Niedziela, 03 marca 202403/03/2024
690 680 960
690 680 960

Kolejne problemy Janusza Palikota. Lubelska spółka z poważnymi zarzutami

Lubelskiej firmie zarzucono rolowanie długów, przypisywanie sobie cudzych osiągnięć, a także wystawienie jako nagrodę w konkursie samochodu, który do niej nie należał. Mowa tu o kampanii pożyczkowej „Skarbiec Palikota”.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko spółce Polskie Destylarnie. Ma ona swoją siedzibę w Lublinie przy Krakowskim Przedmieściu, a w jej zarządzie zasiada Janusz Palikot. To właśnie z jego działalnością związane są czynności kontrolne. Chodzi o możliwość naruszenia zbiorowych interesów konsumentów.

Zakwestionowane zostały dokładnie praktyki, jakie miały miejsce w ramach kampanii pożyczkowej „Skarbiec Palikota”. Mowa o działaniach, których celem było zachęcenie społeczeństwa do wpłacania pieniędzy na rzecz m.in. rozwoju spółek alkoholowych. W zamian za zainwestowanie środków, co miało się odbywać na wyjątkowo korzystnych warunkach, osobom tym oferowano m.in. możliwość partycypowania w przyszłym zysku. Kuszono też konkursami, w których do wygrania były atrakcyjne nagrody.

Jak wyjaśnia prezes UOKiK Tomasz Chróstny, spółka w sposób nieuprawniony sugerowała, że gromadząc środki na cele inwestycyjne działa na zasadzie uregulowanego przepisami finansowania społecznościowego jakim jest crowdfunding pożyczkowy. Dodatkowo Polskie Destylarnie budowały swoją renomę, wiarygodność i zaufanie potencjalnych inwestorów, podając wprowadzające w błąd informacje. Chróstny wskazuje tu na chwalenie się nagrodami i wyróżnieniami, jakie otrzymały marki alkoholowe, które w rzeczywistości do spółki nie należały.

Chodzi np. o marki piw lub win: BUH czy Koźlak. Spółka używała w tym celu sformułowań takich jak „nasze produkty”, podkreślała, że wina i piwa otrzymały specjalne wyróżnienia „Zdobyliśmy 13 medali”, ilustrując to materiałami graficznymi. Prezes UOKiK podejrzewa, że by zachęcić potencjalnych inwestorów do wpłat, prezentowano również wyniki finansowe innych podmiotów, niezaangażowanych w akcję „Skarbiec Palikota”. W efekcie takich działań konsumenci mogli pomyśleć, że mają do czynienia z firmą o ugruntowanej pozycji.

– Firma podawała, że chce zrealizować inwestycje, w tym podbić amerykański rynek alkoholowy. Zastrzegała jednocześnie, że pieniądze nie będą przeznaczone na spłatę długów, a także informowała o dobrej kondycji finansowej. Z informacji zebranych przez UOKiK wynika, że już w ciągu kilku tygodni od startu akcji, przedsiębiorca przestał wykonywać terminowo zawarte z konsumentami pożyczki. Ponadto zgromadzone w ramach kampanii środki finansowe, zamiast zgodnie z zapewnieniem zainwestować, spółka przeznaczyła na bieżące zadłużenie firmy, wynikające z umów zawartych z innymi spółkami. Gdyby od początku konsumenci wiedzieli o takim przeznaczeniu gromadzonego kapitału, to mogliby nie pożyczać spółce pieniędzy – wyjaśnia Tomasz Chróstny.

W przypadku konkursu, gdzie do wygrania były wycieczki m.in. do Marrakeszu, Nowego Jorku i Paryża, a także luksusowy samochód osobowy marki Rolls Royce Ghost, należało wpłacić minimum 499 zł i wymyślić nazwy dla produktów alkoholowych spółki. UOKiK podkreśla, że zwycięzcy konkursu nie zostali wyłonieni, a żadna z nagród nie była przyznana. Jednocześnie ani Polskie Destylarnie, ani zarządzający spółką, nie byli właścicielami samochodu, gdyż był on w leasingu. Brak przyznania nagród, pomimo wcześniejszych zapewnień w przekazach marketingowych, jest jedną z poważniejszych nieuczciwych praktyk rynkowych przewidzianych w przepisach.

Polskim Destylarniom grozi kara do 10 proc. obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok nałożenia kary za każdą z sześciu praktyk. Konsekwencje finansowe może ponieść także osoba zarządzająca, której za umyślne dopuszczenie do naruszeń zbiorowych interesów konsumentów grozi kara do 2 mln zł. W związku z możliwością popełnienia przestępstwa w wszystkim zawiadomiono też prokuraturę.

Janusz Palikot skomentował sprawę za pośrednictwem mediów społecznościowych. Wyjaśnił, że „Prezes UOKiK, człowiek Morawieckiego i PiS-u, sformułował dziś 3 kłamliwe tezy„. Zapewnia, że samochód nie był fikcyjny, nie było rolowania długów, jak też nie przypisywał sobie cudzych osiągnięć. „3 tezy i zarazem 3 kłamstwa. Jak długo jeszcze ludzie z PiS-u będą robili taki syf w naszym kraju?„- dodał.

46 komentarzy

 1. Narobią złodziejowi💪 . Czy ktoś pamięta by jakiś złodziej celebryta siedział?

  • Jasne ze nie!!
   Najwyżej będzie ULASKAWIENIE. Tylko ze będzie musiał wcześniej zapisać się do pis.

 2. Czepiacie się a prawda jest taka, ze samochod byl, tylko ze nagrodą byla cesja leasingu. W przypadku wycieczek tez doszlo do nieporozumienia . Wycieczka do Paryza byla – do wsi w wojewodztwie opolskim. Moze nie bylo do samego Nowego Jorku, ale byla do Ameryki kolo Olsztyna, a w przypadku Marrakeszu doszlo do literowki , bo w rzeczywistosci chodzilo o Markuszów, ktos sie pomylil i wielkie halo😄

 3. Banda Tuska swoich ochroni;Nowaka,Grodzkiego,Czarneckiego,Giertych itp.

 4. Wygląda jak menel.

 5. -------------------------

  przecież ten pajac to elyta yntelektualna 3rp
  klaun ryżego
  bufor dla lewicowców
  ruch pe de rastów,
  taki akwizytor dla narybku lewicowego
  śmieszki, jachiry, jońskie , szczerby, sowy, szejbus wielbłądy

  • Problem jest w tym,że ja nazwę palikota złodziejem ,ale ty nazwiesz czarneckiego kilometrówki ,że mu się należały.I tu jest różnica między pis i po.

 6. Kolejny z elyty podobnych sobie… tuskowe plemię, elyta nowakuf, sokorskich, nictasuf, kopaczuf, schetynuf, rostoskich, siemoniakuf, i setek innych pochowanych pod kamieniem wybitnych inaczej…

 7. Lewackie komuchy won z Polski.

 8. Palikot jesteś Gość💪 . A te ci_oty co piszą negatywne komentarze na jego temat to same pis_iory i lewaki z po którym żal doupę ściska

 9. Ostatni kwik kwaka

  ON toż to plotka.
  Prawdziwe grube ryby chodza po wolnośći.
  A jak nie to się UNIEWINNI. Tak to działa w Polsce.
  Zwykły Dziad pójdzie siedzieć. Ale dla innych jest ułaskawienie.

 10. I za wszystko winić pis…. chłopie pis już nie rządzi, może to partyjni koledzy chcą cie dojechać?

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo