Poniedziałek, 24 czerwca 202424/06/2024
690 680 960
690 680 960

Komunikacja miejska, auta i skutery do wypożyczenia oraz rowery miejskie. Wszystko w jednej aplikacji

Gotowa jest już aplikacja, która w jednym miejscu pokazuje przystanki komunikacji miejskiej, a także wolne samochody i skutery do wypożyczenia oraz rowery miejskie. Będzie pomocna nie tylko osobom, które korzystają z tego typu środków przemieszczania się, lecz również dla turystów. Zawiera bowiem dane dla 12 miast w Polsce.

Pod koniec maja odbyła się premiera aplikacji take&drive 2.0, która wspomaga mieszkańców w szybkim poruszaniu się po mieście. Jej zaletą jest fakt, iż jednym miejscu użytkownik może sprawdzić, gdzie znajdują się najbliższe przystanki komunikacji miejskiej oraz pojazdy współdzielone w postaci samochodów, skuterów, hulajnóg i rowerów miejskich, a także śledzić przyjazdy autobusów i trolejbusów w czasie rzeczywistym, a tym samym dowiadywać się o ich opóźnieniach. Aplikacja stanowi także duże wsparcie dla miast, które szukają rozwiązań na popularyzację idei nowoczesnej mobilności i chcą zachęcić mieszkańców do korzystania
z innych form transportu niż własny samochód.

Po weryfikacji wersji prototypowej z listopada 2018 roku, twórcy take&drive przygotowali nową odsłonę aplikacji, na razie dla platformy Android. Nowy design ma na celu wspomóc użytkowników w jak najszybszym znalezieniu interesującego ich środka transportu i zapewnić maksimum informacji. W projektowanie zaangażowani byli użytkownicy i bazując na ich opiniach, twórcy aplikacji zaproponowali widok mapy najlepiej spełniający ich potrzeby. Między innymi dlatego, użytkownicy mogą znaleźć w aplikacji strefy obsługiwane przez poszczególnych operatorów czy sprawdzić już na głównym widoku mapy, do jakiej firmy należy pojawiający się skuter czy samochód.

– Odsłona take&drive 2.0 to dopiero początek zmian. Chcemy zaoferować użytkownikom pełne zarządzanie przejazdami – od zlokalizowania pojazdu przez wynajem i dokonanie opłaty, tak aby mogli w pełni korzystać z uroków nowoczesnej mobilności. Już teraz spotkaliśmy się z dużą otwartością miast na współpracę. Ponadto, wypracowujemy już z pierwszymi operatorami pojazdów współdzielonych model dalszej współpracy. Dążymy do tego, aby pogodzić interesy wszystkich stron – tylko wtedy faktycznie wpłyniemy na rozwój i popularyzację nowych form transportu – wyjaśnia Bartosz Kwapisz pomysłodawca i współtwórca take&drive.

Obecnie Take&drive działa w 16 lokalizacjach w Polsce. Użytkownik znajdzie w aplikacji pojazdy od wszystkich firm sharingowych m.in. Vozilla, 4mobility, Panek, GreenGoo, Blinkee, Lime, stacje i rowery miejskie. Informacje o komunikacji są dostępne dla 12 lokalizacji, a sposób ich wyświetlania został dostosowany do możliwości technicznych oferowanych przez dane miasto. Dlatego w Poznaniu, Krakowie, Trójmieście, Katowicach, Lublinie, Szczecinie i Łodzi mieszkańcy mogą korzystać z informacji o rzeczywistym czasie przyjazdu pojazdów komunikacji miejskiej na przystanek.

Analogiczna funkcja jest dostępna także w Warszawie, jednak na razie ogranicza się do podawania danych o przyjazdach tramwajów. W pozostałych miastach tzn. we Wrocławiu, Bydgoszczy, Kielcach i Rzeszowie aplikacja pokazuje dane bazujące na rozkładzie jazdy, jednak twórcy zapowiadają systematyczne rozszerzanie listy miast z rozkładem live.

Komunikacja miejska, auta i skutery do wypożyczenia oraz rowery miejskie. Wszystko w jednej aplikacji

(fot. nadesłane)

2 komentarze

  1. Gratulacje za aplikacje 🙂 Jeszcze z pięć siedem lat i taki homo niewiadomo bedzie siedział pl. Wolnosci i nietrafi na Krakowskie Przedmiescie bo aplikacja niepokazała. Dziś to jest smieszne ale kiedys to bedzie żałosne a moze i tragiczne.

  2. Ja gratuluję ,,zwiększenia” liczby miejsc parkingowych 0 117 nie licząc skuterów.