Jutro rozpoczyna się Czarny Tydzień w Pomocy Społecznej

W dniach 19-23.11 br. odbędzie się Czarny Tydzień w Pomocy Społecznej. W proteście udział zapowiedzieli również pracownicy z naszego regionu.

W dniach 19-23.11 br., a także w Dniu Pracownika Socjalnego (21.11) protestujący zachęcają do wzięcia udziału w trzech działaniach: Akcja „Widocznie mamy dość!”, Akcja „Postulat za bierność”, Akcja „Bojkot Dnia Pracownika Socjalnego”.

Protestujący przez cały tydzień będą chodzili z przypiętymi emblematami (także w pracy), będącymi wyrazem wsparcia dla trwającego Protestu, a dodatkowo w Dniu Pracownika Socjalnego ubiorą się „na czarno”. W ten symboliczny sposób chcą pokazać, że w każdym miejscu w Polsce pracownicy socjalni są zdeterminowani i będą kontynuować do skutku działania na rzecz poprawy warunków płacy oraz pracy.

Pracownicy zapowiadają, że odpowiedzią na bierność resortu będzie zwiększanie postulatów przez protestujących. Łącznie z możliwością wdrożenia tzw. opcji strajku włoskiego tj. czynności i rozwiązań, które bez przerywania toku pracy, pozwoliłby na skuteczne wywieranie presji oraz wykonywanie zadań tylko na podstawowym poziomie lub w zwolnionym tempie. Wszystko ma to związek z ignorowaniem żądań protestujących przez ministerstwo.

Trzecim elementem protestu ma być bojkot Dnia Pracownika Socjalnego. W imię zawodowej solidarności organizatorzy protestu apelują, aby zbojkotować wydarzenia związane z tym dniem na szczeblu ministerialnym oraz wojewódzkim.

Czarny Tydzień w Pomocy Społecznej, ale nie sam Protest, zakończy się wspólnym spotkaniem podczas II Forum Pracowników Socjalnych w Gdańsku. W akcji protestacyjne udział wezmą także placówki z naszego regionu.

– Ogólnopolska Pikieta Pracowników Pomocy Społecznej, która stała się ogromnym sukcesem i mobilizacją Naszego środowiska zawodowego – już za nami. W sprawie traktowania nas przez resort powiedzieliśmy „A”, więc wobec dalszej ignorancji Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przyszedł czas powiedzieć „B”, a dokładnie „C” jak Czarny Tydzień w Pomocy Społecznej. Już dziś wzywamy was by konsekwentnie, solidarnie i wspólnie zamanifestować nasz dalszy sprzeciw wobec lekceważenia postulatów oraz ignorowania naszej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy, tak jak sobie obiecaliśmy podczas październikowej pikiety – informują pracownicy pomocy społecznej na stronie protestu.

(fot. mat. org. i nadesłane)

12 komentarzy

 1. wszystkim dają, to niech i im dadzą.

 2. A Oni nie robią strajku włoskiego od zawsze???

  • To przyjdz do pomocy spolecznej i popracuj z miesiac. Zapraszam gwarantuje ze swoje zdanie zmienisz momentalnie

 3. Jak patrzę na „paniusie” w pewnym urzędzie gminy gdzie zajmują się pomocą społeczną to się zastanawiam czy im nie zmniejszyć pensji.

 4. Możesz się zastanawiać, pytanie brzmi: po co tam chodzisz? Czyżby po zasiłek za nic nie robienie?

 5. Sorry bardzo, pracowałem roku w MOPS i zrezygnowałem… w biedronce mniej na głowie i pieniądz większy. Wcale się im nie dziwię że protestują i to w słusznej sprawie.

 6. Dlaczego za rządów PO nie protestował i nie strajkował a było podobno tak dobrze, za rządów PiS jest tak źle ale wszyscy walczą o podwyżki i je dostaja

 7. najpierw niech sie wezma za solidna prace a nie odbieraja dzieci rodzinom,, tylko niech staraja sie pomagac chyba od tego sa,,, jak im ciezko za biurkiem to wolne sa etaty w sklepach całodobowych

 8. Ciągle tylko pracownicy socjalni i socjalni! W MOPS i DPS są nie tylko socjalni! To także podinspektorzy, inspektorzy, starsi inspektorzy, informatycy, asystenci, koordynatorzy etc!! Sami nas dzielicie na WY i reszta!

  • chyba niedawno z piekła wyszedłeś bo ziejesz ogniem, odbierając dzieci ratuje się je stamtąd skąd ty pochodzisz

 9. Wszyscy pracujący w MOPS GOPS DPS są pracownikami pomocy społecznej czy to sprzątaczka czy opiekun czy pracownik za biurkiem a nawet pielęgniarka czy terapełta . Jesteśmy PRACOWNIKAMI pomocy społecznej

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dożynki w mieście, czyli Dożynkowe Jarmarki Lubelskie
Startuje Lubelski Festiwal Nauki. Będzie specjalny pokaz na placu Litewskim oraz Piknik Naukowy
Na zamku lubelskim i zamkowych błoniach odbędzie się weekend z archeologią
Jarmark Firlejowski, czyli dawne dworskie i rycerskie tradycje z czasów świetności magnackiego rodu
Malownicza Wąwolnica: Gwiazdą wydarzenia będzie Izabela Trojanowska