Wtorek, 16 kwietnia 202416/04/2024
690 680 960
690 680 960

Jarmark Jagielloński w Lublinie. Sprawdź program wydarzeń!

Sztuka i rzemiosło, muzyka oraz wiedza ludowa zagoszczą na ulicach Starego Miasta w Lublinie. Podczas Jarmarku Rzemieślniczego, warsztatów, wystaw, spektakli oraz koncertów poznamy najciekawsze elementy naszego wspólnego dziedzictwa. Jarmark Jagielloński odbędzie się w dniach 21-23 sierpnia.

– Jarmark Jagielloński to miejsce spotkań, rozmów, wymiany doświadczeń i pasji, miejsce, w którym poznajemy tradycje różnych stron świata. Rzemiosło i sztuka ludowa, koncerty i warsztaty to świat zmysłów, bogactwo doznań sensorycznych, wspólne przeżycia i emocje. Jarmark Jagielloński w swoim założeniu prezentuje kultury różnych regionów Europy, ukazując zarówno różnice między nimi, jak i elementy wspólne, przenikające się. Bliskie relacje są podwalinami Jarmarku, na których przez tyle lat budowaliśmy wszystkie nasze wydarzenia i których wagę promowaliśmy. W tym roku z powodu pandemii zabraknie gości z zagranicy. W Jarmarku wezmą udział twórcy z Polski, którzy nie tylko zaprezentują bogate tradycje swoich regionów, ale także zachęcą do nabycia ich wspaniałych wyrobów i wypełnienia nimi wnętrz naszych domów – mówi Karolina Waszczuk, dyrektor Jarmarku Jagiellońskiego.

Zielarstwo na Jarmarku Jagiellońskim

Głównym tematem, wokół którego krążyć będzie tegoroczna edycja festiwalu, jest zielarstwo. Rośliny zielne od zawsze towarzyszyły ludziom, nie tylko dzięki swojej funkcji leczniczej, ale także gospodarczej, spożywczej czy wreszcie obrzędowej. Chcąc przypomnieć o szerokim zastosowaniu roślin w życiu człowieka, ale także o ich bogatej i jednocześnie zróżnicowanej symbolice, zdecydowaliśmy się zadedykować im całą edycję Jarmarku. Motyw ten obecny będzie zarówno w programie warsztatów, jak i spektakli, koncertów czy pokazów kinowych. Ziołowy charakter będzie miał również pająk prezentowany podczas festiwalu w Bramie Krakowskiej – dla wielu gości Jarmarku wyczekiwany punkt programu. Niezwykłą okazją do zgłębienia tematu zielarstwa będzie Letnia Szkoła Tradycji, dzięki której zainteresowane osoby będą mogły przez kilka dni pod okiem specjalistów poznawać sposoby wykorzystania roślin w lecznictwie, rolnictwie, barwieniu czy obrzędowości, a także nauczą się zasad ich uprawy.

Muzyczna uczta dla fanów tradycji

Od kilku lat jednym z najważniejszych punktów programu Jarmarku Jagiellońskiego jest koncert re:tradycja, podczas którego znani muzycy łączą siły z mistrzami muzyki tradycyjnej, tworząc zupełnie nową jakość. Tego elementu nie zabraknie i w tym roku! Artyści, którzy pojawią się na scenie re:tradycji to Reni Jusis i instrumentalista Miguel Moon wspólnie z Angėle Bapkauskienė i z zespołem Šalcinukas z Puńska, Tomasz „Lipa” Lipnicki i Kapela Dudziarska Manugi z Bukówca Górnego oraz Olaf Deriglasoff i Kapela Stefana Wyczyńskiego z Lubczy w wyjątkowym spotkaniu wspominającym zmarłego w maju tego roku lidera kapeli. Słuchacze koncertów spotkają się także m.in. z Kapelą Maliszów, WoWaKin Trio, Tęgimi Chłopami czy premierową odsłoną projektu Łukasz Jemioła & Drescode, prezentującą polski swing okresu przedwojennego.

