Piątek, 14 czerwca 202414/06/2024
690 680 960
690 680 960

Kolejne dwa odcinki drogi ekspresowej S12 w naszym regionie wchodzą w etap realizacji. Dziś podpisano umowy (zdjęcia)

Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor wybuduje kolejne 30 km drogi ekspresowej S12 na Lubelszczyźnie. Są to dwa odcinki, które mają być gotowe w 2027 roku.

W piątek w miejscowości Stołpie przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz Przedsiębiorstwa Usług Technicznych Intercor podpisali umowy na realizację dwóch kolejnych odcinków drogi ekspresowej S12. Tym razem chodzi o 33 km trasy od Piask do Dorohuczy oraz między Chełmem a Dorohuskiem. Zadaniem wykonawcy będzie stworzenie dokumentacji projektowej, uzyskanie wszelkich pozwoleń a następnie budowa drogi.

W wydarzeniu wzięli udział m.in. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk czy też europosłanka Beata Mazurek. Szef resortu podkreślał, że trasa ta pomoże w rozwoju gospodarki we wschodniej części kraju, otworzy też ten region na całą Europę. Z kolei posłanka dodała, iż jest to wyjątkowy dzień dla mieszkańców Chełma i powiatu chełmskiego. Przypomniała, że o realizację tej inwestycji zabiegano od lat, a teraz wchodzi ona w ostatni etap.

Droga ekspresowa będzie miała taki sam przekrój, jak istniejące już w naszym regionie trasy szybkiego ruchu, czyli dwie dwupasmowej jezdnie, drogi do obsługi ruchu lokalnego i urządzenia bezpieczeństwa oraz ochrony środowiska. W sumie na obu odcinkach powstaną m.in. 23 wiadukty, most, 20 przejść dla zwierząt w tym pięć górnych. Jej przebieg wytyczono po nowym śladzie, który przecina obszary rolnicze oraz omija zurbanizowane i cenne przyrodniczo tereny.

Jeżeli chodzi o pierwszy odcinek, z Piask do Dorohuczy, trasa początkowo przebiegać będzie po północnej stronie obecnej drogi krajowej, następnie przetnie ją i od południa ominie Biskupice. Koniec odcinka planowany jest na wysokości Pełczyna, gdzie w tymczasowym rozwiązaniu kierowcy zjadą na obecną trasę.

Tu wiadomo już, że przez pewien czas będzie tzw. wąskie gardło, gdyż odcinek między Pełczynem a miejscowością Chojno Nowe o długości ok. 6 km powstanie w późniejszym terminie. Wszystko dlatego, że w rejonie planowanego węzła Dorohucza, pod warstwą ziemi, odkryto składowisko odpadów przemysłowych pochodzących z dawnej odlewni Ursus. To wymagało zmiany planów i rozpoczęcia całej procedury od nowa.

Z kolei początek odcinka Chełm – Dorohusk wyznaczono w miejscowości Srebrzyszcze, gdzie ekspresówka przetnie istniejącą drogę krajową. Dalej trasa S12 przebiegać będzie po jej południowej stronie, ominie m.in. rezerwat przyrody Roskosz oraz miejscowość Pławanice. Za Teosinem, gdzie planowana jest budowa Miejsc Obsługi Podróżnych, przekroczy linię kolejową a okolicach miejscowości Okopy powstanie węzeł drogowy Dorohusk.

Łączna wartość inwestycji wynosi 1 mld 358 mln zł. Wykonawca będzie miał 39 miesięcy na realizację obu zadań, nie wliczając w to okresów zimowych od 16 grudnia do 15 marca. Oznacza to, że zakończenie prac planowane jest w 2027 r.

Kolejne dwa odcinki drogi ekspresowej S12 w naszym regionie wchodzą w etap realizacji. Dziś podpisano umowy (zdjęcia)

(fot. MI)

Autor: redakcja

14 komentarzy

 1. mam pytanie ile mamy km autostrad po prawej stronę Wisły i ile powstało za rządów PIS ? proponuję cieszyć się z elektryfikacji ha ha

  • Lepiej budować drogi kategorii S – są 3 razy tańsze niż autostrady. PiS tak robi a nie jak za Tuska wywalać kasę na autostrady na których jeszcze za przejazd trzeba płacić.

  • Wystarczą ekspresówki. Na autostrady zaraz znajdzie się jakiś cwaniak z rodziny ryżego i podpisze niejawną umowę i będzie kolejny najdroższy dla kierowców odcinek w Eu.

 2. tak jasne to ponawiam pytanie ile ekspresówek po prawej stronie Wisły wybudowane za PIS ? tylko nie piszcie o tych zaczętych przez Ryżego ha ha

  • Nie rób sobie jaj i pisu, bo zaraz będą walić łbem o beton w kocićiele 😀

 3. Pisowski obłąkany religia jełope wystarczy że droga lub most się sama zrobiła, więcej walenia głową w beton w kościele więcej, tym mniej pieniążków z UE

 4. Ten drugi z lewej na stojąco wygląda jak Rysiu z klanu

 5. Banda nieudaczników PISowskich jak nie wyjdzie to zawsze może być wina Tuska Putina albo Niemców szkoda ,że nigdy żaden PISuar , a w końcu PO już dawno zaponiało o władzy

 6. Ale gdzie jest Mareczek wszędziesobiezrobięzdjęcie W. ???

 7. to ci ze zdjęcia będą budować tę drogę ?

Z kraju