Środa, 17 kwietnia 202417/04/2024
690 680 960
690 680 960

Jeszcze kilkanaście dni pozostało do obejrzenia wystawy prac malarskich młodej ukraińskiej artystki. Chatka Żaka zaprasza (zdjęcia)

Od połowy lipca w Akademickim Centrum Kultury i Mediów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej „Chatka Żaka” (ul. Radziszewskiego 16) czynna jest wystawa prac malarskich Iryny Mykoliv. Czynna będzie do 28 sierpnia br, wstęp bezpłatny.

Ukraińska malarka jest tegoroczną absolwentką Wydziału Artystycznego UMCS, która dyplom artystyczny na temat: „Obrazy metaforyczne”, opracowała pod kierunkiem dra hab.  Sławomira Tomana, broniąc go na ocenę bardzo dobrą.

Ekspozycję „Iryna Mykoliv / 4.5.0” można obejrzeć w Galerii Chatki Żaka na I piętrze. Zwiedzającym udostępnione zostały „Obrazy metaforyczne” oraz talia kart „MAK 4.5.0”. Są to ilustracje powstałe na bazie przeżyć i wspomnień osób dotkniętych wojną rosyjsko-ukraińską od 2014 roku do dziś.

– Źródłem idei projektu były badania problemu rehabilitacji psychologicznej po wojnie – wyjaśnia rzecznik prasowy UMCS Aneta Adamska. – Jednym z narzędzi stosowanych w leczeniu zespołu stresu pourazowego (PTSD) są karty metaforyczne, których celem jest wywoływanie u odbiorcy skojarzeń i zachęcenie go do rozmowy. We współpracy z psychologiem, Ludmiłą Nowicką, oraz weteranką i poetką Oleną Gierasimiuk, powstała talia kart metaforycznych MAK 450, składająca się z 86 rysunków. Każdy z nich został stworzony na podstawie 3-4 podobnych świadectw. Karty te są aktualnie wykorzystywane przez psychologów w rehabilitacji uchodźców, żołnierzy i ludności cywilnej Ukrainy – dodaje.

Na wystawie, oprócz talii kart, prezentowanych jest 107 obrazów powstałych w technice malarstwa cyfrowego. Wśród nich można wyróżnić cztery wątki: abstrakcje, militaria, obiekty i emocje. Razem tworzą system symboli współczesnej Ukrainy, które poddawane są obecnie interpretacji znaczeniowej przez polskiego odbiorcę.

(fot. tekst Leszek Mikrut)

3 komentarze

    • … – pomyślał, z niesmakiem patrząc w lustro. Po czym, niezwłocznie postanowił podzielić się tą wiedzą na pewnym portalu internetowym.

  1. bohaterska miernota

    a stepana zapomniała pomalować

Z kraju