaryzacja znalezisk ruchomych.

Rewitalizacja rynku w Łęcznej trwa od 2010 roku.

Rewitalizacja Rynku I jest realizowana w ramach projektu „Rewitalizacja Starego Miasta w Łęcznej – I etap” dofinansowanego ze środków europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007 – 2013, Osi Priorytetowej III Atrakcyjność obszarów miejskich i tereny inwestycyjne, Działania 3.2. Rewitalizacja zdegradowanych obszarów miejskich.

Archeolodzy, mówią że warto byłoby gdyby władze miasta wykorzystały te znaleziska do promocji miasta. Zwłaszcza, że odkrycie tak dużego cmentarzyska i drewnianego traktu przemawiają na korzyść tego pomysłu.

Komentarze wyłączone

Z kraju