Krokodyl, papuga i buty z rekina oraz pytona. Egzotyczny przemyt na granicy (zdjęcia)
09:29 07-02-2025 | Autor: redakcja

Zwierzęta w bagażach podróżnych
Podczas kontroli na przejściu granicznym w Hrebennem funkcjonariusze odkryli w bagażu obywatelki Ukrainy 400 pijawek lekarskich z gatunku azjatycko-południowoeuropejskiego. Z kolei w osobowym mitsubishi 41-letniego podróżnego znaleziono żywą papugę – amazonkę niebieskoczelną, przewożoną w małym transporterze.
Ciekawy zbiór okazów zabezpieczono w pojeździe innej podróżnej. Znaleziono tam między innymi ramki z homarem, motylami i skorpionem, kartoniki ze szkieletami ptaków i żab, a także muszle i skamieniałe koralowce. Wśród okazów podlegających ochronie były skorpion, koralowce oraz skrzydelnik olbrzymi.
W Oddziale Celnym w Dołhobyczowie funkcjonariusze natknęli się na spreparowane okazy zwierząt. Jeden z podróżnych przewoził spreparowanego krokodyla, jego głowę oraz dwa krokodyle zęby. Przemyt został wykryty dzięki czujności funkcjonariuszy Straży Granicznej.
Nielegalne wyroby ze skór zagrożonych gatunków
Podczas kontroli w Hrebennem i Dołhobyczowie ujawniono także przemyt odzieży i galanterii wykonanej ze skór chronionych gatunków. Jeden z podróżnych przewoził kurtkę uszytą ze skóry pytona, natomiast w bagażu innej osoby znaleziono dwie pary butów i dwa paski – paski wykonane były ze skóry pytona, a obuwie posiadało wstawki z rekina i pytona.
Konwencja CITES i konsekwencje prawne
Międzynarodowy handel zagrożonymi gatunkami roślin i zwierząt, a także produktami z nich wykonanymi, reguluje Konwencja Waszyngtońska CITES. W celu ochrony dzikiej fauny i flory wprowadzono kontrolę, monitoring i ograniczenia dotyczące przewozu tych okazów przez granice.
Import i eksport okazów CITES na teren Unii Europejskiej możliwy jest jedynie po uzyskaniu odpowiednich zezwoleń. Brak wymaganych dokumentów skutkuje konfiskatą przewożonych okazów, nałożeniem grzywny, a nawet karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
Żaden z podróżnych, u których wykryto nielegalne przewozy, nie posiadał wymaganych zezwoleń.
CITES-owe ujawnienia w 2024 roku
W całym ubiegłym roku funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej ujawnili 69 prób przemytu okazów objętych ochroną, zabezpieczając blisko 10 tysięcy okazów. W większości były to różnego rodzaju maści, kremy i tabletki zawierające ekstrakty z zagrożonych gatunków, a także odzież i obuwie ze skór chronionych zwierząt. Wśród żywych okazów znaleziono papugi, pijawki oraz żółwia.
Funkcjonariusze zapowiadają kontynuację działań mających na celu ochronę zagrożonych gatunków i ścisłą kontrolę przewozu okazów CITES przez granicę.
Galeria zdjęć





A ja myślę,że w eurokołchozie gatunkami chronionymi są firmy kaletnicze produkujące z tej samej skóry co wyroby te niby przemycane.A wszystko to w trosce o monopolizację rynku. W takiej na przykład Kambodży można kupić portfel ze skóry krokodyla(hodowanego na fermie) już za ok 100-150zł.Porównajcie to z cenami u nas.No i mamy przyczynę tego niuchania po bagażach na granicy.
Chańba! Kolejna próba odwrucenia uwagi od zamachu stanu jaki zafundował reżim tfuska. Włonczcie Telewizję Republika by śledzić wszystko na żywo.
ty specjalnie tumanie robisz te błędy czy jesteś 1/2 analfabetą?
Poza tym racja!