Piątek, 23 lutego 202423/02/2024
690 680 960
690 680 960

Jest podpis prezydenta pod ustawą o budowie zabezpieczenia granicy państwowej

Wczoraj prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 29 października 2021 r. o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Celem ustawy jest ustanowienie szczególnych zasad przygotowania i realizacji inwestycji polegającej na budowie bariery wzdłuż granicy państwowej będącej zewnętrzną granicą Unii Europejskiej.

Barierę stanowić będą urządzenia budowlane, budowle lub inne obiekty budowlane wraz z instalacjami oraz infrastrukturą towarzyszącą, w tym elektroniczną lub telekomunikacyjną, służące ochronie granicy państwowej i wspomagające przeciwdziałanie nielegalnej migracji.

W myśl ustawy inwestycja w zakresie budowy bariery będzie polegać na projektowaniu, wykonaniu robót budowlanych, utrzymaniu, przebudowie, remoncie i rozbiórce, w tym obiektów budowlanych pozostających z tą inwestycją w kolizji.

Inwestorem będzie Komendant Główny Straży Granicznej. W celu zapewnienia przygotowania i realizacji inwestycji Komendant Główny Straży Granicznej, za zgodą ministra właściwego do spraw wewnętrznych, powoła Pełnomocnika do spraw przygotowania i realizacji zabezpieczenia granicy państwowej, spośród osób wyróżniających się wiedzą z zakresu prawa budowlanego.

Na mocy ustawy utworzony zostanie Zespół do spraw przygotowania i realizacji zabezpieczenia granicy państwowej. Do zadań Zespołu będzie należało zapewnienie wsparcia Komendantowi Głównemu Straży Granicznej, a także monitorowanie i ocena realizacji inwestycji.

Wojewoda właściwy ze względu na lokalizację inwestycji, na wniosek lub po zasięgnięciu opinii komendanta oddziału Straży Granicznej właściwego ze względu na lokalizację inwestycji, będzie mógł wprowadzić zakaz przebywania na określonym obszarze nie szerszym niż 200 m od linii granicy państwowej. Będzie mógł ograniczyć, w drodze decyzji, sposób korzystania z nieruchomości, jeżeli będzie to konieczne do zapewnienia właściwej realizacji inwestycji, w tym infrastruktury towarzyszącej.

(fot. WP)

23 komentarze

 1. A od czego macie broń?

 2. jarek z kotem niech pilnuje granicy

 3. ten tylko to potrafi
  a ile nowych podatków podpisał , siedem ? o obiecywał że nie bedzie żadnych nowych.

 4. Długopis itak podpisze wszystko co mu dadzą.
  A ten mur itak Białoruscy żołnierze wysadza. Oczywiście ubrani jak uchodźcy. Już od dawna strzelają do nas ze ślepaków, chcą nam spuścic łomot. Tylko czekają aż któryś z naszych coś zrobi.

 5. Każdego dnia setki uchodźców dostają się do Niemiec z Polski. Niemcy są cywilizowanym Państwem. Niemcy ich karmią,dają dach nad głową schronienie. A my za tą krzywdę która wyrządzamy tym ludziom i ich dzieciom zapłacimy kiedyś. Oni nas rozliczą.

  • Nie rozumiesz co to nielegalna imigracja, dlaczego nie mają prawa sobie przechodzić przez nasze terytorium. Oni nie chcą pomocy od nas, w większości przypadków mówią nie dla prawa azylu w Polsce. Także sami sobie tak wybrali, a że Białorusini ich oszukali i są organizatorami przemytu ludzi to już kolejna historia.

  • Nie, was się rozliczy.

 6. X-X-X-X-X-----X-X-X

  Żeby mu się tylko długopis nie wpisał…

 7. Ale kilka milionów Polaków, w tym ponad 40% przebywająca nielegalnie poza granicami polski to jest w porządku. Kolejny jeden wielki wał na kupę milionów albo i miliardów.

 8. dla tych co krytykują ten pomysł niech jeden z drugim weźmie sobie takiego emigrusa do domu ! ba nawet całą rodzinkę … ooo widzę mnówsto chętnych;) ! tacy już jesteście czerwoni zakłamani lewacy i pełowcy ! A jakby wojna wybuchła to pewni ani jeden z was nie poszedł by walczyć tylko uciekł z podkulonym ogonem! tylko plujecie na Polskę , a Polskość, na patriotyzm! jak sie nie podoba to paszoł…. droga wolna nikt wam nie każe żyć tu! Macie takie piękne kraje jak francja , szwecja, włochy.. tam jest ubogacenie kulturowe raj na ziemi i cód miód ! To jest bardzo mądra decyzja musimy bronić naszych granic! p.s upszedzam nie jestem trolem pisowskim.

  • ty chory z nienawiści bezbożny durniu. Tam są małe dzieci,całe rodziny z dziećmi. Jesteś dzikusem który nikomu nie pomoże. Zachód tym ludziom daje schronienie i pomoc bo tam są dobrzy ludzie. A ci uchodźcy to są tacy sami ludzie jak my. Mają takie samo prawo żyć bez strachu,wojny, głodu. Gdyby tutaj w Polsce była wojna też byś uciekał stąd.

   • Zachód takich ludzi pakuje w samoloty i odsyła skąd przybyli. Ci pożądani nie muszą przeskakiwać granic po nocach i legalnie lecą samolotem.

    • Bzdura. W Niemczech wciąż są szykowane nowe ośrodki dla przybywających. Owszem deportują ale kryminalistów.

     • Nie rozumiesz durniu że nikt bezprawnie nie może sobie odtak wchodzić na nasze terytorium. Nielegalnie sobie iść do Niemiec bo tak sobie zaplanował. Jak chce pomocy od Polski niech złoży wniosek o azyl. Tylko że tego nie chcą.

      • Tak ? A słyszałeś otym ze wczoraj weszli na nasze terytorium obcy żołnierze ? Celowali do naszych, przeladowali broń? Weszli sobie od tak. I co im zrobisz?

   • Aj waj, to nie wasz kraj, wyp…..aj.

    • Europa niema granic. Europa jest wspólnym krajem nas wszystkich! Każdy może tu spokojnie żyć mieszkać pracować.
     Ten kto myśli inaczej won do ruskich!

  • ty jesteś gorszym trolem. Bo ruskim!

 9. Peowce i lewaki won z Polski.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo