Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Jeden swoim ciałem ratował niedoszłego samobójcę, drugi ruszył na pomoc poszkodowanym. Obaj zostali wyróżnieni

Dwóch strażaków zostało wyróżnionych przez kierownictwo Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Zamościu. Jeden z nich swoim ciałem ratował niedoszłego samobójcę, drugi zaś widząc wypadek ruszył na pomoc poszkodowanym.

W minionym tygodniu, podczas odprawy kwartalnej pracowników i funkcjonariuszy zamojskiej komendy straży pożarnej z kierownictwem, st. bryg. Jacek Sobczyński komendant miejski PSP wyróżnił nagrodą pieniężną asp. sztab. Adriana Chwałę oraz st. str. Karola Swatko, którzy wykazali się właściwą postawą strażaka.

Pierwszy z wyróżnionych strażaków, podczas akcji ratunkowej prowadzonej 20 września na Rynku Wielki w Zamościu swoim ciałem zamortyzował upadek na plecy, niedoszłego samobójcy. Mężczyzna chciał się targnąć na swoje życie, skacząc z tarasu prowadzącego do zamojskiego ratusza. Działanie to było na tyle skuteczne, że obaj pomimo upadku nie doznali poważnych obrażeń.

Drugi ze strażaków, w miejscowości Pągowiec w gminie Stara Błotnica, wracając z Mistrzostw Polski Firefighter Combat Challenge (ekstremalnych zawodów dla strażaków), najechał na wypadek dwóch samochodów osobowych. Strażak udzielił pierwszej pomocy poszkodowanym i zabezpieczył teren do przyjazdu służb ratowniczych. Ratownicy, którzy pojawili się na miejscu zdarzenia byli trochę zaskoczeni widząc strażaka w umundurowaniu bojowym, uwijającego się przy akcji.

W podziękowaniu za podjęte działania Komendant Powiatowy PSP w Białobrzegach, skierował list gratulacyjny do zamojskiej jednostki.

(fot. KM PSP Zamość)

4 komentarze

  1. Pani pielęgniarka dała komuś zastrzyk, pani nauczycielka sprawdziła pracę domową, a pan watarynarz zaszczepił kotka itd. itd. a orderu nie dostali.

    • W czasach znieczulicy społecznej (sam dałeś tego przykład swoim komentarzem) taką postawa jest na wagę złota. Jeden mógł powiedzieć: „nie da się, nie mam sprzętu” a drugi „nie jestem na służbie, niech inni się tym zajmą”. Nie postąpili tak jak 99% społeczeństwa i udowodnili że dla nich strażak to nie tylko praca. Taka postawa zasługuje na szczególny rodzaj uznania i szczególne podziękowania. Tobie natomiast życzę abyś w potrzebie właśnie na takiego człowieka trafił.

      • „dla nich strażak to nie tylko praca” o czym ty mówisz, przecież oni zawsze powtarzają, że nie są w pracy tylko na służbie: wcześniejsza emerytura – oczywiście bo oni są na służbie itd., tak więc dalej nie wiem za co te ordery, zrozumiałbym gdyby to byli cywile lub przynajmniej strażacy z OSP

  2. Komendancie nie tylko nagroda pieniężna ale też awans należy się tym odważnym i nieustraszonym pomocnym dla ludzi strażakom

Z kraju