Bezpieczeństwo na Jarmarku Jagiellońskim

Jarmark Jagielloński odbędzie się z zachowaniem wszelkich rygorów bezpieczeństwa, a na wszystkie wydarzenia festiwalowe, z wyjątkiem Jarmarku Rękodzielniczego, Jarmarkowego Podwórka i wystaw będą obowiązywać zapisy – także na koncerty czy spektakle. Wszystko po to, by nie przekroczyć dopuszczalnej dla danej przestrzeni liczby uczestników.

Zgodnie z obowiązującymi wytycznymi odnośnie zabezpieczenia przed zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 uczestnicy Jarmarku będą zobowiązani do zachowania dystansu społecznego, a jeżeli nie będzie to możliwe do noszenia maseczek. Przed wejściem na teren Jarmarku każdy zdezynfekuje ręce (płyny do dezynfekcji umieszczone będą przy wejściu na teren wydarzenia oraz w jej obrębie). Stoiska rzemieślników będą odpowiednio od siebie oddalone oraz wyposażone w płyny do dezynfekcji.

Każdy uczestnik wydarzeń na które obowiązują zapisy, będzie musiał podpisać oświadczenie, w którym stwierdzi, że według swojej najlepszej wiedzy, nie jest osobą zakażoną ani nie miał z taką osobą kontaktu oraz że nie przebywa na kwarantannie lub pod nadzorem epidemiologicznym. Uczestnicy przed wejściem będą mieli mierzoną temperaturę.

Pamiętajmy, aby nie przychodzić na festiwal z objawami infekcji dróg oddechowych podobnych do grypy oraz temperaturą ciała powyżej 38 stopni Celsjusza. Osoby, które są objęte kwarantanną lub nadzorem epidemiologicznym, a także które w ciągu ostatnich 14 dni miały kontakt z osobami zarażonymi wirusem SARS-CoV-2 i chorymi na COVID-19, powinny zostać w domu.

WYBRANE PUNKTY PROGRAMU:

Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego, Kapela Maliszów, Koncert re:tradycja | 22 sierpnia (sobota), godz. 19.00 | Dziedziniec Zamku – Muzeum Lubelskiego w Lublinie | zapisy: jarmarkjagiellonski.pl

Kapela Maliszów – rodzinną kapelę z Męciny Małej w Beskidzie Niskim tworzą Jan Malisz i jego dzieci: Zuzanna i Kacper. Kapela inspiruje się tradycyjną muzyką wiejską swojego regionu, ale również tańcami i przyśpiewkami z różnych obszarów Polski. Muzyka ta grana jest tradycyjnie, czyli na skrzypcach, basach i bębnie w sposób archaiczny, z pewną dozą wolności, radości i improwizacji.Kapela tworzy również własne utwory o charakterze wiejskim, dialogujące ze współczesnością, zahaczające o różne style.

Koncert re:tradycja – produkcja Warsztatów Kultury, która każdego roku przykuwa uwagę miłośników muzyki tradycyjnej i współczesnej. Projekt zainspirowany programem Szlakiem Kolberga, kontynuuje spotkania mistrzów muzyki tradycyjnej ze znanymi publiczności artystami polskiej sceny muzycznej. W tym roku wspólnie z artystami wyruszymy w podróż, słuchając dźwięków dud wielkopolskich, poprzez tradycyjną muzykę świętokrzyską docierając aż na pogranicze polsko-litewskie.

Artyści, którzy pojawią się na scenie re:tradycji to Reni Jusis i instrumentalista Miguel Moon wspólnie z Angėle Bapkauskienė i z zespołem Šalcinukas z Puńska, Tomasz „Lipa” Lipnicki i Kapela Dudziarska Manugi z Bukówca Górnego oraz Olaf Deriglasoff i Kapela Stefana Wyczyńskiego z Lubczy w wyjątkowym spotkaniu wspominającym zmarłego w maju tego roku lidera kapeli.

Łukasz Jemioła & Drescode | 23 sierpnia, godz. 19.00 | Warsztaty Kultury, Grodzka 7, patio | zapisy: jarmarkjagiellonski.pl

Zespół gra amerykański swing z lat 30′ i 40′ z polskimi tekstami oraz polski swing okresu przedwojennego, a wszystko z nutką ekstrawagancji. Lider projektu Łukasz Jemioła – wokalista, songster, specjalizuje się w piosenkach retro oraz nurcie americana, współracował m.in. z Włodkiem Pawlikiem współtworząc projekty: „Wieczorem” – z muzyką do poezji Józefa Czechowicza, „Mów spokojniej” – z poezją Adama Zagajewskiego czy jazz-rockową kantaty „Myśląc Ojczyzna”. Na swoim koncie ma płytę z autorską muzyką pod tytułem „Jemioła”, płytę live z koncertów „Wieczorem” oraz „Mów spokojniej”, „Kraina Łagodności vol. 3” czy płytę współtworzoną z Wojciechem Malajkatem „Tańcobajki. Kot w butach”. Jemioła w nowym projekcie Drescode zaprosił do współpracy znajomych instrumentalistów Marka Fedora (prekusista, cajonista), Krzysztofa Pachlę (saksofon, klarnet) i Marcina Kowalczuka (puzon, tuba basowa)

Nasze miejsce na Ziemi, reż. John Chester (film) | projekcja: 21 sierpnia (piątek), godz. 21.00 | Warsztaty Kultury, Grodzka 7, patio | wiek: 16+ | zapisy: jarmarkjagiellonski.pl

Znany reżyser wraz z żoną spełnia swoje marzenie o własnej farmie funkcjonującej w zgodzie z prawami natury. Realizują wyjątkowy projekt: 10 tysięcy drzew, ponad 200 rodzajów upraw i dziesiątki gatunków zwierząt żyjących w zgodzie ze sobą i swoją naturą.

Dni na które czekamy reż. Phie Ambo (film) | 23 sierpnia (niedziela), godz. 18.00 | Warsztaty Kultury, Grodzka 5a, sala widowiskowa | wiek: 16+ | zapisy: jarmarkjagiellonski.pl

Niels jest jednym z ostatnich duńskich rolników-idealistów. Prowadzi swoje gospodarstwo w zgodzie z naturą, uwzględniając ruch planet. Produkowane przez niego towary są najwyższej jakości, a wśród odbiorców jest m.in. znana restauracja Noma. Władzom nie podoba się sposób, w jaki zarządza gospodarstwem, grożą mu wycofaniem pozwolenia na hodowlę bydła. Mężczyzna, nie mając następcy, który pomógłby mu w prowadzeniu farmy, uświadamia sobie, że dorobek jego życia się rozpada.

Opowieści Wielkiej Drogi, Mozaika | 23 sierpnia (niedziela), godz. 17.00 | Warsztaty Kultury, Grodzka 7, patio | dla dzieci | zapisy: jarmarkjagiellonski.pl

Byli wędrowcami od zawsze, w podróżach zbierali obrazy, pieśni i opowieści. Zawędrowali też do Polski i mieszkają tutaj już od 600 lat – Romowie. Poznając obyczaje tego wędrującego narodu, wyruszymy w muzyczną podróż śladami jednej z romskich opowieści osnutej wokół zielarki oraz zbieranych przez nią ziół… A to wszystko na kilka dni przed świętem Ederlezi. Co to za święto i jaki ma związek z ziołami oraz co przydarzy się naszej zielarce…? Tego wszystkiego dowiemy się, wędrując wspólnie ścieżkami romskich opowieści.

Senjawazabawa, Katarzyna Szurman, Agata Harz, Paula Kinaszewska (spektakl) | 23 sierpnia (niedziela), godz. 21.00 | Warsztaty Kultury, Grodzka 7, patio | wiek: 18+ | zapisy: jarmarkjagiellonski.pl

W oparciu o starodawne kołysanki i słowa archaicznych dziecięcych zabaw, autorki koncertu zabierają nas w muzyczną, wielowymiarową podróż po krainie snu. Wędrują od momentu zaśnięcia do chwili przebudzenia, z Polski przez Afrykę na wyspy Trobriandzkie, od oryginalnych źródłowych tekstów i melodii do minimalistycznej, transowej audiosfery stanu przejścia. Wykorzystując niezwykłe, bogate instrumentarium, na które składają się polskie instrumenty ludowe, takie jak skrzypce, basy, harmonia, ale też niezwykłości jak polifon, trąbkoskrzypce czy przedmioty codziennego użytku podkreślają wagę śpiewu, głosu, który jest tu niezaprzeczalnym przewodnikiem. Dźwiękom towarzyszy projekcja starych portretowych fotografii przedstawiających dzieci i zabawki, oraz utworzonych z nich kalejdoskopowych kolaży.

