Już ponad 200 osób zatrzymanych w śledztwie dotyczącym paneli fotowoltaicznych. W tle wyłudzenia 35 mln złotych

Kolejne osoby zostały zatrzymane do sprawy śledztwa, jakie prowadzi Prokuratura Regionalna w Lublinie. Chodzi o fikcyjny obrót na terenie Rzeczypospolitej Polskiej panelami fotowoltaicznymi.

W ubiegłym tygodniu funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji z Lublina i Bydgoszczy oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, jak również Urzędu Celno-Skarbowego z Lublina dokonali zatrzymań 22 osób do sprawy fikcyjnego handlu panelami fotowoltaicznymi. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Regionalna w Lublinie. Zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału z organizowanej grupie przestępczej, wyłudzenia mienia w znacznej wartości, a także poświadczenia nieprawdy w dokumentach i przestępstw skarbowych.

Jak ustalili śledczy, grupa działała w okresie od stycznia 2010 r. do lutego 2017 r. W tym czasie szereg podmiotów gospodarczych, zarówno krajowych jak i zagranicznych, brało udział w fikcyjnym obrocie na terenie Rzeczypospolitej Polskiej panelami fotowoltaicznymi i art. spożywczymi. Stworzone w celu udziału w przestępczym procederze podmioty gospodarcze zarządzane przez przypadkowe osoby, uczestniczyły w obrocie handlowym panelami z innymi, faktycznie funkcjonującymi na rynku podmiotami.

Za pomocą poświadczających nieprawdę faktur VAT oraz towarzyszących im przelewów bankowych, firmy dokonywały rzekomej sprzedaży lub nabycia paneli. W dalszej kolejności nierzetelne dokumenty potwierdzające obrót handlowy panelami, zbywano podmiotom zarejestrowanym na terenie Republiki Czech, Republiki Słowacji i Litwy. Następnie firmy ubiegały się o zwrot podatku VAT. Jak wynika ze zgromadzonego materiału dowodowego, szkoda Skarbu Państwa wynosi łącznie nie mniej niż 35 mln złotych.

Dotychczas w tej sprawie zarzuty usłyszało już 206 osób. Zatrzymanym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności. Jak wyjaśnia prokuratura, spawa jest rozwojowa a więc niewykluczone są kolejne zatrzymania.

(fot. pixabay/zdjęcie ilustracyjne)

Zobacz również

15 komentarzy

 1. Apostazy Pierdółko, brat Eustachego (też Pierdółki i mąż starej Pierdółkowej

  „Zatrzymanym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności” – to jaka w tym korzyść dla społeczeństwa, jak do owych rzekomo stracony 35 baniek, dodać 15 letnie utrzymywanie bandziorów na kosz społeczeństwa.
  Ale gdyby tak ich pogonić do jakiejkolwiek pracy…

 2. Wszędzie złodziejstwo co za kraj ale co się dziwić jak przez tyle lat społeczeństwo brało przykład z rządu

  • weź się zastanów chwilę nad tym co piszesz…to właśnie można powiedzieć, ze rządowi ukradli ten Vat…

   • Kiedy w końcu ludzie zrozumieją ze rząd nie ma żadnych pieniędzy? To są nasze pieniądze które im „dajemy” żeby ten „cyrk” utrzymywać. Nie ma znaczenia która grupa jest u władzy. Wszystkie ich grabie grabią do siebie. Robią pseudo wojenki żeby skłócić ludzi a sami klepią się po plecach.
    A wracając do artykułu to nam ukradli ten VAT a dokładniej ludziom którzy ten VAT w cenie materiału zapłacili.

   • „weź się zastanów chwilę nad tym co piszesz…” to weź i ty się zastanów, pomyśl. Tak dla twojej świadomości rząd nie ma swoich pieniędzy tylko pieniądze podatników.

   • megilub teraz jak cokolwiek kupisz dokładnie przeczytaj paragon to zobaczysz że prawie 1/4 to vat dokładnie 23% więc jak kupisz coś wartego 100 pln to rząd Ci jeszcze buchnie 23% i finalnie zapłacisz 123 pln !!! A jak Cytryn napisał rządy nie mają i nigdy nie miały swoich pieniędzy !!! Więc KOMU UKRADLI RZĄDOWI CZY TOBIE ??? Nieświadomy Kubusiu Puchatku

  • Chodzi ci o rządy PiS bo proceder zaczął się w 2010 kiedy platforma zaczynała rządzić. Kombinowania nauczyli ich pisowcy.

  • dobrze piszesz chyba z tego rządu przykład biorą

 3. Miałem zakładać panele na swoim domu ale z tego co czytam to jakaś śmierdząca sprawa 😉

 4. Jak kraść to miliony ,nawet jak pójdą siedzieć na kilka lat to i tak się opłacało ,bo kasy na pewno nie zwrócą a po kilku latach wyjdą i bedą mogli sobie dostatnio żyć z tego co ukradi

 5. Nie chodzi o poprzedników

 6. pewnie te uszczuplenia liczone tak samo jak kiedyś fajki UC liczył. Jak się podzieliło kwotę „uszczupleń” przez liczbę paczek to wyszło ponad 20 zł za ukraińskie fajki. Pamiętam jak z trąbami zatrzymano mafie paliwową z miliardami uszczupleń a po 15 latach procesów większość tej „mafii” została uniewinniona lub skazana za jakieś drobne oszustwa. Bo jak chleb drożeje to trzeba zapewnić ludziom igrzyska..

 7. Dowalic im 15 lat montowania paneli fotowoltaicznych po 10 godzin dziennie na rozgrzanych dachach……zaczna sie rzucac na glowke z dachow.

 8. kto normalny to gow… zaklada…

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7367zł 0.01%
  • GBP 4.9904zł 0.22%
  • EUR 4.4769zł -0.02%
  • CHF 4.1226zł -0.33%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach