Sobota, 18 maja 202418/05/2024
690 680 960
690 680 960

Ktoś wyrzucił żółwia pod wiatę śmietnikową. Zwierzę trafiło pod opiekę specjalistów

Na jednym z lubelskich osiedli, przy wiacie śmietnikowej, został znaleziony żółw. Zwierzę znajdowało się w plastikowej misce. Obecnie żółw przebywa pod opieką specjalistów. O sprawie powiadomiła Fundacja Epicrates z Lublina.

Do ujawnienia wyrzuconego żółwia doszło przedwczoraj na terenie Lublina. Na jednym z osiedli, w rejonie wiaty śmietnikowej, znajdował się młody żółw.

– Młody żółw chiński (Mauremys reevesii) znaleziony wczoraj na jednym z lubelskich osiedli – wystawiony obok wiaty śmietnikowej w plastikowej misce zwanej przez niektórych sprzedawców „gustownym akwaterrarium z palemką”. Zwierzak w bardzo kiepskim stanie – mocno wychłodzony (w chwili znalezienia było 5 stopni, nie wiadomo jak długo był na zewnątrz), z wypadniętym penisem i z obrzękiem kloaki. Czyżby żywy prezent – zabawka na gwiazdkę się popsuła? – relacjonuje w mediach społecznościowych Fundacja Epicrates.

Jak dodają przedstawicie Fundacji jest bardzo możliwe, że wierzę było niechcianym prezentem na święta.

– Okres poświąteczny to jeden z trudniejszych dla nas okresów w roku. Żółw przebywa pod specjalistyczną opieką w klinice weterynaryjnej. O rokowaniach w tej chwili trudno mówić. Trzymajcie kciuki! – napisali przedstawiciele Fundacji Epicrates.

Zwierzę to nie jest dobry pomysł na gwiazdkowy prezent

Problem prezentów na Gwiazdkę w postaci zwierząt jest poważnym problemem, który ma negatywne konsekwencje zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt. Ta praktyka jest nieodpowiednia i nieodpowiedzialna z wielu powodów. Po pierwsze, zwierzęta to odpowiedzialność, która wymaga dużego nakładu czasu i wysiłku. Osoba, która dostaje zwierzę jako prezent, często nie jest odpowiednio przygotowana do opieki nad nim. Brak wiedzy na temat potrzeb i zachowań danego gatunku może prowadzić do zaniedbania zwierzęcia. Po drugie zwierzęta potrzebują opieki, miłości i uwagi przez wiele lat. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, jak dużo pracy i zobowiązań wiąże się z posiadaniem zwierzaka. W rezultacie zwierzęta te często cierpią z powodu zaniedbania i braku opieki.

W okresie po świętach, schroniska dla zwierząt często przeżywają wzrost liczby porzuconych zwierząt. Te zwierzęta mogą lądować na ulicach lub w schroniskach, które są przeciążone i niestety mają ograniczone zasoby. Zwierzęta potrzebują opieki weterynaryjnej, odpowiedniego żywienia i dostępu do odpowiedniego środowiska. Zbyt wiele zwierząt ląduje na śmietniku lub jest porzucanych, ponieważ właściciele nie są w stanie sprostać ich potrzebom zdrowotnym i emocjonalnym.

Rozwiązaniem tego problemu jest promowanie bardziej odpowiedzialnych i przemyślanych prezentów na Gwiazdkę. Jeśli ktoś zdecydowanie chce dać zwierzę jako prezent, powinien to robić tylko wtedy, gdy jest pewien, że obdarowana osoba jest gotowa i chce zaopiekować się zwierzęciem. Warto również rozważyć adopcję ze schroniska, aby dać drugą szansę zwierzęciu, które już jest bezdomne. Jednak zawsze lepszym pomysłem jest rozważenie alternatywnych prezentów, które nie wiążą się z odpowiedzialnością za życie zwierzęcia i które przyniosą radość bez konieczności jego utrzymania przez wiele lat.

28 komentarzy

  1. Zupę zrobić!!!!

  2. Żółwi błotnych jest dużo u nas przy zbiornikach wodnych lecz należy pamiętać by innych nie wypuszczać bo mogą być inwazyjne i zagrożeniem dla środowiska

  3. Można było wystawić ogłoszenie, że się odda za darmo ale najprościej jest skazać zwierzę na śmierć. Takich bandytów powinno się surowo karać. Najlepiej finansowo.

  4. Przypomniałam sobie ze dwadziescia pare lat temu gdy bylam dzieckiem ktos podrzucił mi królika na klatkę schodową. To był jeden z piękniejszych i niezapomnianych dni w moim zyciu.

  5. a to nie ten inwazyjny co zjada polskie zolwie jak biedronki

Dodaj komentarz