Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

Jedni ich podziwiają, inni traktują jako wandali. Trzeba jednak przyznać, że wiele ich dzieł potrafi zachwycać (zdjęcia)

W przestrzeni Lublina nie brakuje przykładów twórczości grafficiarzy. Co jakiś czas pojawiają się też nowe malowidła. Można je podziwiać m.in. na filarach mostu w ciągu al. Tysiąclecia.

Graffiti, czyli nanoszenie na ściany różnego rodzaju treści znane jest od czasów starożytnych. Obecnie ma ono szereg zwolenników, a także licznych przeciwników. Ci pierwsi określają je mianem sztuki, drudzy uznają grafficiarzy za wandali. Tu trzeba jednak odróżnić mazanie farbami w sprayu po ścianach czy pociągach od tworzenia często zapierających dech w piersiach dzieł. Przez lata graffiti ewoluowało, dla wielu osób stało się sposobem na życie, organizowane są też liczne festiwale promujące ten rodzaj twórczości.

Najstarszy festiwal graffiti na świecie i tym samym w Polsce od 2011 roku odbywa się także w Lublinie. Główną ideą Meeting Of Styles jest ukazanie graffiti jako jednego z kierunków sztuki w przestrzeni publicznej oraz dającym pole do twórczego działania młodym ludziom oraz rozwijania ich pasji i zainteresowań.

W jego ramach w ciągu 21 lat odbyło się około 400 wydarzeń z udziałem tysięcy artystów, przyciągających rzesze widzów. Spotkania odbywały się w 40 krajach na wszystkich kontynentach. W Lublinie dzieła artystów, powstałe w ramach wydarzenia, podziwiać można m.in. na ścianach oporowych przy al. Solidarności czy też przy hali Globus, od strony ul. Zana.

W przestrzeni miasta nie brakuje jednak wielu innych przykładów tego typu twórczości. Co jakiś czas pojawiają się też nowe malowidła. Właśnie takie można podziwiać na filarach mostu nad rzeką Bystrzycą w ciągu al. Tysiąclecia, obok z ul. Grafa.

(fot. lublin112.pl)

19 komentarzy

  1. Pańcia malowana

    Te twarze to akurat jak dla mnie piękne.

  2. Zwykle monidłami tyle.

  3. Przecież to są dzieła sztuki

  4. Meeting Of Styles w tym roku się nie odbędzie ponieważ planowane ściany na graffiti nie zostały jeszcze wykończone i nie wiadomo kiedy i za ile aneksów (kasy) zostaną wykończone. Znajdują się miały na Dworcu Metropolitarnym. Liczymy że za kilkadziesiąt lat ktoś je wykończy.

Dodaj komentarz

Z kraju