690 680 960

Kolejny ważny krok poczyniony. Jest pozwolenie na budowę obwodnicy Nałęczowa

To, na co Nałęczów czeka od wielu lat, niebawem ma stać się faktem. Jest pozwolenie na budowę obwodnicy miasta. Teraz pozostało jedynie wykupić grunty pod inwestycję oraz ogłosić przetarg na realizację zadania.

Wojewoda Lubelski wydał decyzję o zezwoleniu na realizację obwodnicy Nałęczowa. Jest to kluczowy dokument, który stanowi pozwolenie na budowę, lecz również zatwierdza podziały nieruchomości oraz określa działki, przez które przebiegać będzie trasa. Do tego przenosi ich własność z dotychczasowych właścicieli na inwestora.

Inwestycja obejmuje budowę nowego odcinka drogi wojewódzkiej nr 830 o długości ok. 5,2 km. Zapewni on połączenie z drogą wojewódzką nr 826 a tym samym pozwoli na wyprowadzenie z miasteczka znacznej części tranzytu. Pojazdy obecnie przejeżdżające przez centrum Nałęczowa przestaną też być koszmarem dla mieszkańców i kuracjuszy.

Zakres inwestycji obejmuje też budowę i rozbudowę skrzyżowań. Chodzi o rondo u zbiegu dróg wojewódzkich nr 827 i 830, dwupoziomowe skrzyżowanie wraz z łącznicami z drogą gminną Nałęczów – Garbów, skrzyżowanie z drogą powiatową Nałęczów – Garbów, rondo u zbiegu dróg wojewódzkiej nr 826 i powiatowej Nałęczów – Markuszów. Do tego dochodzi budowa estakady nad doliną rzeki Bochotniczanki, budowa chodników, zatok autobusowych, ścieżek rowerowych i oświetlenia a także wykonanie nasadzeń zieleni.

Budowa obwodnicy Nałęczowa planowana jest od wielu lat. Od jej powstania zależy też uzdrowiskowy status miasteczka. Sam przebieg trasy został już wstępnie określony około 1990 roku. Pod koniec 2016 roku burmistrz Nałęczowa wydał decyzję środowiskową dotyczącą inwestycji. Nie obyło się bez protestów, w tym przypadku głównie organizacji „Jutro Nałęczów” oraz „Gaja Świętokrzyska”. Sprzeciwiały się one budowie obwodnicy tłumacząc, że pogorszy ona komfort życia mieszkańców pobliskiej wsi Cynków, czy też będzie ingerować w siedliska dzikich zwierząt.

Miasto zapewniło, że przebieg trasy jest optymalny, technologia w jakiej droga będzie budowana jest bezpieczna i w żaden sposób nie zagraża środowisku, zaś mieszkańcy Cynkowa będą mieli zapewniony dogodny dojazd do swojej miejscowości. Do tego przebieg obwodnicy znany jest od blisko 30 lat więc nie będzie powodował konieczności wyburzania budynków mieszkalnych. Ostatecznie skargi organizacji zostały odrzucone przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze. Wstępnie wiadomo, że budowa trasy ma ruszyć pod koniec tego, lub na początku przyszłego roku.

(fot. Zwiedzaj Lubelskie, UM Nałęczów)

5 komentarzy

  1. Skoro przebieg znany jest od 30 lat to mapkę trzeba wrzucić było.

  2. Zero mapki , zero informacji którędy obwodnica ma biec , totalne amatorstwo dziennikarskie ….

  3. teraz kolejne 5 lat na przetarg i może coś ruszy

  4. Mam nadzieję, że za mojego życia zrobią tę obwodnicę. Ale biorąc pod uwagę tempo z jakim to wszystko idzie to raczej wątpię, że dożyje chwili kiedy ta obwodnica będzie.

  5. Ja mam nadzieję, że jednak stanie się coś, że ten projekt nie ruszy. Nie chcę mieszkać obok tej drogi, a zgodnie z tym projektem będę z nią sąsiadować 🙁

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Festiwal Mieszkańców Kośminka
Dni Gminy Cyców. Zagrają m.in. Coco Jumbo, Lili, Effect, Piękni i Młodzi oraz Top One.
Moto Piknik Rodzinny na biłgorajskim Autodromie
Dożynki gminy Nałęczów
Dożynki gminy Nielisz