Piątek, 29 marca 202429/03/2024
690 680 960
690 680 960

Jak prać fartuch medyczny? Najważniejsze informacje

Czystość odzieży medycznej ma ogromne znaczenie, nie tylko ze względów estetycznych. Poza oczywistą koniecznością usunięcia zabrudzeń, w przypadku prania fartuchów medycznych chodzi również o pozbycie się wszelkich mogących znajdować się na nich drobnoustrojów chorobotwórczych. Jedynie prawidłowe dbanie o stan odzieży pozwoli na zachowanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa, zarówno pacjentów, jak i samego medyka. Jak prać fartuch medyczny?

Podstawowe zalecenia dotyczące prania odzieży medycznej

Osoby pracujące w szpitalach lub dużych państwowych ośrodkach zdrowia, nie muszą zazwyczaj troszczyć się o higienę swoich uniformów. Zajmują się tym szpitalne lub zakładowe pralnie. Jednak do noszenia specjalnych medycznych fartuchów zobowiązani są również pracownicy prywatnych gabinetów, salonów masażu, gabinetów fizjoterapii, a nawet salonów kosmetycznych. We wszystkich tych przypadkach pracownik wchodzi w bezpośrednie relacje z pacjentem lub klientem, zachowanie higieny jest więc niezwykle istotne.

Fartuch medyczny – jak prać, aby zyskać higieniczną czystość i bezpieczeństwo, a nie stracić koloru i nie zniszczyć tkaniny? Konieczne jest przestrzeganie kilku najistotniejszych zaleceń:

  • Odzież medyczną można prać w zwykłej, domowej pralce, jednak nie wolno jej mieszać z odzieżą innego przeznaczenia;
  • Należy odpowiednio dobrać program i temperaturę prania (co najmniej 60 stopni i co najmniej 60 minut);
  • Oprócz zwykłych proszków do prania zastosować można specjalne preparaty odkażające, przeznaczone do prania odzieży medycznej.

Zdarza się, że dane na metce fartucha informują, że temperatura jego prania nie powinna przekraczać 40 stopni. Ma to miejsce zazwyczaj w przypadku fartuchów kolorowych lub zawierających domieszkę włókien sztucznych. W takiej sytuacji warto więc wydłużyć program prania oraz zastosować środek odkażający. Pomoże to usunąć ewentualne pozostałości instancji biologicznie czynnych z odzieży – w tym drobnoustrojów chorobotwórczych.

Oczywiście, fartuch można oddać do prania również w pralni chemicznej. W takim wypadku  warto w szczegółowych zaleceniach poprosić o pranie w wysokiej temperaturze, odkażanie, prasowanie lub krochmalenie uniformu. Jeśli jednak pracownik odpowiada samodzielnie za stan swojej odzieży medycznej, regularne odnoszenie i odbieranie jej z pralni może się okazać kłopotliwe.

Jak zwiększyć bezpieczeństwo pranej odzieży medycznej?

Dobrym rozwiązaniem jeśli chodzi o zwiększenie poziomu bezpieczeństwa i higieny odzieży medycznej, są fartuchy medyczne jednorazowe. Ich stosowanie zdecydowanie zmniejsza ryzyko zakażeń krzyżowych, pomiędzy poszczególnymi pacjentami, przyjmowanymi przez lekarza w ciągu jednego. Takie fartuchy są świetnym rozwiązaniem  szczególnie na oddziałach zakaźnych szpitali.

Jeśli jednak używane są bawełniane fartuchy wielorazowe, po wypraniu ich w odpowiednio wysokiej temperaturze i zastosowaniu specjalnego środka odkażającego, warto je również wyprasować. Prasowanie nie tylko zwiększa estetykę stroju, ale pozwala pozbyć się ewentualnych pozostałości drobnoustrojów. Ważne jest jednak, aby pamiętać o regularnym czyszczeniu stopy żelazka i jego odkamienianiu. Ma to szczególne znaczenie w przypadku białych fartuchów. Zabrudzone lub przypalone żelazko może pozostawić na śnieżnej bieli uniformu medycznego niesuwalne ślady.

Jeśli odzież medyczna zabrudzona została jakimiś tłustymi środkami, warto przez praniem zasadniczym zaprać same plamy.  Do tego celu świetnie nadają się specjalne mydełka odplamiające. Wystarczy delikatnie przetrzeć miejsce silnego zabrudzenia lekko zwilżonym mydłem, a później umieścić fartuch normalnie w bębnie pralki.  Dzięki temu nawet najbardziej uporczywe zabrudzania zostaną usunięte już podczas pierwszego prania.

W przypadku coraz częściej stosowanych fartuchów kolorowych warto zadbać także o trwałości ich koloru. Ponieważ wysoka temperatura może sprawić, że kolor szybko spłowieje, należy zastosować do ich płukania płyny chroniące kolory tkanin. Pomocne może się również okazać dodanie do bębna pralki pól szklanki octu lub łyżki sody oczyszczonej. Dzięki temu fartuch będzie czysty i dłużej  wyglądać będzie jak nowy.