Kosmiczny zielnik (wystawa) | 17-28 sierpnia, godz. 11.00-17.00 | Warsztaty Kultury, Grodzka 7, Sala wystawowa, II piętro

Człowiekowi od momentu jego pojawienia się na ziemi towarzyszyła fauna i flora. Rośliny od początku odgrywały ważną rolę w życiu ludzi, stając się ich pierwszym pożywieniem, surowcem do wyrobu odzieży czy budulcem domostw. Choć na przestrzeni setek i tysięcy lat dotykają nas kolejne wielkie zmiany, flora pozostaje ważnym elementem naszego istnienia. Chcąc przybliżyć Państwu wybrane aspekty bogatego współistnienia świata człowieka i otaczających go roślin, zapraszamy do zapoznania się z wystawą „Kosmiczny zielnik”, będącej tak opowieścią o poszczególnych ziołach, jak i swoistym przepisem na ich różnorakie zastosowanie. Teksty dotyczące roli roślin ilustrowane są materiałami archiwalnymi ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie oraz przykładami ziół, które znaleźć można na Lubelszczyźnie. Wystawa realizowana przez Warsztaty Kultury w Lublinie i Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie

Jarmarkowe podwórko | 21 sierpnia (piątek), godz. 12.00-18.00, 22-23 sierpnia (sobota, niedziela), godz. 11.00-18.00 | Błonia pod Zamkiem

Tradycyjne gry i zabawy dla całych rodzin. Jest to przestrzeń, w której dorośli powrócą pamięcią do swojego dzieciństwa, a dzieci odkryją niesamowite bogactwo gier i zabaw tradycyjnych. Jedne drewniane, naturalne, inne pomalowane w tradycyjne wzory, poprzez zabawę przybliżą bogactwo kultury tradycyjnej. Zabawki są w zdecydowanie większych rozmiarach niż te, którymi możemy bawić się w domu. Tradycyjne ludowe zabawki, takie jak klepoki czy kurki na pochylni zajmą czas podczas pobytu na Jarmarkowym Podwórku. W tym roku będzie również okazja zapoznać się z niesamowitymi zbiorami Obwoźnego Muzeum Bąków i zabawkami Jana Puka, twórcy ludowego z Trześni!

Instalacja artystyczna inspirowana tradycyjnym pająkiem ludowym | 21-23 sierpnia (piątek-niedziela) | Brama Krakowska

Projekt pająka towarzyszy Jarmarkowi od 2015 roku. Każdego roku przybiera inną formę nawiązując do tematyki danej edycji. W tym roku inspiracją do powstania instalacji są zioła. Pająk jest efektem pracy Państwa Tomasza i Małgorzaty Krajewskich oraz Pani Wiesławy Kucharzyk, twórców ludowych zajmujących się plastyką obrzędową.

Życie jest piękne (jeśli długo się nad nim nie zastanawiasz) instalacja Jarosława Koziary | 20-23 sierpnia (czwartek-niedziela) | ul. Grodzka

Jarosław Koziara – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Lubelski artysta, twórca obrazów ziemnych, autor plakatów, projektant scenografii do sztuk teatralnych i koncertów (m.in Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy) designer wystroju wnętrz klubów muzycznych (m.in Stodoła w Warszawie) Autor plastycznej oprawy działalności zespołu Voo Voo. Dzięki jego staraniom wydana została publikacja ukazująca życie i twórczość lubelskiego artysty grafika Andrzeja Kota.  Od kilku lat współpracuje z Warsztatami Kultury w Lublinie realizując między innymi festiwalową scenografię Jarmarku Jagiellońskiego.
koziara.art.pl

Gawęda etnograficzna | W rajskim ogródeczku, Łukasz Ciemiński | 22 sierpnia (sobota), godz. 15.00 | Klasztor oo. Dominikanów | zapisy: jarmarkjagiellonski.pl

Przez wieki ikonografia chrześcijańska ukazywała Królestwo Niebieskie jako rajski ogród. Jego śladów, tu na ziemi, szukał lud polski każdego dnia. Szukał, by „boże drzewko”, „pantofelki Matki Boskiej” i „ziele świętego Jana” koiło, goiło i leczyło. O zielniku domowych świętych, o rajskim pochodzeniu ziół i kwiatów dowiemy się podczas gawędy z historykiem sztuki i etnografem z grudziądzkiego Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi.

