Kolejni ochotnicy w szeregach Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej (zdjęcia)

W minioną sobotę szeregi 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej zasiliło 94 nowych ochotników z terenu województwa lubelskiego. Wśród nich jest wielu uczniów szkół technicznych oraz klas mundurowych.

Wcielenie nowych ochotników odbyło się w Dęblinie, w siedzibie 22 batalionu lekkiej piechoty. W pierwszym dniu powołania przyszli żołnierze przeszli wstępne badania lekarskie, otrzymali mundury oraz odbyli szkolenia z zasad BHP i posługiwania się bronią. Przeprowadzony został również test sprawnościowy.

W gronie ochotników przeważają osoby młode, w tym uczniowie szkół technicznych oraz mundurowych. Klaudia z Chełma, uczennica liceum ogólnokształcącego w klasie maturalnej, mówiąc o swojej motywacji wstąpienia w szeregi Terytorialsów wymienia:

– Przygoda, chęć sprawdzenia siebie oraz rodzinna tradycja. Mama pełni służbę w batalionie chełmskim i zachęciła mnie, abym i ja wstąpiła w szeregi WOT, pomogła mi odpowiednio przygotować się.

Z kolei Mateusz, uczeń technikum elektronicznego w Biłgoraju mówi:

– Od dziecka interesowało mnie wojsko i zawsze chciałem wstąpić do wojska. Myślałem, że dziecięce marzenia miną, ale tak się nie stało. W przyszłości planuję studia wojskowe, a służba w WOT może mi w tym pomóc.

Monika z Grabowca na co dzień jest opiekunką osób starszych i niepełnosprawnych. Do spróbowania swoich sił w WOT zachęcił ją mąż, który jest w szeregach Terytorialsów już od kilku miesięcy. O swojej motywacji mówi:

– Lubię działać prospołecznie, lubię pomagać ludziom i chcę się rozwijać. Myślę, że WOT będą miała wiele okazji, aby się sprawdzić.

Kandydaci do terytorialnej służby wojskowej przejdą szkolenie podstawowe, które zakończy się egzaminem, tzw. „pętlą taktyczną”. Zajęcia będą prowadzone na pasach taktycznych zlokalizowanych przy jednostkach wojskowych w naszym województwie. Nowi ochotnicy złożą uroczystą przysięgę 27 września br. na kompleksie wojskowym na Majdanku w Lublinie, gdzie od września swoją siedzibę ma 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej.

Osoby zainteresowane pełnieniem terytorialnej służby wojskowej mogą zgłaszać się do najbliższej, według swojego miejsca zamieszkania, Wojskowej Komendy Uzupełnień, która odpowiada za przeprowadzenie kwalifikacji. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną termin wizyty w WKU należy ustalać telefonicznie. Rekomendowanym sposobem składania wniosku o powołanie do służby jest skorzystanie z portalu ePUAP. Warunkiem wstąpienia do formacji jest między innymi polskie obywatelstwo, pełnoletniość i niekaralność, a także dobry stan zdrowia.

(fot. WOT)

Zobacz również

7 komentarzy

 1. Zabierzcie im 500 zł a zobaczycie jak się będą rwali do służby.

 2. Jak ktoś lubi w harcerzyki …

 3. Ochotnicy na 500 PLN haha żołnierzyki harcerzyki

 4. to nie wojsko to beneficjenci 500+ , apropos jak byłem w puławskiej wku to tam pracuje taka rozgarnięta , że podając jej dane i nr telefonu dwa razy pomyliła się w nazwisku i raz w numerze telefonu ….. może dlatego nie doczekałem się odpowiedzi

 5. W przed dniu II WŚ WP liczyło około 270 tys. żołnierzy zawodowych i około 2,6 mln rezerwistów – w dniu wybuchu wojny i ich pierwszych dniach udało się zmobilizować 1 mln rezerwistów – reszta się posrała.
  Obecnie WP liczy około 150 tys, wszystkich czynnych żołnierzy – jakby na to nie patrzeć jak przyjdzie co do czego mięso armatnie będzie wyciągane z domów z przed TV i komputerów a m.in. żołnierze OT udzielą im krótkiego instruktażu jak nie dać się zabić i zabić wroga.

  • I co z tego, że było tylu żołnierzy? Jak bohaterstwo pokazali zwykli ludzie, powstańcy, bataliony chłopskie. A nasi generałowie nie zostali rozliczeni z przygotowania do wojny i z błędnych decyzji jakie podejmowali. Armia Poznań mimo swej siły, nie została wykorzystana odpowiednio.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8926zł 0.43%
  • GBP 5.0451zł 0.15%
  • EUR 4.5865zł 0.81%
  • CHF 4.281zł 0.85%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach