Jeden swoim ciałem ratował niedoszłego samobójcę, drugi ruszył na pomoc poszkodowanym. Obaj zostali wyróżnieni

Dwóch strażaków zostało wyróżnionych przez kierownictwo Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu. Jeden z nich swoim ciałem ratował niedoszłego samobójcę, drugi zaś widząc wypadek ruszył na pomoc poszkodowanym.

W minionym tygodniu, podczas odprawy kwartalnej pracowników i funkcjonariuszy zamojskiej komendy straży pożarnej z kierownictwem, st. bryg. Jacek Sobczyński komendant miejski PSP wyróżnił nagrodą pieniężną asp. sztab. Adriana Chwałę oraz st. str. Karola Swatko, którzy wykazali się właściwą postawą strażaka.

Pierwszy z wyróżnionych strażaków, podczas akcji ratunkowej prowadzonej 20 września na Rynku Wielki w Zamościu swoim ciałem zamortyzował upadek na plecy, niedoszłego samobójcy. Mężczyzna chciał się targnąć na swoje życie, skacząc z tarasu prowadzącego do zamojskiego ratusza. Działanie to było na tyle skuteczne, że obaj pomimo upadku nie doznali poważnych obrażeń.

Drugi ze strażaków, w miejscowości Pągowiec w gminie Stara Błotnica, wracając z Mistrzostw Polski Firefighter Combat Challenge (ekstremalnych zawodów dla strażaków), najechał na wypadek dwóch samochodów osobowych. Strażak udzielił pierwszej pomocy poszkodowanym i zabezpieczył teren do przyjazdu służb ratowniczych. Ratownicy, którzy pojawili się na miejscu zdarzenia byli trochę zaskoczeni widząc strażaka w umundurowaniu bojowym, uwijającego się przy akcji.

W podziękowaniu za podjęte działania Komendant Powiatowy PSP w Białobrzegach, skierował list gratulacyjny do zamojskiej jednostki.

(fot. KM PSP Zamość)

Zobacz również

4 komentarze

 1. Pani pielęgniarka dała komuś zastrzyk, pani nauczycielka sprawdziła pracę domową, a pan watarynarz zaszczepił kotka itd. itd. a orderu nie dostali.

  • W czasach znieczulicy społecznej (sam dałeś tego przykład swoim komentarzem) taką postawa jest na wagę złota. Jeden mógł powiedzieć: „nie da się, nie mam sprzętu” a drugi „nie jestem na służbie, niech inni się tym zajmą”. Nie postąpili tak jak 99% społeczeństwa i udowodnili że dla nich strażak to nie tylko praca. Taka postawa zasługuje na szczególny rodzaj uznania i szczególne podziękowania. Tobie natomiast życzę abyś w potrzebie właśnie na takiego człowieka trafił.

   • „dla nich strażak to nie tylko praca” o czym ty mówisz, przecież oni zawsze powtarzają, że nie są w pracy tylko na służbie: wcześniejsza emerytura – oczywiście bo oni są na służbie itd., tak więc dalej nie wiem za co te ordery, zrozumiałbym gdyby to byli cywile lub przynajmniej strażacy z OSP

 2. Komendancie nie tylko nagroda pieniężna ale też awans należy się tym odważnym i nieustraszonym pomocnym dla ludzi strażakom

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7816zł -0.43%
  • GBP 5.2474zł 0.46%
  • EUR 4.5474zł -0.02%
  • CHF 4.1348zł 0.17%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Trwa akcja charytatywna w Parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku
  Oprowadzania po wystawach w Galerii Labirynt
  Dzisiaj zaczynają się Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS
  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja