690 680 960

Konflikt na wschodzie dominuje rynki. Trwa panika wśród inwestorów

Inwestorzy nie byli gotowi na taki rozwój wypadków. Na rynkach trwa panika i w sumie nie wiadomo o jakim poziomie można mówić jako o równowadze. Widać to wyraźnie na skokowych zmianach cen wielu instrumentów w tym polskiego złotego.

Szaleństwo na złotym

Działania militarne Rosji spowodowały, gwałtowny wzrost zmienności na rynkach. To co rzadko się normalnie działo w tydzień, jeżeli chodzi o zakres zmian, teraz dzieje się w ciągu jednego dnia. Doskonałym przykładem była wczorajsza huśtawka na polskim złotym. Wczoraj, przed atakiem, euro było tańsze niż 4,60 zł. Następnie po kilkugodzinnym postoju w okolicach 4,65 zł dotarło przez moment nawet do 4,72 zł, po czym zawróciło. Spadek zakończył się przy 4,63 zł a teraz znów idzie w górę. Dzisiaj euro sięga 4,67 zł. Frank dotarł wczoraj do 4,58 zł, bijąc zeszłoroczny rekord o ponad 5 groszy. Szczyt dolara przypadł na 4,24 zł. Funt z kolei osiągnął 5,64 zł co było najwyższym poziomem od 2016 roku kiedy rozpoczęły się spadki tej waluty po referendum brexitowym.

Korekty na giełdach i surowcach

Nie tylko waluty wczoraj wariowały. Na surowcach było widać olbrzymią zmienność. Złoto w ciągu dnia zdrożało z 1910 dolarów za uncję, powyżej 1970 dolarów, po czym spadło przez moment poniżej 1900 dolarów. Obecnie wróciło do punktu wyjścia. Ropa naftowa wyskoczyła z okolic 95 dolarów za baryłkę, dotarła do 102 dolarów po czym spadła i teraz znajduje się w okolicach 96 dolarów – co nie przeszkadza ludziom rozsiewać dezinformacji. Gorąco było też na giełdach. Wczoraj większość indeksów nurkowała. Dzisiaj jesteśmy świadkami odbić w drugą stronę. Pozornie 3% wzrostu na WIG-u to bardzo dobry wynik. Problem w tym, że wczorajszy spadek był ponad 10%.

Dezinformacja trwa

Na rynkach oprócz innych problemów pojawia się jeszcze problem dezinformacji. Doskonałym przykładem jej skuteczności są obecnie sytuacje na stacjach benzynowych czy przy bankomatach. Infrastruktura przygotowywana jest na standardowe obciążenie, stąd może się zdarzyć, że przez krótki czas może zabraknąć towaru przez ponadplanowe zakupy. Przerabialiśmy to nie tak dawno z makaronem i papierem toaletowym. Biorąc pod uwagę długość procesu technologicznego przeróbki ropy i czas jej trafienia na stacje, dzisiejsze obrazki z paliwem, które niespodziewanie gdzieniegdzie kosztuje 2 zł więcej, to doskonały przykład paniki. Ropa naftowa owszem podrożała powyżej 100 dolarów, ale była notowana wcześniej 5% niżej. Gdyby w cenie nie było podatków, ale mimo tarczy antyinflacyjnej nadal są, to nadal uzasadniałoby to zaledwie około 30-groszowy wzrost ceny.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych dane z USA na temat wydatków i dochodów Amerykanów, a do tego również zamówienia na dobra, ale dzisiaj nadal to wschód rządzi rynkiem.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w InternetowyKantor.pl i Walutomat

(fot. pixabay.com, źródło Currency One)

15 komentarzy

 1. Cieee chorobaaaa !!!

  Obserwując niezdecydowanie Komisji europejskiej co do natychmiastowego wprowadzenia uchwalonych przez siebie sankcji antyputinowskich, tym reakcjom rynkowym i ludzkim wcale się nie dziwię.
  Za to chylę czoła przed rządem Japonii, sankcje uchwalili i natychmiast wprowadzili.

 2. I to jest właśnie prawdziwy cel tej wojny. Aferzyści świata mają gdzieś cierpienie i śmierć ludzi, oni wiedzą, że w mętnej wodzie lepiej ryby łowić. Cwaniaki z Orlenu dzięki głupocie ludzi odbili sobie wczoraj wszystkie „straty” z lockdown’u sprzed 2 lat…

 3. Jak to dobrze nie mieć pieniędzy.

 4. A wszystko przez:
  Fatima wzgardzona. Poświęcenie Rosji wciąż niedokonane

  Było 100lat na załatwienie tematu.

 5. widziałem ptaka cień

  Kamaz – silniki Mercedes-Benz, skrzynie i mosty ZF, automatyka BOSCH/SIEMENS. radzieckie fabryki maszyn rolniczych ciągniki/kombajny zbożowe i uprawowe Silniki Mercedes-Benz, skrzynie i mosty ZF, automatyka BOSCH/SIEMENS. Auto-VAZ podzespoły GM/OPEL. To jedynie ułamek radzieckiego przemysłu na zakupach w rzeszy.

  • widziałem ptaka cień

   kamaz produkuje również kabiny do ciągników siodłowych na licencji Mercedes-Benz.

 6. widziałem ptaka cień

  w NATO, właśnie przestał istnieć consensus. Turcja oświadczyła o niejasnej definicji „wojny” w Ukrainie, więc nie zamknie cieśnin. Przypomina się, że Turcja w 1974 roku napadła zbrojnie, we współpracy z grecką juntą czerwonych pułkowników na Cypr i okupuje go zbrojnie do tej pory, czerpiąc garściami z tak zwanego regionu off-shore w którym ulokowane są $$$ radzieckiej mafii.

  • widziałem ptaka cień

   oznacza to, że baza wojskowa NATO w regionie, może przestać istnieć, to jest również amerykański problem dla wypadów zbrojnych na bliskim wschodzie!

 7. Tchórze uciekną

 8. widziałem ptaka cień

  Brytyjskie silniki PERKINS, montowane są w radzieckim sprzęcie rolniczym oraz agregatach np prądotwórczych. Amerykańskie silniki CUMMINS, montowane są w cieżkich maszynach przemysłowych.

  • To nie ma żadnego znaczenia. Bierzemy od nich gaz i 70% węgla w Polsce jest z Rosji. Silniki, gaźniki, majtki możemy sobie darować. Gazu i węgla nie.

 9. widziałem ptaka cień

  żubrowka, soplica, romanoff, bols, palace, absolwent, royal, aurora, żytniówka … to radzieckie wódki!

  • To nie ma znaczenia, znaczenie ma gaz i węgiel. A tak a propos nie ma polskich browarów już. I wódki też.

 10. widziałem ptaka cień

  włoska oliwa z oliwek i włoski sikacz z siarczynami, kolejny powód niewykluczania sowieckiej rosji z systemów transakcyjnych. sprawdź ile włoskiego pkb jest z eksportu tychże do sowietów.

  • widziałem ptaka cień

   również włoskie domy mody, generują wysoki pkb z eksportu do sowietów.

Kursy walut

 • USD 3.991zł 0.25%
 • GBP 5.0557zł 0.41%
 • EUR 4.3494zł 0%
 • CHF 4.567zł 0.35%

Polub nas