690 680 960

Kierowca fiata zasłabł w trakcie jazdy. Świadkowie na środku ulicy prowadzili reanimację

Dzięki reakcji przypadkowych świadków, udało się przywrócić funkcje życiowe kierowcy, który dzisiaj po południu zasłabł w trakcie jazdy. Starszy mężczyzna był reanimowany na środku ulicy.

Do zdarzenia doszło w czwartek po godzinie 15 na ul. Wojciechowskiej w Lublinie. W rejonie skrzyżowania a ul. Morwową kierowca fiata źle się poczuł w trakcie jazdy. Na pomoc ruszyli świadkowie.

Jednym z nich był kurier firmy DHL. Jak wyjaśniał, dostrzegł stojące na środkowym pasie auto z otwartymi drzwiami, obok którego leżał mężczyzna. Natychmiast zatrzymał się i pobiegł sprawdzić, jak się czuje kierowca.

Jak się okazało, 77-latek nie oddychał, nie było też wyczuwalne tętno. Świadek rozpoczął więc czynności reanimacyjne. Po kilku minutach zatrzymała się kolejna osoba, która postanowiła mu pomóc. Był to ratownik medyczny.

O wszystkim zaalarmowane zostały też służby ratunkowe. Na miejscu interweniował zespół ratownictwa medycznego oraz policja. Mężczyzna po przywróceniu funkcji życiowych został przetransportowany do szpitala.

Jak nam wyjaśnia prezes Fundacja Primum Auxilium, opiekuna akcji PotrafiszPomoc.pl, sytuacja ta wyraźnie pokazuje, jak ważne jest posiadanie przez społeczeństwo wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Dlatego też od dłuższego czasu na terenie Lublina realizowana jest akcja edukacyjna w tym kierunku.

W przestrzeni publicznej umieszczone zostały naklejki z kodem QR, który odsyła do instrukcji pierwszej pomocy. Niebawem w Lublinie powstanie też pierwsze w Polsce Centrum Pierwszej Pomocy, w którym będzie można zdobyć tą prostą, lecz niezwykle ważną wiedzę związaną z ratowaniem ludzkiego życia.

(fot. lublin112/zdjęcie ilustracyjne)

28 komentarzy

 1. świetnie, że udało się go uratować. oby tylko odpuścił sobie kierowanie z takim zdrowiem i w tym wieku.

 2. Zabierać prawo jazdy po ukończeniu 70 roku życia.

  • Dożyjesz takiego wieku to też tak będziesz pisać ? Jako pierwszy pójdziesz i oddasz dobrowolnie PJ ? Żal mi takich pustaków jak ty , od tego są badania – teraz to trudniej bo covid , trzeba sie szczepic , albo i nie – wybór należy do ciebie .

 3. Gratuluję i dziękuję świadkowi za piękną postawę. Przywraca wiarę w ludzi!

 4. Brawa dla wszystkich odważnych reanimujących ale i dla tych którzy krytykują bo oni zasługują na oklaski za swoją postawę. Tylko szkoda że nikt z tych drugich nie był obecny na miejscu bo mielibyśmy fantastyczną relację w YT albo na TT

 5. Naklejki z kodami QR do instrukcji pierwszej pomocy… OK, ale jeszcze lepiej byłoby rozmieścić w całym mieście tablice z informacją, gdzie jest najbliższy dostępny sprzęt AED! DOSTĘPNY, a nie zamknięty na 7 spustów i osoba z kluczem pracująca w godzinach od-do.
  Są kraje, gdzie nawet w małych wsiach są tego typu informacje…

 6. Byłam tam i widziałam co się działo. Podeszła bym tam gdyby nie to że pojawiłam sie w momencie gdy kurier oraz inny mężczyzna wykonywali RKO.

Kursy walut

 • USD 4.2928zł 0.29%
 • GBP 5.2571zł -0.51%
 • EUR 4.692zł -0.34%
 • CHF 4.7023zł -0.26%

Polub nas