Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Jak zmienić zakres ubezpieczenia samochodu?

Nie każdy kierowca w chwili ubezpieczenia samochodu dokładnie wie, jaka polisa ubezpieczeniowa (poza obowiązkowym OC) będzie odpowiednia dla jego pojazdu. W razie potrzeby po wykupieniu polisy można też często rozszerzyć zakres ubezpieczenia pojazdu. 

Ubezpieczenie samochodu – co obejmuje?

Ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest obowiązkowe i dotyczy wszystkich samochodów, motocykli, ciągników itp. podlegających obowiązkowej rejestracji w wydziale komunikacji. W przypadku braku ważnej polisy OC Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ma prawo nałożyć na właściciela karę, zgodnie z obowiązującymi normami. 

Polisa OC przypisana jest do konkretnego samochodu i jego właściciela. Obejmuje rekompensatę szkód powstałych w wyniku spowodowania kolizji lub wypadku drogowego. Ochrona dotyczy zarówno szkód osobowych, jak i materialnych. Co ważne, zakres jest określony ustawowo – to znaczy, że jest taki sam w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. 

Ubezpieczenie samochodu – jak sprawdzić ważność?

By sprawdzić ważność polisy OC, wejdź na stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego i wybierz zakładkę Sprawdź OC. Po wpisaniu numeru rejestracyjnego pojazdu wyświetli się informacja, czy ubezpieczenie nie straciło ważności.

Zakup dodatkowego ubezpieczenia

Oprócz obowiązkowego OC rynek oferuje szeroki wybór dobrowolnych ubezpieczeń komunikacyjnych. Ubezpieczający może dokupić dodatkowe ubezpieczenie pojazdu – poniżej przedstawiamy listę najpopularniejszych z nich.

  • Auto Casco – zadziała w przypadku kradzieży, zderzenia, wypadków losowych (np. gradobicie), szkód osób trzecich (np. wandalizm). Ochronę przed kradzieżą, zniszczeniem czy uszkodzeniem można też rozszerzyć o dodatkowe świadczenia, takie jak holowanie, samochód zastępczy czy naprawę w serwisie. 
  • Ubezpieczenie szyb – dzięki niemu nie trzeba zgłaszać szkody z AC, jeśli jakakolwiek szyba pęknie; niezależnie od przyczyny (wypadek losowy, udział osób trzecich).
  • NNW komunikacyjne – chroni od Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków kierowcy i pasażera. Obejmuje działania wokół i związane bezpośrednio z pojazdem. Ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie w przypadku uszczerbku w trakcie jazdy, przy wsiadaniu i wysiadaniu, wymianie żarówki, czy drodze do i z tankowania.
  • Assistance, dzięki któremu holowanie na terenie Polski, Europy czy świata (zgodnie z zakresem) będzie bezpłatne do ustalonych przez Ogólne Warunki Ubezpieczenia limitów. Car Assistance może zapewnić pomoc w wymianie opon, a nawet samochód zastępczy.

Dokonanie zmian w zakresie ubezpieczenia samochodu

Zakup dodatkowego ubezpieczenia, np. któregoś z wyżej wymienionych, jest możliwy w każdym momencie. Ubezpieczenie samochodu – od czego zależy zatem wysokość składki? Głównie od zakresu polisy ubezpieczeniowej, które właściciel zdecydował się wybrać. 

Do obowiązkowego OC warto rozważyć chociażby NNW, które mimo stosunkowo niewielkiej wysokości składki oferuje szeroki zakres ochrony: gwarantuje wypłatę odszkodowania nie tylko w związku z ruchem pojazdu (w trasie), ale też w trakcie postoju, wsiadania, wysiadania, zatrzymania czy nawet podczas naprawy samochodu, jeżeli kierowca lub pasażerowie doznają trwałego uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku.

Coraz więcej firm proponuje swoim odbiorcom nabycie tzw. ochrony zniżek. Dzięki tej usłudze jedna szkoda w roku, niezależnie od tego, kto będzie kierował pojazdem, nie wpłynie negatywnie na historię ubezpieczeniową klienta zawierając umowę w kolejnym roku u tego samego ubezpieczyciela. 

Jak zmienić zakres?

Jeśli po wykupieniu ubezpieczenia komunikacyjnego czujesz, że Twoje ubezpieczenie nie spełnia wszystkich oczekiwań – porównaj oferty kilku ubezpieczycieli lub rozszerz zakres swojej polisy. Sprawdź ubezpieczenie samochodu w ofercie PKO BP. Odpowiednio dobrany zakres polisy ubezpieczeniowej pozwala nie martwić się nieprzewidzianymi zdarzeniami.