Środa, 22 maja 202422/05/2024
690 680 960
690 680 960

Klęczące drzewo z Krasnegostawu prosi o pomoc

Do końca trwania konkursu mającego na celu wybór Drzewa Roku 2018 zostały niespełna cztery dni. W finałowej 16-stce znalazło się jedno drzewo reprezentujące Lubelszczyznę – Klęczące Drzewo z krasnostawskiego rynku.

Krasnostawski egzemplarz posiada wyjątkowy w świecie drzew, zbliżony do horyzontalnego układ pnia. To właśnie to drzewo prowadzi w rankingu zdobytych głosów już od pierwszego dnia trwania głosowania. Jednak ze względu na wahającą się i niewielką różnicę głosów jego ostateczne zwycięstwo nie jest obecnie takie oczywiste.

Stawka konkursu jest wysoka. Tytuł Drzewa Roku to bowiem nie wszystko, gra toczy się o awans do ogólnoeuropejskiej edycji konkursu. Drzewo, które zwycięży w konkursie krajowym, zmierzy się z piętnastoma drzewami z całego kontynentu. Podobnie jak w konkursie ogólnopolskim, kandydat z Lubelszczyzny ze względu na swój nietypowy kształt może wyróżniać się na tle innych, często znacznie bardziej wiekowych finalistów.

 

Klęczące Drzewo 1000 fot. KRE VIRIDIS (1)

 

Jednak wcale nie o wiek w konkursie chodzi. Konkurs ma wyłonić drzewo z historią, łączące pokolenia. Kryteria te doskonale spełnia Klęczące Drzewo, które na początku obecnego stulecia uratowane zostało przed zaplanowaną wycinką przez lokalną społeczność. Zamiar wycinki uzasadniano wtedy jego deformacją i rzekomym brakiem estetyki. Współcześnie stanowi inspirację dla prac malarzy i fotografów, a także miejsce spotkań czy chwili zadumy dla mieszkańców i turystów. Jak pokazuje praktyka „smoczy” pień Klęczącego Drzewa to także atrakcyjne miejsce zabaw dla dzieci.

 

Klęczące Drzewo 1000 fot. KRE VIRIDIS (3)

 

Nazwa Klęczące Drzewo pochodzi bezpośrednio od słów poety. Dla wielu mieszkańców miasta drzewo to stanowi także symbol determinacji, uporu w trwaniu; w walce o swoje miejsce, niezłomności działań i celów. Niezależnie od interpretacji kształtu pnia drzewo to w pełni zasługuje na tytuł i awans.

Aby to osiągnąć, reprezentant Lubelszczyzny potrzebuje jeszcze większego wsparcia. Głosować można na stronie www.drzeworoku.pl, tam także znaleźć można więcej informacji o samym konkursie, jak i o Klęczącym Drzewie. Głosować można do końca czerwca.

2018-06-27 19:08:09
(fot. nadesłane)

6 komentarzy

  1. Kochani zmobilizujmy się i nie dajmy się prześcignąć krakowskie u drzewu

  2. Cenię sobie brak spamu na adresie email, więc z głosowania nici… 🙂

  3. No jak drzewo prosi o pomoc to nie można odmówić… Głos oddany. Powodzenia, drzewo.

  4. A co drzewo moze wygrac? Jesli wygra to podzieli sie nagroda?