Kolejny protest w Lublinie. Mieszkańcy Bronowic zbulwersowani likwidacją skweru

Nie ustają emocje po czwartkowej wycince drzew na skwerze na lubelskich Bronowicach. – Zniszczyli nam jedyną zieloną enklawę – tłumaczą mieszkańcy.

Mieszkańcy Bronowic cały czas nie mogą uwierzyć, że z dnia na dzień, bez żadnej zapowiedzi, żadnych informacji, zniszczono jedyne zielone miejsce na osiedlu.  W czwartek rano na teren skweru u zbiegu ulicy Krańcowej i Drogi Męczenników Majdanka w Lublinie przyjechało ponad dwudziestu pracowników, którzy od razu wzięli się za wycinkę drzew. W przeciągu godziny, zanim ktokolwiek zdążył zareagować, cały do tej pory zielony zadrzewiony teren zamienił się w pobojowisko.

Jak twierdzą mieszkańcy, to było celowe i doskonale zaplanowane działanie. – Widać było jak bardzo im się spieszyło z wycinaniem tego wszystkiego. Dopóki nie poległo ostatnie drzewo, dosłownie biegali z piłami, żeby jak najszybciej wszystko wyciąć. Co więcej, nikt z mieszkańców czy też Rady Osiedla nie został powiadomiony, że planowana jest tu taka inwestycja – tłumaczą zgromadzeni pomiędzy leżącymi dookoła wyciętymi drzewami mieszkańcy. – Najbardziej boli to, że zniszczyli wszystko, o co my przez ponad 40 lat dbaliśmy. To my czy tez nasze rodziny sadziły te drzewa czy krzewy, potem pielęgnowały, żeby mieć miejsce, w środku osiedla do odpoczynku wśród zieleni – dodają.

Oprócz drzew wycięto także wszystkie krzewy, ozdobne drzewka i iglaki. Nawet te, które zostały niedawno posadzone. – Przecież wystarczyło powiedzieć, a byśmy to uratowali. Ziemia nie jest aż tak zmarznięta, żeby nie dało się ich wykopać i przesadzić w inne miejsce – usłyszeliśmy. Tymczasem mieszkańcy postanowili nie siedzieć biernie i zamierzają przypomnieć, że w sprawach tego co dzieje się tuz pod ich oknami, również mają głos. – Nie pozwolimy, żeby poza naszymi plecami i w tajemnicy przed wszystkimi decydowano o naszym otoczeniu – wyjaśniają zdenerwowani.

Założony został komitet protestacyjny i jak nas poinformowano, zostanie zrobione wszystko, żeby nowe bloki tu nie powstały. Co więcej, osoby odpowiedzialne za zniszczenie zieleni zostaną pociągnięte do odpowiedzialności. Powstała już strona na popularnym portalu społecznościowym, zaś na terenie skweru powieszono transparenty.

O porannej wycince drzew na skwerze pisaliśmy [TUTAJ]


(fot. lublin112)
2015-02-13 00:07:06

Zobacz również

66 komentarzy

 1. Kogo obchodzi ten gowniany park, jak tam dzieci puszczacie to powinniście się leczyć. Zule spali w krzakach a na ławkach walili wóde później syf i brud. Macie basen, orlik to się czepiacie o jakieś gowno. Bardzo dobrze ze wycieli i żeby tam postawili 20 piętrowy apartamentowiec. Lublin to miasto i ma wyglądać jak miasto a nie jak wieś. Chcesz drzew to jedz na wieś.

 2. Nic dziwnego, ze Lublin się wyludnia. Nie dość, ze pracy nie ma , ani żadnych perspektyw, to aby by budowali galerie i likwidowali co im wygodnie i OPŁACALNIE, a mieszkańców moi drodzy MAJA GLEBOKO W DUPIE

 3. gdzie chłopaki pójdą na wino

 4. A nam Żuk zabronił spacerować z psiakami po parku saskim.

 5. No niestety jak się wybiera patologie, dokładnie POtologię, to niestety mamy tego typu efekty władzę butną i arogancką która nie liczy się z ludźmi, tylko kasa interesuje tych osobników. Gdyby mogli to budowali by bloki jeden przy drugim. Ktoś powinien odpowiedzieć za to swoim stołkiem, ale w układzie mafijnym jest to mało prawdopodobne.

 6. W poniedziałek następna wycinka na ul.Gospodarczej — od aldika do kościoła ………..

 7. Popieram protestujących Takie działania to ostatnie sk*****

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7374zł -0.8%
  • GBP 5.2571zł -0.55%
  • EUR 4.5316zł -0.29%
  • CHF 4.1413zł -0.14%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Noc Muzeów w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
  Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Lublinie
  Noc Muzeów w Ogrodzie Botanicznym UMCS
  Noc Muzeów w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Pokrzywowy Jarmark Lubelski: Królować będą produkty z pokrzywą