690 680 960

Jak wieszać firanki i zasłony w 2021 roku?

W 2021 roku bardzo popularnymi sposobami na udekorowanie i zacienienie okien są firany i zasłony. Na to jaki będą miały wygląd końcowy, składa się masa czynników takich jak, typ tkaniny, jej grubość czy marszczenie. Czynnikiem, który z biegiem lat zmieniał się najbardziej jest jednak sposób ich zawieszenia. Dzisiaj, we współpracy z firmą Małgorzata Dekoracja i Automatyka powiemy wam trochę o najpopularniejszych sposobach zawieszenia zasłon oraz odpowiemy na często padające pytanie – Jak takie dekoracje prać?

 

 

Firany i zasłony zawieszone na fleksach

Od kilku lat szycie firan i zasłon na fleksach zyskuje niezwykłą popularność. Dlaczego? Odpowiedź za chwilę, ale najpierw musicie zrozumieć jak to działa. Fleksy to plastikowe haczyki na listewkach do regulacji, które wszywamy w firany lub zasłony. Dzięki nim, możemy perfekcyjnie dostosować wysokość wiszących na karniszach dekoracji. I właśnie to czyni je niezmiernie praktycznymi. Regulacja przydaje się szczególnie przed i po praniu. Ale o tym dalej w tym artykule. Firany i zasłony na fleksach mają też wiele możliwości na ich stylizowanie. Firma Małgorzata na swojej stronie firany i zasłony na fleksach, pokazuje możliwości na stylizowanie dekoracji za pomocą tych haczyków.

 

 

Firany i zasłony zawieszone na systemie wave 

Szycie firan i zasłon na taśmie to technika znana w Polsce od lat 90. Jednak użycie jej nie do ich marszczenia ale do falowania to już nowinka. Zasłony układające się w idealnie równe sinusoidy przypominające fale od czego wzięła się nazwa tego systemu, są aktualnie hiper popularne. Swoją popularność zawdzięczają nie tylko samemu temu, że układają się w równe fale, ale także dlatego, że układają się tak niezależnie od pozycji dekoracji na oknie. Do stylów jak nowoczesny czy skandynawskim taki ciągły ład na bokach zasłon i/lub firan jest naprawdę w cenie.

Jeżeli spodobały ci się takie firanki lub zasłony możesz dowiedzieć się więcej o nich na stronie firmy Małgorzata w zakładce zasłony wave.

 

Jak prać dekoracje na systemie wave i fleksach

Firany i zasłony są pięknymi i funkcjonalnymi dekoracjami okien. Ich konserwacja może być uciążliwa, dlatego od razu podpowiemy Wam jak prać dekoracje zawieszone sposobami o których mówiliśmy wcześniej. Są to proste w konserwacji systemy, ale wiedza eksperta przyda się każdemu.

Zacznijmy od zasłon na fleksach. Pierwszym etapem będzie ściągnięcie ich z karnisza, które w przypadku fleksów jest bardzo proste. Polega po prostu na wysunięciu haczyków z oczek rolek/ślizgów czy kółek karnisza. Później musimy wyjąć haczyki z prowadniczek wszytych w zasłony i włożyć je do pudełka, żeby się nie pogubiły. Tak przygotowane dekoracje możemy włożyć do pralki. Musimy pamiętać żeby użyć proszku lub płynu do prania firan/zasłon oraz kierować się zaleceniami co do temperatury zgodnie z metką. Zazwyczaj jest to 30°C. Ważne jest także żeby wyłączyć wirowanie.

W przypadku zasłon na taśmie fali przygotowanie do prania będzie się trochę różnić. Zasłony najpierw wypinamy z haczyków/agrafek. Później najlepiej rozwiązać sznurek, który blokuje je w pozycji fali na końcu zasłony i rozciągnąć zasłony na prosto. Proces samego prania będzie taki sam jak w przypadku fleksów. W obydwu przypadkach warto przed zdjęciem dekoracji zrobić zdjęcie i później przywrócić je do poprzedniej kondycji zgodnie z nim. Tutaj nie ma jednej recepty gdyż na każdym oknie dekoracje są zawieszone troszkę inaczej. Dobrą praktyką jest wieszanie wilgotnych zasłon/firan na oknach, zdecydowanie pomoże to pozbyć się większości zagnieceń. Te większe możemy usunąć z pomocą żelazka ustawionego na najniższą temperaturę lub parownicy do ubrań. Jeżeli jednak uważasz że nie poradzisz sobie z tym, możesz skorzystać z usługi firmy Małgorzata Dekoracja i Automatyka takiej jak pranie firan i zasłon na co składa się dojazd do klienta, zdejmowanie dekoracji, pranie i odświeżanie wyglądu, zawieszenie i prasowanie żelazkiem parowym.

 

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Jarmark Królewski pod hasłem: Orzech laskowy w kuchni dworskiej
Międzysołecki Festyn Dożynkowy w Żdanowie
„Weekend z historią” – warsztaty historyczno-kulturowe
Wyścig „na byle czym” i wiele więcej, czyli niedziela nad zalewem
Dożynki gminy Tomaszów Lubelski. Gwiazdą wieczoru będzie grupa Shantel