Atelier Fotograficzne, Roman Krawczenko | 21-23 sierpnia (piątek-niedziela), godziny wejść co 20 minut w przedziałach od 11.00-13.00 i 15.00-18.00 | Plac po Farze | zapisy: jarmarkjagiellonski.pl

Zapraszamy do podróży w czasie! Jeśli chcecie Państwo poczuć się jak w dawnym atelier fotograficznym, zachęcamy do odwiedzenia pracowni naszego fotografa, która będzie znajdowała się na Placu po Farze. Pan Roman Krawczenko przygotuje Państwa do wykonania niecodziennego zdjęcia. Tłem fotografii będą tradycyjne pasiaki oraz akcesoria rodem z czasów, o których przypominają nam dziś już tylko portrety odnajdowane w albumach i szkatułkach naszych (pra)dziadków.

Na większość wydarzeń obowiązują zapisy.

piątek, 21.08

Cały dzień | KUryRYby | wystawa prac Małgorzaty „Ryby” Rybickiej

Cały dzień | Wieczność narodziła się na wsi – Zaharia Cușnir (1912-1993) | wystawa

Cały dzień | Wystawa z badań terenowych Letniej Szkoły Tradycji

Cały dzień | Pająk Ludowy | instalacja

Cały dzień | Życie jest piękne (jeśli długo się nad nim nie zastanawiasz) | instalacja Jarosława Koziary

10:00 – 12:00 | Warsztaty tworzenia wianków oplatanych suszonymi roślinami | wiek: 18+

10:00 – 14:00 | Letnia Szkoła Tradycji – Zielarstwo

11:00 – 18:00 | Jarmark Rzemieślniczy

11:00 – 17:00 | Kosmiczny zielnik | wystawa

11:00 – 12:30 | Warsztaty: Ale ziółko! Jak to ze lnem było | wiek: 6-11

11:00 – 18:00 | Atelier Fotograficzne

12:00 – 18:00 | Jarmarkowe Podwórko

13:30 – 15:00 | Warsztaty: Ale ziółko! Jak to ze lnem było | wiek: 6-11

13:00 – 15:00 | Warsztaty rzeźby w drewnie | wiek: 18+

13:00 – 15:00 | Warsztaty: Tablice zielarskie | wiek: 18+

16:00 – 18:00 | Warsztaty wycinanki opoczyńskiej | wiek: 10+

16:00 – 18:00 | Warsztaty: Tablice zielarskie | wiek: 18+

16:00 – 17:00 | Ziołotwórcy – warsztaty etnograficzne | wiek: 6-12

17:30 – 18:30 | Ziołotwórcy – warsztaty etnograficzne | wiek: 6-12

19:00 – 23:00 | Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego, Tęgie Chłopy, WoWaKin | koncert

21:00 – 22:30 | Nasze miejsce na ziemi | film

sobota, 22.08

Cały dzień | KUryRYby | wystawa prac Małgorzaty „Ryby” Rybickiej

Cały dzień | Wieczność narodziła się na wsi – Zaharia Cușnir (1912-1993) | wystawa

Cały dzień | Wystawa z badań terenowych Letniej Szkoły Tradycji

Cały dzień | Pająk Ludowy | instalacja

Cały dzień | Życie jest piękne (jeśli długo się nad nim nie zastanawiasz) | instalacja Jarosława Koziary

10:00 – 12:00 | Warsztaty malarstwa na szkle | wiek: 18+

10:00 – 11:30 | Warsztaty: Ale ziółko! Ziołowa klinika i co z tego wynika | wiek: 6-11

10:00 – 14:00 | Letnia Szkoła Tradycji – Zielarstwo

10:00 – 18:00 | Jarmark Rzemieślniczy

11:00 – 17:00 | Kosmiczny zielnik | wystawa

11:00 – 18:00 | Jarmarkowe Podwórko

11:00 – 18:00 | Atelier Fotograficzne

12:30 – 14:00 | Warsztaty: Ale ziółko! Ziołowa klinika i co z tego wynika | wiek: 6-11

