690 680 960

Jest jednym z największych jezior w regionie a nikt nad nim nie wypoczywa. Wkrótce ma się to zmienić

Parkingi, ścieżki spacerowe i rowerowe, zadaszenia, ławki a także wieża widokowa. Nad jeziorem Wytyckim powstaje infrastruktura turystyczna.

Jezioro Wytyckie jest drugim co do wielkości jeziorem na Pojezierzu Łęczyńsko – Włodawskim , jednak nie cieszy się wśród turystów praktycznie żadnym zainteresowaniem. Jezioro spełnia jedynie rolę zbiornika retencyjnego kanału Wieprz – Krzna. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest przede wszystkim brak jakiejkolwiek infrastruktury, napotkać można jedynie kilka pomostów, na co dzień służącym głównie wędkarzom. Jednak władze gminy Urszulin, postanowiły zmienić oblicze tego zapomnianego miejsca i przyciągnąć tu wczasowiczów.

W ubiegłym roku gmina pozyskała wsparcie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i rozpoczęła inwestycje związane z zagospodarowaniem turystycznym terenów nadbrzeża. Po to żeby turyści mieli dogodne warunki do wypoczynku postanowiono wybudować niezbędną ku temu infrastrukturę. Obecnie prace powoli zbliżają się ku końcowi, nad jeziorem powstały parkingi, ścieżki spacerowe, zadaszenia a także wieża widokowa. Dodatkowo oznakowano trasę dla rowerzystów oraz nordic walking, a cały teren wyposażono w obiekty małej architektury takie jak ławki czy stojaki na rowery.

Jak wyjaśnia Wójt gminy Urszulin, projekt wzbogaci ofertę turystyczną tego terenu. –Podniesie to jakość świadczonych usług i przyczyni się do wzrostu liczby turystów odwiedzających obszar Gminy Urszulin. A to pośrednio wpłynie na powstanie dodatkowych miejsc pracy. Ważnym elementem jest również ochrona cennych walorów przyrodniczych przed dewastacją i niekontrolowana presją turystyczną. Powstała infrastruktura turystyczna ukierunkuje ruch turystyczny i zabezpieczy miejsca najczęściej uczęszczane przez turystów przed zniszczeniem.
Podobne prace realizowane są przy jeziorach Wereszczyńskie, Rodcze i Sumin. Łączna wartość projektu to niemal 4 300 000 złotych z czego 2 830 000 złotych to wsparcie unijne.

(fot. lublin112)
2014-09-18 18:50:21

10 komentarzy

 1. Rotcze chyba…

 2. mała przesada, że nikt nad nim nie wypoczywa 🙂 autor chyba chciał dodać nutę dramatyzmu ;P. co roku jest tam spora liczba wypoczywających.

 3. A moze wlasnie ta „dzikosc” przyciagala tych co ma przyciagac. Ale lepiej wszedzie ulozyc kostke wyznaczyc plaze miejsce dla tych na kocu i na lezaku regulaminy dluzsze od biblii. Coraz mniej miejsc gdzie mozna odpoczac jak czlowiek bez sztywniactwa i przejmowania sie czy leze rowno z wyznaczonym do tego miejscem albo czy napewno ide po dobrym pasie na sciezce…. eh

  • dobrze mowisz… stawiam piwo 🙂 juz z piaseczna zrobili chlew, z zaglebocz rowniez, a lukcze jest w trakcie…

 4. A może dla niektórych chciało by stać się bezpiecznie, z wyznaczonymi miejscami do kąpieli nad którymi czuwa Ratownik ??? Nie Poślałaś o tym 20latka ? ?? O tym że wiecej osób chce odpoczywać bezpiecznie a nie dziko ? ?? I uwierz na plaży nikt nie patrzy czy równo leżysz,,, Pozdrawiam 😀

 5. Pojęzierze do wypoczynku to już porażka .Teraz to chyba tylko na Kaszuby żeby trochę ciszy i spokoju .

 6. Pięknie, cicho i pusto ! Aż by się chciało tam pojechać.
  Tylko trochę strach, że pojechać będą chcieli wszyscy !

 7. wójt gminy niech się zajmie bezpieczeństwem na drogach w gminie Urszulin, to nie przypadek, że przy odcinku drogi między Kościołem a stacją paliw zginęło już 5 fajnych osób.

  • A moze tych 5 fajnych osob powinno byc oznakowane, skoro chodzi sie w ciemnosciach i jest sie nieoznakowabym, to samemu prosi sie o wypadek. Sama jak jezdze autem to uwazam, bo czesto ludzie nie mysla i ida ciemno ubrani, w ciemnym miejscu. A nawet najmniejszy odblask by cos zdzialal. Poza tym jest to droga powiatowa jak nie wojewodzka, wiec tam powinno sie zglaszac cokolwirk.

 8. Jeździmy tam od 7 lat na wypoczynek, fajni ludzie cisza i spokój.

Kursy walut

 • USD 4.3247zł -0.12%
 • GBP 5.3302zł 0.11%
 • EUR 4.685zł 0.07%
 • CHF 4.7012zł -0.41%

Polub nas