Jaka wielkość łóżka sprawdzi się dla osoby starszej?

Starsze osoby często cierpią na różnego rodzaju schorzenia, a także zaczynają się u nich pojawiać problemy z poruszaniem się. Dlatego właśnie bardzo ważnym miejscem w domu jest dla nich sypialnia. Mogą w niej odpocząć, wyspać się oraz nabrać sił na kolejny dzień. Żeby jednak tak się stało, musi ona być wyposażona w odpowiednie łóżko dla seniora. Jaka jest wielkość takiego łóżka? W co powinno być one wyposażone? Na te pytania odpowiemy poniżej.

Łóżko dla seniora – jaki wymiar?

Miejsce nocnego wypoczynku starszej osoby musi być odpowiednio duże. Wielkość łóżka dla seniora jest zależna przede wszystkim od rozmiaru sypialni. Jednak ważna jest także postura użytkownika. Przyjmuje się, że łóżko dla jednej osoby powinno mieć co najmniej 80 cm szerokości oraz być dłuższe od osoby, która na nim śpi o 15-20 cm. Są to minimalne wymiary łóżka dla osoby starszej. Jeśli mamy możliwość wstawienia większego, powinniśmy się na takie zdecydować, gdyż zapewni ono seniorowi większy komfort snu. Dobrym wyborem będzie łóżko, którego szerokość wynosi 100 cm. W przypadku, gdy mają spać na nim dwie starsze osoby, dla ich wygody i zdrowia powinniśmy wybrać łóżko o szerokości 200 cm.

Ponadto warto zadbać o to, by materac dla osoby starszej był dedykowany dla seniorów oraz osób cierpiących z powodu różnych schorzeń. W ofercie szwedzkiej renomowanej marki Hilding znajdziemy szereg produktów, które uzyskały status wyrobu medycznego i to właśnie wśród nich powinniśmy szukać materaca dla seniora.

Wysokość łóżka dla osoby starszej – czy ma znaczenie?

Wraz z wiekiem nasze zdolności poruszania się są zdecydowanie mniejsze. W związku z tym podczas wyboru łóżka dla seniora powinniśmy szczególną uwagę na jego wysokość. Starsza osoba musi wygodnie i bez wysiłku wejść oraz zejść z łóżka. Nie może więc ono być za niskie, gdyż podniesienie się z niego będzie obciążało kręgosłup seniora. Łóżko w sypialni osoby starszej nie może także być zbyt wysokie, ponieważ nasz senior będzie musiał się na nie wspinać. Optymalne łóżko dla seniora to takie, którego wysokość wraz z materacem sięga kolan użytkownika. Taki wymiar mają łóżka kontynentalne marki Hilding. Dobrym wyborem może okazać się model Vintage firmy Hilding Anders, który posiada mięciutkie wezgłowie lub eleganckie łóżko Glamour, tej samej marki.

Jaki materac dla seniora wybrać?

Jednym z najważniejszych produktów w sypialni seniora jest materac, na którym śpi. To właśnie on jest odpowiedzialny za zdrowy i komfortowy sen osób starszych. Powinien on być odpowiednio twardy. W wyborze prawidłowego produktu mogą pomóc nam klasy twardości materacy marki Hilding, które wyglądają następująco:

  • H1 – miękki materac przeznaczony dla osób, których waga nie przekracza 60 kg;
  • H2 – średnio twardy materac dla osób ważących od 60 do 80 kg;
  • H3 – twardy polecany osobom ważącym od 80 do 100 kg;
  • H4 – bardzo twardy materac dedykowany osobom, których waga przekracza 100 kg.

Osoby, które narzekają na bóle pleców i szyi, mogą wybrać model Hilidng Pasodoble. To medyczny materac na bazie kieszeniowych sprężyn wyposażony dodatkowo w matę kokosową oraz blat z Sizalu.

Seniorzy, którzy z powodu swoich chorób nie wychodzą z łóżka lub spędzają w nim większość dnia, powinni postawić na materac medyczny o właściwościach przeciwdziałania powstawania odleżyn. Jednym z nich jest Hilding Rumba, którego wkład tworzy wysokoelastyczna pianka Velvet Touch i termoelastyczna pianka Visco. Kolejny model, dzięki któremu zapobiegniemy powstaniu odleżyn to piankowy materac Hilding Salsa. Jego wkład to połączenie pianki Visco z pianką Felxifoam. Gwarantują one doskonałe wsparcie dla każdej części ciała z osobna.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

WeFilm – Lubelskie Dni Filmu
Wielki finał piłkarskiego Turnieju Wolności w województwie lubelskim
„Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
Kazimierskie Święta Sąsiada
Trwają zapisy do CITY TRAIL!