12:00 – 13:30 | Warsztaty: Ziołowe korony | wiek: 6-10

13:00 – 15:00 | Warsztaty wykonywania kwiatów polnych z bibuły | wiek: 6+

14:30 – 16:00 | Warsztaty: Ziołowe korony | wiek: 6-10

15:00 – 17:00 | W rajskim ogródeczku – gawęda etnograficzna | Spotkanie

16:00 – 18:00 | Warsztaty plecionkarstwa z rogożyny | wiek: 18+

17:00 – 19:00 | Warsztaty śpiewu tradycyjnego | kobiety, wiek: 16+

18:30 – 19:30 | O muzyce między drzewami | spektakl

19:00 – 0:00 | Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego, Kapela Maliszów, re:tradycja | koncert

21:00 – 22:30 | Upór natury | film

niedziela, 23.08

Cały dzień | KUryRYby | wystawa prac Małgorzaty „Ryby” Rybickiej

Cały dzień | Wieczność narodziła się na wsi – Zaharia Cușnir (1912-1993) | wystawa

Cały dzień | Wystawa z badań terenowych Letniej Szkoły Tradycji

Cały dzień | Pająk Ludowy | instalacja

Cały dzień | Życie jest piękne (jeśli długo się nad nim nie zastanawiasz) | instalacja Jarosława Koziary

10:00 – 18:00 | Jarmark Rzemieślniczy

10:00 – 14:00 | Letnia Szkoła Tradycji – Zielarstwo

10:00 – 11:30 | Warsztaty wykonywania bukietów z ziół, suszonych kwiatów i zbóż | wiek: 10+

10:00 – 11:30 | Warsztaty: Ale ziółko! My, ziółka, chwasty z Jarmarkowego Podwórka | wiek: 6-11

11:00 – 18:00 | Jarmarkowe Podwórko

11:00 – 17:00 | Kosmiczny zielnik | wystawa

11:00 – 18:00 | Atelier Fotograficzne

12:00 – 13:00 | Warsztaty malowania drewnianych zabawek | wiek: 5+

14:00 – 15:00 | Mam takie ziele | koncert

12:30 – 14:00 | Warsztaty: Ale ziółko! My, ziółka, chwasty z Jarmarkowego Podwórka | wiek: 6-11

15:00 – 17:00 | Warsztaty śpiewu tradycyjnego | kobiety, wiek: 16+

17:00 – 18:00 | Opowieści Wielkiej Drogi | spektakl

18:00 – 19:30 | Dni, na które czekamy | film

19:30 – 20:30 | Łukasz Jemioła & Drescode | koncert

21:00 – 22:00 | Senjawazabawa | spektakl

(fot. Tomasz Bylina, materiały prasowe)

8 komentarzy

  1. ,,W tym roku z powodu pandemii zabraknie gości z zagranicy”. No nie rozwalajcie mnie…

  2. Jarmark to nam robią od marca ***
    Wysprzedali cała Polskę covidowym juchom

  3. Fajnie że już teraz zaczynają od nowa szopkę z epidemią której brak, bo ludzie się może wreszcie obudzą z tej medialnej hipnozy i nie pozwolą robić z siebie niewolników. Mam wrażenie że rządzący i ministerstwo zdrowia są oderwani od rzeczywistości. Opłacając lekarzy żeby siedzieli cicho i nie powiedzieli prawdy oraz manipulacja mediami dają im prawo do wprowadzenia niewolnictwa. Teraz zacznie się szczucie Polaków na siebie na wzajem. Im bardziej będą przykręcać śrubę tym szybciej ludzie się obudzą z tej hipnozy.

    • Oby się obudzili… A rządzący to myślę, że akurat nie są oderwani, ale dobrze się bawią i liczą zyski…

    • jeden lekarz (lekarka) się wyłamał i mówiła prawdę, że to ściema, to sąd lekarski ją zawiesił. Był ostatnio na necie artykuł o tym.

  4. COVID-COV-2 NA JAKIM STANOWISKU WYSTAWIA?

  5. Siedziba Ratusza

Z kraju